گروه صنایع معدنی سیمان
 
عراق از واردات سیمان جلوگیری می‌کند
صادرات ۶۳۰۰ تنی سیمان به کشور‌های همسایه
گروه صنایع معدنی >سیمان - یک مقام مسئول، گفت: با احداث کارخانه سیمان‌سازی در عراق، واردات سیمان به این کشور ممنوع شده است و تنها کیلنکر صادر می‌شود.
 
به گزارش ماین نیوز، عبدالرضا شیخان دبیر انجمن تولیدکنندگان سیمان با اشاره به تولید سیمان در کشور، اظهار کرد: تولیدکنندگان سیمان در سال ۹۶ موفق شدند ۵۹ میلیون و ۳۴۰ هزار تن کیلنکر ماده اصلی تولید سیمان و حدود ۵۶ میلیون تن سیمان نیز در کشور تولید کنند.

دبیر انجمن تولیدکنندگان سیمان با اشاره به ظرفیت اسمی تولید سیمان در کشور، تصریح کرد: ظرفیت اسمی تولید در کشور ۸۴.۵ میلیون تن است و با توجه به نیاز کشور حدود ۶۰ میلیون تن تولید که ۷۰ درصد در بازار‌های داخلی و مابقی در کشور‌های اطراف صادر شده است.

وی با بیان اینکه عمده تولید سیمان در کشور استفاده می‌شود، تصریح کرد: ۴۹میلیون و ۵۰۰ هزار تن سیمان تحویل بازار‌های داخلی شده است و حدود ۶۳۰۰ تن به کشور‌های همسایه صادر شده است.

به گفته وی؛ به دلیل ناامن بودن سوریه صادرات به این کشور صورت نمی‌گیرد و در صورت تأمین امنیت از سال جاری صادرات به این کشور آغاز خواهد شد.

شیخان با اشاره به کاهش صادرات سیمان به عراق، تصریح کرد: با احداث کارخانه سیمان‌سازی در عراق، واردات سیمان به این کشور ممنوع شده است و تنها کیلنکر به این کشور صادر می‌شود.

وی با بیان اینکه نوسانات نرخ ارز در تولید سیمان تأثیر ندارد، بیان کرد: با خودکفایی تولید سیمان و مواد اولیه آن، صادراتی از کشور‌های خارجی صورت نمی‌گیرد و افزایش قیمت ارز تأثیری در این بازار ندارد.

دبیر انجمن تولیدکنندگان سیمان با اشاره به افزایش نرخ ارزو تأثیر مثبت آن بر صادرات، تأکید کرد: افزایش نرخ ارز برای تولیدکنندگان داخلی مشوق بسیار خوبی است که می‌تواند باعث افزایش تولید و تلاش برای حضور بهتر در بازارهای بین المللی شود.

شیخان با بیان اینکه رونق بازار مسکن در گرو تصمیمات دولت است، گفت: از سال ۹۳ پایان ساخت و ساز‌های مسکن مهر و رکورد در ساخت و ساز‌های بخش خصوصی، کاهش تقاضا برای سیمان را به همراه داشت که نیاز است دولت برای رونق مسکن اقداماتی را انجام دهد.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۲ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۱۹:۵۷
کد مطلب: 43591
 
مرجع : خبرگزاری باشگاه خبرنگاران جوان