گروه صنایع معدنی فولاد
 
سبحانی در گفت‌وگو با ماین نیوز:
امسال بالاترین عرضه را در بورس کالا در تاریخ فولاد مبارکه داشتیم
گروه صنایع معدنی >فولاد - مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه از عرضه تاریخی این شرکت در بورس کالا خبر داد. به گفته وی این شرکت به جهت حمایت از داخل میزان صادرات خود را کاهش داده است.
 
بهرام سبحانی در گفت‌ وگو با ماین نیوز درباره خبرهایی که از کاهش تعرفه واردات منتشر شده، اظهار کرد: تعرفه در تمام دنیا وجود دارد و در هر شرایطی تعرفه وضع می‌شود. ما نیز اعتقادی به کاهش تعرفه یا حذف آن نداریم. میزان 10 درصد رقم چندانی نیست که بخواهیم درباره آن بحث کنیم.

وی ادامه داد: در تمام دنیا حمایت از صنایع داخلی صورت می‌گیرد. امریکا نیز در حال وضع تعرفه‌های سنگین برای فولاد‌های چینی است و به نوعی در حال ورود به جنگ فولادی با این کشور است. طبیعتا تولید مازادی که در چین است به سوی کشورهایی که دیوار تعرفه‌ای آنها کوتاه است، سرازیر می‌شود.

به گفته سبحانی، با توجه به این موضوع به نظر نمی‌آید ضرورتی بر مطرح کردن بحث کاهش تعرفه وجود داشته باشد.

مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه با اشاره به صحبت‌های آقای صالحی نیا مبنی بر اینکه باید بورس کالا پایین‌تر از فوب خلیج‌فارس باشد، افزود: مگر بورس گفتنی و دستوری است؟ در بورس کشف قیمت انجام می‌شود و تولیدکننده کالای خود را عرضه کرده و به رقابت می‌گذارد. به هرحال قیمت به 2 صورت است، یا می‌گویند بورس تعطیل و به صورت تعزیراتی و قیمتی باشد که ورود رانت به جیب برخی افراد خاص را به همراه دارد، یا اینکه قیمت آزاد، شناور و به صورت تعاملی باشد؛ اما اینکه شرایطی فراهم شود که قیمت بی‌رویه افزایش پیدا کند بحث درستی نخواهد بود و ما نیز به دنبال این موضوع نبوده‌ایم.

وی تصریح کرد: در برهه‌ای از زمان برخی افراد می‌گفتند فولاد مبارکه در بازار جهانی ارزان فروشی می‌کند اما ما اعلام کردیم در بازار جهانی تابع قیمت‌های جهانی هستیم. امروز قیمت‌ داخلی ما نسبت به قیمت‌های خارجی 400 تومان ارزان‌تر است. شرایط بازار جهانی به صورتی است که گاهی افزایش و کاهش پیدا می‌کند.

سبحانی درباره عرضه به بورس کالا نیز اظهار کرد: ما در سال جاری بالاترین عرضه به بورس در طول تاریخ فولاد مبارکه را داشته‌ایم. برای حمایت از تولید داخلی با توجه به افزایش نرخ ارز و قیمت جهانی از صادرات خود کم کرده و بیشتر محصول خود را راهی بازار داخلی کرده‌ایم.

به گفته مدیرعامل فولاد مبارکه، در سال جاری میزان صادرات این شرکت 1 میلیون و 200 هزار تن می‌شود البته صادرات به صورت ترکیبی و شامل ورق و اسلب بوده است.

سبحانی در ادامه با اشاره به موضوع خرید فولاد اکسین، بیان کرد: در حال مذاکره در این باره هستیم.

همچنین وی درباره ثبت محدوده معدنی به نام فولاد مبارکه اظهار کرد:‌ با توجه به جلسه‌ای که در سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) داشتیم قرار بر آن شد در این باره یک کنسرسیوم از تمامی متقاضیان تشکیل شود و به کل محدوده‌ها وارد شود، زیرا محدوده معدنی مانند یک هندوانه دربسته می‌ماند. ممکن است کسی به آن وارد شده و سرمایه‌گذاری کند اما نتیجه‌ای به همراه نداشته باشد. اگر این درخواست‌ها تجمیع شده و کنسرسیوم تشکیل شود، این ریسک توزیع‌شده و اگر در میان محدوده‌ها در 2 مورد به جواب مثبت دست پیدا کنیم جبران زیان‌هایی است که به نتیجه نرسیده‌اند.

سبحانی تاکید کرد: برای 3 ماهه نخست سال 97، پروژه فولاد سبا را برای بهره‌برداری خواهیم داشت که در حال حاضر در مدار تولید قرار گرفته اما هنوز به صورت رسمی افتتاح نشده است.

گفت‌وگو از محمدجواد به‌آبادی
تاریخ انتشار : جمعه ۱۱ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۳۴
کد مطلب: 42974