گروه صنایع معدنی آلومینیوم
 
رئیس سازمان صنعت، معدن وتجارت خراسان شمالی:
شرکت آلومینای جاجرم به بخش خصوص واگذار نمی شود
گروه صنایع معدنی >آلومینیوم - رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان شمالی گفت: با پیگیری های این سازمان و حمایت های استاندار، شرکت آلومینای جاجرم هم اکنون از دستور کار واگذاری به بخش خصوصی خارج شده است.
 
به گزارش ماین نیوز، یحیی نیکدل سه شنبه اظهار کرد: یکی از درخواست های استان در بخش صنعت، خارج شدن واحدهای بزرگ صنعتی شامل شرکت آلومینای جاجرم، مجتمع فولاد و شرکت لوله گستر اسفراین از فهرست واگذاری به بخش خصوصی است.

وی افزود: به نظر می رسد واگذاری این شرکت ها به بخش خصوصی زمانی باید انجام شود که طرح های توسعه آن ها به مرحله نهایی برسد و قیمت واقعی تعیین شود.
به گفته رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان شمالی پروژه شمش آلومینا به عنوان پروژه توسعه ای آلومینای ایران در جاجرم، اکنون حدود 85 درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

وی با اشاره به اینکه اجرای این طرح معطل دریافت تسهیلات بوده است گفت: پرداخت تسهیلات به علت قرار داشتن این واحد صنعتی در فهرست واگذاری به نتیجه نرسید و اگر در این مدت موضوع واگذاری مطرح نبود، می توانستیم تسهیلات را دریافت کنیم؛ بدین ترتیب مرحله اول شمش آلومینا در سال جاری افتتاح می شد.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان شمالی گفت: برای اجرای طرح شمش آلومینای جاجرم 2 هزار میلیارد ریال اعتبار مورد نیاز است.

وی تاکید کرد: واگذاری شرکت آلومینای جاجرم در شرایط کنونی که طرح توسعه ای به نتیجه نرسیده به مصلحت دولت، نظام و استان نیست زیرا ممکن است سرمایه گذاری در شمش در اولویت بخش خصوصی نباشد.
نیکدل اظهار کرد: اکنون 30 درصد از پودر آلومینوم مورد نیاز کشور در این واحد تولید و 70 درصد نیاز کشور هم از خارج وارد می شود.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان شمالی خاطرنشان کرد: برای خارج کردن مجتمع فولاد و شرکت لوله گستر اسفراین از فهرست خصوصی سازی نیز پیگیری ها در دست انجام است.
مجتمع پتروشیمی وسیمان بجنورد، آلومینای جاجرم، کارخانه قند شیروان، مجتمع صنعتی ریختگری و فولاد اسفراین از واحدهای بزرگ صنعتی استان محسوب می شود که 70 درصد از سرمایه گذاری صنعتی و اشتغال استانی در این واحدهاست.

شرکت آلومینای جاجرم در 150 کیلومتری جنوب بجنورد و 5کیلومتری شمال شهر جاجرم واقع شده است که در سال 1375 به بهره برداری رسید.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۵ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۴۶
کد مطلب: 42788
 
مرجع : خبرگزاری ايرنا