گروه معادن ساير حوزه ها
 
رییس هیات عامل ایمیدرو خبر داد:
بهره برداری از نخستین پست اسکله بندر پارسیان در سال آینده
گروه معادن >ساير حوزه ها - رییس هیات عامل ایمیدرو گفت: نخستین پست اسکله بندر پارسیان سال آینده، به بهره برداری می رسد.
 
به گزارش ماین نیوز، مهدی کرباسیان در مراسم آغاز عملیات اجرایی بندر پارسیان با بیان این مطلب، تصریح کرد: فاز نخست بندر دارای 4 پست خواهد بود اما در فازهای توسعه تعداد پست ها به عدد 19 خواهد رسید.

وی با بیان اینکه پارسیان یکی از مناطق توسعه کشور خواهد شد، افزود: پیش‌بینی می‌شود با ساخت بندر پارسیان اشتغال وسیعی برای بیش از ۳۰ هزار نفر در مدت ۵ سال در آن منطقه ایجاد شود.

به گفته کرباسیان، پروژه بندر منطقه ویژه پارسیان در دولت یازدهم فعال شد و مجوز ساخت بندر با همکاری سازمان محیط زیست دریافت شده است.

وی یادآور شد: منطقه ویژه اقتصادی صنایع انرژی بر پارسیان براساس سیاست های تعیین شده در برنامه چهارم توسعه اقتصادی، سیاست های کلان تعیین شده در سند چشم انداز ۲۰ ساله جمهوری اسلامی و سیاست های تعیین شده در طرح آمایش نواحی تاثیرپذیر از حوزه گازی پارس جنوبی در زمینی به مساحت تقریبی ۹ هزار و ۸۰۰ هکتار با هدف استقرار صنایع انرژی بر همچون صنایع فولاد، آلومینیوم، پتروشیمی و آلومینا تعریف شد. این منطقه در منتهی الیه غربی استان هرمزگان و در شهرستان پارسیان جانمایی شده است.

رییس هیات عامل ایمیدرو بیان کرد: در این منطقه در افق نهایی طرح صنایع سنگین و صنایع مادر نظیر ۱۸ میلیون تن محصولات پتروشیمی، ۴ میلیون تن فولاد، ۶۰۰ هزار تن آلومینیوم و ۳ میلیون تن آلومینا و صنایع پشتیبانی همچون تولید ۴ هزار و ۳۰۰ مگاوات برق و ۷۵۰ هزار مترمکعب آب شیرین و مجتمع بندری پارسیان با ظرفیت تخلیه و بارگیری سالانه ۴۰ میلیون تن استقرار خواهد یافت.

به گفته کرباسیان، بندر پارسیان جهت واردات مواد اولیه و عمدتا صادرات محصولات تولید شده در این منطقه و منطقه ویژه اقتصادی صنایع انرژی بر لامرد طراحی شده است که بزرگترین و اولین بندر تخصصی صنعتی – معدنی – تجاری کشور و سومین بندر بزرگ کشور خواهد بود.

وی اضافه کرد: در حال حاضر و براساس فازبندی منطبق با طراحی صنعتی که در پسکرانه این بندر مستقر خواهند شد، از ۱۹ پست اسکله با ظرفیت نهایی ۴۰ میلیون تن، ۴ پست اسکله با ظرفیت ۹ میلیون تن تخلیه و بارگیری سالانه به عنوان فاز راه اندازی بندر پارسیان با دستور دکتر حسن روحانی رئیس جمهوری وارد فاز اجرایی شد.

رییس هیات عامل ایمیدرو تصریح کرد: عملیات ساخت این بندر با ۱۷۰ میلیون یورو سرمایه‌گذاری انجام می شود و ایمیدرو مفتخر است که این عملیات را شروع کرده است.

کرباسیان افزود: محوطه این بندر ۱۰ هزار هکتار بوده و به دلیل نزدیکی به بندر عسلویه و گاز، تاکنون چهار سرمایه‌گذار برای احداث کارخانه پتروشیمی زمین دریافت کرده‌اند.
تاریخ انتشار : شنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۲۰:۴۲
کد مطلب: 42989
 
مرجع : شاتا