گروه معادن
 
تنها گلستان برخوردار از معدن «صدف کوهی» و «ید» در کشور است
واگذاری برخی اختیارات شورای معادن کشور به استان‌ها
گروه معادن - استاندار گلستان گفت: تنها استان گلستان برخوردار از معدن «صدف کوهی» و معدن «ید» در کشور است.
 
به گزارش ماین نیوز، سید مناف هاشمی در اولین جلسه شورای معادن استان گلستان با اشاره به اینکه برخی معادن همچون صدف کوهی و ید تنها در استان گلستان وجود دارند، اظهار کرد: معادن استان به عنوان ظرفیت‌هایی طبیعی هستند که باید با توجه به نگاه‌های محیط زیستی از آن در راستای توسعه گلستان بهره‌برداری کرد.

وی تصریح کرد: شورای معادن استانی در راستای اجرای ماده 43 قانون برنامه ششم اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی صورت گرفته است و برخی اختیارات شورای معادن کشور را به استان‌ها تفویض کرده است.

لازم به ذکر است از عمده‌ترین موضوعاتی که به شورای استانی معادن تفویض شده می‌توان به ابقا و تمدید پروانه اکتشافی ابطالی، بررسی و موافقت با بخشودگی مبلغ مربوط به تبصره سه ماده 6 قانون معادن، موافقت با توقف عملیات بهره‌برداری، انتزاع معدن از ید بهره‌بردار و ... اشاره کرد.

همچنین در این جلسه که دبیری آن بر عهده سازمان صنعت معدن و تجارت استان است، مدیرکل صنعت معدن و تجارت استان گزارشی از تنوع مواد معدنی در حال بهره‌برداری در استان ارائه کرد و افزود: در عرصه معادن زغال سنگ 16 فقره پروانه بهره‌برداری در استان فعال است و اشتغال 750 نفر را به صورت مستقیم تامین کرده است.

حسینقلی قوانلو اظهار کرد: معادن ید استان در دو شهرستان آق‌قلا و گنبدکاووس تمرکز دارند که تاکنون سه پروانه بهره‌برداری و 12 پروانه اکتشاف صادر شده و این معادن با اشتغال 360 نفر، در 11 ماهه سالجاری 350 تن تولیدات داشته‌اند.

وی یادآور شد: معادن استان براساس آمارها در سال 94 اشتغال یک‌هزار و 460 نفر را تامین کرده بودند و ارزش افزوده معادن استان 77.4 میلیارد تومان بوده است

همچنین در این جلسه پنج موضوع در خصوص معادن استان با حضور استاندار گلستان مورد بررسی قرار گرفت و دستورات لازم در راستای حل مشکل آنان صادر شد.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۴۷
کد مطلب: 43150
 
مرجع : خبرگزاری اقتصادی ایران