گروه معادن مس
 
چرا سرمایه گذاران برای گریز از تورم به مس روی می آورند؟
گروه معادن >مس - هر سال مقدار هنگفتی از مس توسط اقتصاد جهانی برای ساخت انواع گسترده ای از کالاها مصرف می شود. این فلز جزء مهمی در کالاهای مصرفی گرانقیمتی مانند اتومبیلها، لوازم خانگی، وسائل الکترونیکی و خانه های جدید است. همزمان، مس همچنین برای بسیاری مصارف صنعتی شامل صنعت مخابرات، کارخانجات برق، صنعت ساختمانی، و ماشین آلات صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد.
 
به گزارش ماین نیوز،این فلز سرخ نقش مهمی در اقتصاد دارد و به عنوان شاخصی برای افت و خیزهای اقتصاد جهانی به کار می رود. هر گاه اقتصاد در وضعیتی مناسب قرار دارد و چیزهای جدیدی در حال تولید شدن اند، تقاضا برای این فلز سرخ افزایش می یابد.

زمانی که تقاضا بالا می رود باعث رشد قیمت مس می شود. به خاطر این رابطه تاریخی، تحلیلگران در سراسر جهان به دقت قیمت این فلز را تحت نظر دارند. تاریخ طولانی مس در پیش بینی افت و خیزهای اقتصادی باعث شده تا این فلز ملقب به فلزی بشود که" دارای پی اچ دی در علم اقتصاد" است. به عبارت دیگر: زمانی که بخش ساختمانی و صنایع تولیدی رو به رشد دارند، فروش فرآورده های مسی نیز افزایش می یابد. اما این رابطه به عنوان یک معیار اقتصادی دلالتهای مهم دیگری مخصوصاً برای سرمایه گذارانی دارد که به دنبال ایجاد سبد سهامی گرانمایه برای خود هستند.

با آنکه پیوند مس با گرایشهای اقتصادی جالب است، توان آن برای حفظ یک سبد سهام از عوارض تورم کشش بیشتری دارد. قیمتهای رو به رشد از اقتصادی پر جوش و خروش با پول خرج کردنهای فراوان از سوی مصرف کنندگان نشأت می گیرد—همان عاملی که بر قیمتهای مس نیز تأثیر گذار است. به عنوان پیامد چنین رابطه ای، در ازای هر 1 درصد رشد سالانه در قیمتهای مواد مصرفی از 1992 به بعد، قیمت مس تقریباً 18 درصد افزایش یافته است. در تحلیلی از سوی واحد اطلاعات بلومبرگ، مس بیش از هر ماده معدنی مهم دیگری، به غیر از مواد حوزۀ انرژی، نقش حفاظتی در برابر تورم داشته است، و در طول دوره های افزایش قیمتهای مواد مصرفی، قیمت مس سه برابر رشد 5.2 درصدی بهای طلا افزایش یافته است.

تورم می تواند یک سبد سهام حفاظت نشده را به طور کامل نابود سازد. چرا؟ اگر نرخ تورم بالاتر از نرخ بازگشت سبد سهام باشد، پس آن سبد سهام در واقع در حال ایجاد بازگشت واقعی منفی است.(مثال: 2 درصد رشد منهای 3 درصد تورم مساوی است با منفی 1 درصد بازگشت). به عبارت دیگر، تورم می تواند تهدیدی "مخفی" باشد که بازگشت های مخصوصاً سبدهای سهامی با درآمد ثابت را خرده خرده می تراشد و از بین می برد.

خبر خوب: نگهداری مس یا کالاهای معدنی دیگر می تواند سبد سهام را در مقابل افزایش قیمتها محافظت نماید. دیگر فلزات صنعتی کاربردی بسیار ویژه دارند، و فلزات گرانبها معمولاً متأثر از حال و هوای سرمایه گذاران می باشند. از سوی دیگر، مس کاربردهای صنعتی و تکنولوژیکی بسیار گسترده ای دارد، که آن را، بدل به شاخصی برای اقتصاد در صورت کامل آن می کند. مس به خاطر کابردهای آن و ارتباطی که رشد آن با اقتصاد دارد از حساسیت بیشتری در برابر تورم و دلار برخوردار است.
تاریخ انتشار : شنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۱۵
کد مطلب: 43096
 
مرجع : مس پرس