گروه صنایع معدنی سیمان
 
شرکت فرانسوی 'لافارژ' به داعش پول پرداخت کرده است
گروه صنایع معدنی >سیمان - مدیر سابق شرکت فرانسوی 'لافارژ' روز دوشنبه اذعان کرد که بطور غیرمستقیم به گروه تروریستی داعش در سوریه پول پرداخت کرده و این موضوع رادر همان زمان با اطلاع دولت فرانسه رسانده است.
 
به گزارش ماین نیوز به نقل از شبکه تلویزیونی یورونیوز، ژان کلود ویار مدیر سابق شرکت صنعتی لافارژ می گوید نهادهای اطلاعاتی فرانسه را در جریان جزئیات فعالیت‌های این شرکت در سوریه از جمله باج دهی به داعش قرار داده بود.

اذعان این مدیر سابق شرکت لافارژ در حالیست که شش تن از مقامات ارشد شرکت لافارژ از جمله خود او، به اتهام «کمک مالی به گروه تروریستی» تحت تعقیب قضایی قرار گرفته اند. یکی دیگر از مقامات این شرکت نیز به اتهام به خطر انداختن جان دیگران تحت پیگرد قرار گرفته است.

رقم کمک‌های مالی لافارژ به گروه‌های تروریستی در سوریه در فاصله سال‌های 2011 تا 2015 نزدیک به 13 میلیون یورو تخمین زده می شود.

ویار به قاضی رسیدگی کننده به اتهامات مقامات این شرکت اعلام کرده که وی بین سال‌های 2012 تا 2014 بیش از 30 بار با مقامات اطلاعاتی فرانسه ملاقات کرده است.

به گفته وی هدف این دیدارها ارائه اطلاعات به نهادهای اطلاعاتی فرانسه از روند جنگ در سوریه بوده است که در این دیدارها به موضوع باج دهی این شرکت به گروه داعش نیز اشاره شده است.

ژان کلود ویار در سال 2014 نامزد فهرست حزب راست افراطی «جبهه ملی فرانسه» در انتخابات شورای شهر پاریس بود.

روزنامه «لوموند» در سال 2016 در گزارشی تحقیقی از رسوایی باج دهی شرکت لافارژ به گروه داعش پرده بر داشت.

شرکت فرانسوی لافارژ صاحب یک کارخانه سیمان سازی در جلبیه در شمال سوریه است. این منطقه برای مدتی تحت کنترل نیروهای گروه داعش قرار داشت. مقامات قضایی فرانسه احتمال می دهند که شرکت لافارژ برای ادامه فعالیت خود در سوریه به طور غیرمستقیم به گروههای تروریستی از جمله داعش کمک مالی کرده است.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۴ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۵۸
کد مطلب: 43521
 
مرجع : خبرگزاری ايرنا