گروه صنایع معدنی فولاد
 
کرباسچی در گفت‌وگوی تفصیلی با ماین نیوز:
تکنولوژی پرد جای پای خود را محکم کرده است
انکارکنندگان پرد به جایی نرسیدند/اجرای فاز 2 احیای فولاد بافت توسط MME
گروه صنایع معدنی >فولاد - تکنولوژی بومی شده پرد با افتتاح سومین طرح در نی‌ریز به تثبیت رسید. این در حالی است که چندی پیش مشکل در کوره آهن اسفنجی شادگان کار در این واحد را 2 ماه متوقف کرد اما به گفته مدیر شرکت MME در تهران این مشکل مربوط به پرد نبود.
خبرنگار ماین نیوز با حسن کرباسچی مدیر شرکت MME در تهران گفت‌وگویی انجام داده که در ادامه می‌خوانید:

به تازگی سومین پروژه از پرد راه‌اندازی شده است، لطفا در این باره کمی توضیح دهید.

با افتتاح سومین پروژه پرد در نی‌ریز در واقع یک صحه‌گذاری روی روش تکنولوژی پرد صورت گرفت. در حال حاضر در این بخش از زنجیره فولاد، مشاوران و کارفرمایان و سایر ارکان پروژه که درگیر این طرح‌ها بودند خودشان اذعان دارند، روش پرد چه از لحاظ کیفیت محصول، متالیزاسیون در صد کربن، کم بودن میزان نرمه شرایط فیزیکی و شیمیایی و چه از نظر سهولت بهره‌‌برداری و همچنین پارامترهای فرآیندی و مصارف از جمله آب و برق و گاز خوشبختانه اقتصادی بوده و امروز جای پای خود را با سومین طرحی که افتتاح شد، محکم کرده و به تثبیت رسانده است. ضمن آنکه این تکنولوژی را از آن خود داشته و به نام خودمان ثبت کرده‌ایم.

یکی از مزیت‌های بزرگ پرد آن است که بومی‌سازی و ثبت اختراع شده است. یعنی برخلاف سایر روش‌هایی که تا الان در ایران برای انجام آنها نیازمند اخذ مجوز و لایسنس بوده‌ایم، ما نه در داخل و نه در خارج از کشور برای احداث واحدهای آهن اسفنجی، نیازمند اخذ مجوز از هیچ کشوری نخواهیم بود. همچنین برای پلنت‌های موجود در اخل کشور برای اصلاح و افزایش ظرفیت نیازمند هیچ مجوزی نخواهیم بود. در نتیجه با بکارگیری این روش در عمل از خروج میزان زیادی ارز از کشور جلوگیری شده است.

چه میزان هزینه بابت هر مجوز داده می‌شد؟

در این زمینه یک رویالتی پرداخت می‌شد که در حدود 1 دلار در تن بود که این رقم برای واحدهای 800 هزار تنی 800 هزار دلار می‌شد.

این رقم برای واحدهای فولادی چندان بالا نیست؟

بهرحال وقتی از مزایا صحبت می‌کنیم یک پکیجی از مواردی است که ایجاد می‌شود، یکی از آنها عدم نیاز به مجوز و بحث خارج نشدن ارز از کشور است. مهمترین از آن این است که ما بدون آنکه محدودیتی در تاسیس واحدها چه در ایران و چه خارج از ایران می‌توانیم این کار را انجام دهیم. همانطور که در حال حاضر یک واحد 300 هزار تنی پرد را در کشور چین در حال احداث داریم.

یعنی تا به حال این اتفاق افتاده است که کوبه استیل مجوز ندهد؟

کوبه استیل مجوز را برای داخل کشور به شرکت‌های ما داده است. یعنی شرکت‌های ایرانی هیچگاه این مجوز را نداشتند که خارج از کشور واحدی را احداث کنند. همچنین از زمان شدت‌گیری تحریم‌ها، آخرین دستاوردها و اصلاحاتی که روی تکنولوژی‌ها انجام شده بود را به ما نمی‌دادند. یعنی ما در همان سطح چند سال گذشته این تکنولوژی‌ها باقی مانده بودیم و نمی‌‌توانستیم از آخرین دستاوردها و پیشرفت‌های آنها استفاده کنیم. اما با توجه به اینکه تکنولوژی پرد در اختیار خودمان است، هیچ محدودیتی از نظر موارد یادشده وجود ندارد.

