گروه اكتشاف و زمين شناسي
 
ردیف درآمد اختصاصی سازمان زمین‌شناسی پس از ۵۸سال تصویب شد
گروه اكتشاف و زمين شناسي - معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: پس از گذشت 58 سال از تاسیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات ‌معدنی کشور، ردیف درآمد اختصاصی برای این سازمان در لایحه بودجه سال 1397 به تصویب رسید.
 
به گزارش ماین نیوز به نقل از تارنمای سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور، «راضیه لک» افزود: از این پس همه درآمدهای حاصل از خدمات اکتشافی، آزمایشگاهی، فروش نشریات و نقشه‌های زمین‌شناسی و گزارش ها به طور مستقیم به سازمان تعلق می‌گیرد که بر همین اساس بستری ایجاد شد تا این سازمان بتواند فعالیت‌ها و خدمات خود را بیش از گذشته توسعه و ارائه کند.

به گفته وی، اعتبارات این سازمان از منابع عمومی تامین می‌شود.
وی با اشاره به محدودیت‌های موجود در منابع عمومی کشور، از اختصاصی شدن درآمدهای سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور به عنوان نقطه عطفی در تحقق اهداف پیش‌روی این مجموعه یاد کرد.

لک ادامه داد: از این پس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور می‌تواند بنا بر نیاز بخش‌های دولتی و خصوصی کشور به ارائه خدمات فنی و مهندسی در زمینه شناسایی محدوده‌های اکتشافی و مطالعات زمین‌شناسی و مخاطرات بپردازد.

رییس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور تاکید کرد مطالعات زمین‌شناسی و تهیه اطلاعات پایه در توسعه زیرساخت‌های کشور، طرح‌های توسعه شهری و عمرانی، شناسایی گسل‌های پیرامون کلانشهرها و انواع مخاطرات زمین‌شناسی و همچنین جانمایی خطوط انتقال انرژی کاربرد اساسی دارد که ارائه این خدمات به بخش‌های فعال در این زمینه امری ضروری است تا با دریافت اعتبارات و انتقال آن به درآمدهای اختصاصی سازمان، پروژه‌ها به بهترین شکل انجام شود.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت یادآوری کرد: در گذشته درآمدهای این سازمان به خزانه دولت واریز می‌شد و اعتبارات دریافتی این سازمان از محل این درآمدها اندک بود و با واگذاری یک پروژه، فقط تعهدی به سایر تعهدات دیگر سازمان اضافه می‌شد، بدون آنکه اعتباری به آن تعلق گیرد؛ بر این اساس سازمان از قبول هرگونه تعهدی که مورد نیاز بود و در برنامه‌های مصوب آن نمی‌گنجید، خودداری می‌کرد.

لک تصریح کرد: اکنون بستری فعالیت فراهم شده است که متقاضیان بخش‌های خدمات سازمان در بخش‌های دولتی و خصوصی می‌‌توانند با پرداخت هزینه‌ها از این خدمات بهره‌مند شوند و بدین ترتیب خریداران خدمات سازمان مشخص‌تر از گذشته می‌شود.

به گفته وی، با رجوع بخش‌های خصوصی و دولتی به سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور و سرمایه‌گذاری در فعالیت‌های اکتشافی، شاهد تغییر و تحول بیشتر در بخش اکتشاف کشور خواهیم بود تا بدین ترتیب ضمن پیش‌روی اهداف بخش اکتشاف بر اساس برنامه ششم توسعه و افق 1404 نیازهای موجود کشور تامین شود.

وی تاکید کرد تخصیص درآمدهای سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور با حمایت وزارت صنعت، معدن و تجارت و نمایندگان مجلس شواری اسلامی و همچنین سازمان برنامه‌ریزی و بودجه محقق شده و امید است این سازمان بتواند پروژه‌ها و فعالیت‌های اکتشافی و زمین‌شناسی را نسبت به قبل توسعه دهد.

در همین زمینه عضو کمیسیون تلفیق بودجه سال 1397 مجلس شورای اسلامی، چندی پیش با اشاره به بررسی لایحه بودجه سال 1397 در کمیسیون تلفیق گفت: در کمیسیون تلفیق در زمینه معادن مصوبه خوبی لحاظ شد؛ به طوری که بعد از 10 سال درآمدهای سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور به خود سازمان اختصاص می یابد.

«داریوش اسماعیلی» با اشاره به این‌که سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور مسوولیت حاکمیتی اکتشافات اولیه را بر عهده گرفته و باقی مراحل اکتشاف بر عهده سازمان‌های خصوصی قرار گرفته است که بر همین اساس تلاش می شود از این سازمان حمایت‌های لازم به عمل آید.

به گفته وی، سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور امکانات و دستگاه‌های آنالیزی مناسبی برای مطالعات زمین‌شناسی در اختیار دارد اما درآمدهای آن به خزانه واریز می‌شد و هرگز به خود این سازمان اختصاص پیدا نمی‌کرد که همین امر موجب شده بود از ظرفیت‌های موجود بهره‌برداری کاملی صورت نگیرد.
تاریخ انتشار : شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۸:۱۱
کد مطلب: 43178
 
مرجع : خبرگزاری ايرنا