از نظر هزینه ساخت چه میزان تفاوت وجود دارد؟

به‌هرحال زمانی که تکنولوژی از خودمان است هم در بحث لایسنس کاهش هزینه وجود دارد و هم اینکه برخی تجهیزات به وسیله متخصصان داخلی ساخته می‌شود. به عنوان مثال حتی در طرح‌های خودمان از کاتالیست داخلی استفاده می‌کنیم. یعنی تحت فشار و لابی صاحبان تکنولوژی برای استفاده از برخی تجهیزات خاص نخواهیم بود. این موضوع نیز جزو مزیت‌های این تکنولوژی است.

البته از نظر هزینه ساخت نمی‌توان گفت این هزینه به صورت چشمگیری کمتر شده است. بلکه آن چیزی که می‌توان بیان کرد در بحث طراحی است. همچنین در کاهش هزینه سرمایه‌گذاری این موضوع را هم در بخش لایسنس و هم در بخش برخی تجهیزات شاهد هستیم. این کاهش هزینه بیشتر در این موارد خود را نشان می‌دهد. بطورکلی از نظر هزینه کمی پایین‌تر است اما بازار رقابتی است و ممکن است تکنولوژی‌های دیگر قیمت خود را کاهش دهند تا رقابت کنند. حتی ممکن است در این زمینه شاهد دامپینگ نیز باشیم.

در حال حاضر قیمت‌های خود را به جهت رقابت کاهش داده‌اند؟

این موضوع را در بحث قیمت مشاهده نکردیم اما ایرادهایی که به تکنولوژی پرد وارد نیست را در برخی مجامع اعلام کرده‌اند.

در کدام مجامع این ایرادها مطرح شده است؟

بهرحال کنفرانس‌هایی در ایران برگزار شده که برخی افراد که به نوعی با صاحبان تکنولوژی در ایران ارتباط دارند، به نحوی این کار را انجام می‌دادند تا براساس آن مزیت‌های پرد را تحت‌الشعاع قرار دهند. اما خوشبختانه با توجه به اینکه 3 پلنت ما پشت سر هم و با کیفیت خوب وارد مدار شد، امروز افرادی که مشکلات غیرواقعی را مطرح می‌کردند، خود به این جمع‌بندی رسیده‌اند که این کار جواب نمی‌دهد زیرا آن نتیجه‌ای که در عمل قابل مشاهده است، غیرقابل انکار خواهد بود.

آیا در مناقصه‌ای که رقبا حضور داشته باشند، شرکت کرده و برنده شده‌اید؟

مناقصه‌‌ای اخیرا در کشور انجام شد که با قیمت کمتر از روش متداول کار را گرفته‌ایم. این طرح در حال مذاکره و مربوط به فاز 2 احیای پروژه فولاد بافت است. البته هنوز این کار قطعی نشده و در مرحله برآوردهای قیمت و ارائه پروپزال مالی هستیم. این پروژه برای هلدینگ ماهان است. در فاز اول این پروژه نیز حضور داشتیم. فاز 1 این پروژه آخرین طرخ پردی است که 6 ماه دیگر به بهره‌برداری می‌رسد.

ظرفیت فاز 2 این پروژه نیز 800 هزار تن به صورت هات بریکت و متفاوت با فاز 1 است. فاز 1 نیز ظرفیتی 800 هزار تنی دارد. روش‌های احیا مستقیم یا به صورت DIR و HBI و یا به صورت هات لینک هستند که خروجی مستقیم با یک شوت جداگانه به کوره‌های قوس الکتریکی می‌آید و به صورت مستقیم شارژ می‌شود که بهترین روش است و هنوز کسی در ایران آن را اجرا نکرده است.

پیشتر اعلام کرده بودید با یک شرکت فرانسوی در زمینه بریکت در حال مذاکره هستید، در این بار توضیح بفرمایید.

در حال حاضر در پلنت‌های احیای مستقیم که در کشور داریم به دلیل آنکه فاز فولادسازی آنها متناسب با احیا احداث نشده، یک تاخیر فاز 1 تا 2 ساله داریم تا فولادسازی‌ها وارد مدار شود. در نتیجه آهن اسفنجی که در حال حاضر خروجی واحدهای احیا مستقیم است را باید منتقل کرد زیرا در کنار واحدهای احیا، فولادسازی را ایجاد نکرده‌ایم. بنابراین خروجی باید به سایت‌های دیگر منتقل شود. به عنوان مثال آهن اسفنجی شادگان باید به فولاد خوزستان منتقل شود. این بعد مسافت با توجه به خصوصیات آهن اسفنجی مبنی بر اینکه با قرارگیری در معرض هوا اکسیداسیون شده و درجه متالیزاسیون آن افت می‌کند و براساس محاسبات موجود با هر 1 درجه افت متالیزاسیون برای کاهش تصفیه باید انرژی بیشتری مصرف شود باعث شد تا ایده‌ای از سوی MME به مجموعه ملی فولاد و ایمیدرو داده شود و DIR سرد را تبدیل به بریکت سرد کنیم. (البته این کار در دنیا انجام نمی‌شود اما ما بدلیل تاخیر فاز مجبور به استفاده از این راه حل موقت هستیم) . البته در بحث فشرده‌سازی که با شرکت ساهوت مذاکره داشتیم مزایای دیگری به آن اضافه می‌شود. به عنوان مثال در فرآیند فشرده سازی کربن نیز اضافه می‌شود که بریکت پر کربن برای کوره‌های قوس الکتریکی یک مزیت است. همچنین از دیگر مزایا آن است که در غوطه‌وری داخل مذاب در کوره‌های قوس الکتریکی به لحاظ دانسیته بالاتری که بریکت سرد دارد، غوطه‌وری بهتری در عمق انجام می‌شود و بنابراین یک مذاب هموژن بدست می‌آید. با توجه به این مزایا این طرح را به عنوان یک طرح موقت برای فولادهای استانی مطرح کردیم. حتی اگر قرار بود بحث صادرات آن انجام می‌گرفت، به نسبت حجم سرمایه‌گذاری برای پلنت بریکت سرد کاملا اقتصادی بود و در کنار آن این شرکت امتیازهایی به ما داده بود تا بعد از یک دوره 9 ماهه که تجهیزات خریداری و تحویل کارفرما داده و کارخانه احداث شد، از آن به هزینه‌ها را بردارد.

متاسفانه از این طرح‌ها استقبال نشد. شاید دلیل آن است که در ایران چندان به بحث‌های بهره‌وری بالاتر و ذخیره انرژی چندان توجه نمی‌شود.

شاید شما به خوبی نتوانستید مدیران را توجیه کنید؟

به نظر بنده مساله اصلی این نبود، بلکه مشکل اصلی آن بود که با توجه به گرفتاری کارفرماها به لحاظ مالی در شرایط پلنت‌های موجود آنها تمام تلاش خود را متمرکز بر فولادسازی‌ها کرده‌اند تا هرچه سریع‌تر آنها را راه‌اندازی کنند. در نتیجه نمی‌خواهند خود را درگیر پلنت دیگر کنند. هرچند از نگاه ما این کار اقتصادی است اما ممکن است در اولویت آنها قرار نداشته باشد. البته ما این کار را برای حالت‌های عادی توصیه نمی‌کنیم.

پیشتر می‌گفتید ایمیدرو حمایت لازم را ندارد، در حال حاضر وضعیت به چه صورت است؟

خیر ما هیچگاه نگفته‌ایم که ایمیدرو حمایت نکرده است. بلکه انتظار ما از سازمان‌های سیاست‌گذار حمایت بیشتر است. طبیعی است که در ابتدای کار چندان آقایان به این کار اطمینان نداشتند که به چه میزان باید از تکنولوژی پرد حمایت کنند. اما وقتی پلنت دوم و سوم به بهره‌برداری رسید، به ویژه آنکه واحد نی‌ریز زمانی به بهره‌برداری رسید که 2 واحد قبلی به ظرفیت اسمی دست یافته بودند (دستاوردی دیگر برای پرد) این اطمینان ایجاد شد.

واحد شادگان پس از آن توقف به ظرفیت اسمی دست یافته است؟

بله، زیرا یک کار اصلاحی کوچک روی کوره انجام شده است. البته این مشکل کامل برطرف نشده و اصلاحی موقت انجام داده‌ایم اما با همان کار موقت در حال حاضر مشکلی در تولید نداریم. اقدامات مقدماتی برای حل کامل انجام شده و ظرف 2 هفته آینده طرح اصلاحی ما با توجه به اینکه پیمانکار اجرایی بتواند با سهولت در مراحل اجرا کار پیاده کند. کار ما یک تسهیل بود زیرا طراحی ها بررسی شد و مشکلی وجود نداشت. کار نهایی حل این مشکل امسال شروع می‌شود. کار را در اولین برنامه توقف‌ها قرار می‌دهیم و فکر می‌کنم ظرف مدت 1 ماه این طرح را کامل می‌کنیم. پلنت‌های میانه و نی‌ریز که با همان طراحی‌ها انجام شده بود بدون هیچ مشکلی کار می‌کنند و مشکل هات اسپات ندارند.

در محاسبه‌ای مدیرعامل شرکت فولاد شادگان گفتند در 2 ماه توقف کار حدود 60 میلیارد تومان خسارت به فولاد شادگان وارد شد، نظر شما در این باره چیست؟

ما در آن زمان به این موضوع نپرداختیم که این هات‌اسپاتی که ایجاد شده به چه دلیلی بود زیرا ما به عنوان شرکت MME چون صاحب تکنولوژی پرد بودیم نمی‌خواستیم وارد بحث بین خودمان و یا سایر پیمانکاران شویم. مشکل هات اسپات دلایل مختلفی دارد. ما به این موضوع نپرداختیم، زیرا اگر قرار بود به تکنولوژی پرد به این شکل نگاه کنیم تحت شعاع این مساله قرار می‌گرفت. در واقع حساست ایجاد نکردیم و خودمان سریع حضور پیدا کرده و مشکل را برطرف می‌کنیم و سپس براساس گزارش‌های کارشناسی این موضوع را بررسی می‌کنیم. اما با توجه به اطمینانی که به کار خود داشتیم و در کنار آن پلنت‌های دیگر در مسیر راه‌اندازی بود، گفتیم بهترین دلیل برای اینکه طراحی ما مشکلی ندارد آن است که پلنت‌های دیگر در مدار تولید قرار بگیرند و چون مجری نسوز در آنجا مجری دیگری بود این صحه‌گذاری در نی‌ریز انجام شد. بنابراین ما طراحی را تغییر ندادیم یعنی ما مقصر این موضوع نبودیم. البته این موضوع مورد استفاده رقبا قرار گرفت. اما نظر ما این بود اگر قرار است با این طراحی مشکلی پیش‌ آید باید نی‌ریز هم با چنین مشکلی مواجه باشد، اما خوشبختانه چنین موضوعی در این واحد وجود ندارد. البته گفته‌ایم طراحی که قابل اجراتر است انجام شود.

آیا این احتمال وجود دارد که این مشکل به صورت عمدی و به جهت زیرسوال بردن پرد انجام گرفته باشد؟

خیر این موضوع مطرح نیست یعنی بهتر است سوءظن نداشته باشیم. فکر نمی‌کنم رقبا تا این اندازه سنگ‌اندازی داشته باشند. جمع‌بندی ما این بوده که اجرای نسوز در آن منطقه مشکل داشته و یا طراحی به صورتی بوده که مجری خوب و استاندارد نیاز داشت. اگر مجری وقت گذاشته و تحت نظارت مشاور این کار را انجام دهد با مشکلی همراه نمی‌شود. بحث هات اسپات ربطی به MME و تکنولوژی پرد ندارد. خیلی از تکنولوژی‌ها مانند میدرکس ممکن است هات اسپات داشته باشد. بطورکلی بحث هات اسپات متداول است اما روش برخورد با یک مشکل مهم است. عوامل بسیاری در ایجاد این مشکل دخیل است.

گفت‌وگو از محمدجواد به‌آبادی
تاریخ انتشار : جمعه ۲۰ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۰۹
کد مطلب: 42742