گروه صنایع معدنی فولاد
 
قنواتی در گفت‌وگو با ماین نیوز خبر داد:
برنامه فولاد امیرکبیر کاشان برای صادرات به بازارهای اروپایی
تا پایان سال 10 درصد از کل تولید خود را صادر می‌کنیم
گروه صنایع معدنی >فولاد - ورود به بازارهای صادراتی اروپا هدفی است که در دستورکار فولاد امیرکبیر کاشان قرار گرفته است. عزیز قنواتی مدیرعامل شرکت فولاد امیرکبیر کاشان در این باره می‌گوید؛ درحال انجام تغییرات در برخی فرآیندهای تولید هستیم زیرا یکی از بازارهای هدف ما برای سال آینده بازارهای اروپا خواهد بود.
خبرنگار ماین نیوز با عزیز قنواتی مدیرعامل شرکت فولاد امیرکبیر کاشان گفت‌وگویی انجام داده که در ادامه آن را می‌خوانید:

فولاد امیرکبیر کاشان در 9 ماهه سال جاری چه میزان تولید داشت؟

تولید نسبت به سال گذشته در تمام خطوط 35 درصد افزایش داشت و نسبت به برنامه شاهد 20 درصد افزایش تولید بودیم. از سوی دیگر تمام آنچه که تولید کردیم به فروش رسید. همچنین صادرات نیز نسبت به سال گذشته 100 درصد افزایش پیدا کرد. در کنار این موضوعات قراردادهای بلندمدت جدیدی در حوزه صادرات برای سال آینده هم با ترکمنستان و هم عراق به امضا رسیده است. از سوی دیگر مذاکراتی با قطر داشتیم تا از طریق این کشور بتوانیم به نقاط دیگر صادرات داشته باشیم. در کنار این موارد در زمینه استفاده از تکنولوژی‌های روز و بالا بردن کیفیت محصول تولیدی مشغول بکار هستیم تا در سال آینده نتیجه آن را شاهد باشیم و بتوانیم قدرت رقابت با رقبای خود را بیشتر کنیم، زیرا این کار باعث افزایش بهره‌وری و افزایش راندمان و کاهش قیمت تمام شده خواهد شد.

ما در تمامی حوزه‌هایی که باید در جهت افزایش راندمان و بهره‌وری و همچنین کاهش قیمت تمام شده فعالیت داشته باشیم تا امکان رقابت با تولیدکننده داخلی و خارجی را داشته و یک بازار صادرات پایدار در اختیار داشته باشیم مشغول بکار هستیم. این موضوع جزو اهداف و استراتژی امسال و سال آینده ما است.

تناژ تولید در 9 ماهه سال 96 چه میزان بوده است؟

ظرفیت تولید سال 140 هزار تن است که در سال جاری و تا به امروز 95 درصد از این رقم محقق شده است. امیدواریم تا پایان سال تمام این رقم محقق شود.

درصد صادرات از تولید چقدر بوده است؟

استراتژی سال گذشته در این زمینه 10 درصد بود. این عدد برای سال آینده 20 درصد است و این کار را تا 50 درصد ادامه خواهیم داد. امسال نیز 10 درصد از کل تولید صادر می‌شود.

چه محصولاتی به ترکمنستان و عراق صادر شده است؟

در حال حاضر تمامی محصولات تولیدی راهی بازارهای صادراتی می‌شود. این کار براساس سفارش‌ها انجام می‌شود. یعنی ما ورق‌های پوشش‌دار تولید می‌کنیم، حال با هر پوششی که درخواست داشته باشند این کار انجام می‌شود.

آیا بازارهای جدیدی برای صادرات در دستورکار قرار دارد؟

بله، ما با بازارهای اروپایی مذاکره داشته و سفارش داشته‌ایم. در همین زمینه در حال انجام تغییرات در برخی فرآیندهای تولید هستیم زیرا یکی از بازارهای هدف ما برای سال آینده بازارهای اروپا خواهد بود.

آیا برنامه‌ای برای افزایش ظرفیت در دستورکار قرار دارد؟

بله، 300 هزار تن طرح توسعه ورق گالوانیزه با استحکام بالا و با دید ساختمانی–خودرویی در دستورکار است که امیدواریم سال آینده این کار آغاز شود. این طرح صادرات‌محور است. همچنین برای خط فعلی نیز تا به امروز 50 درصد افزایش تولید دیده شده است که تا سال آینده حدود 20 تا 30 درصد آن محقق می‌شود و به سمت افزایش ظرفیت خط تولید فعلی می‌رویم. این افزایش 50 درصدی ظرفیت با تغییر برخی از تجهیزات این کار انجام می‌شود.

اگر خبر دیگر از فولاد امیرکبیر کاشان است بفرمایید.

بطورکلی سرعت ما در تولید، تامین مواد اولیه، فروش داخلی و همچنین صادرات خوب است و امیدواریم آنچه‌ که هدف‌گذاری شده است در سال جاری محقق شود. همچنین برخی آیتم‌ها مانند تولید 20 تا 25 درصد از برنامه جلوتر خواهد بود.

همچنین در حوزه‌های مختلف چه ارزیابی‌های داخلی و چه خارجی گام‌های خوبی برداشته‌ایم. در سال جاری و در ارزیابی EFQM برای اولین بار گواهینامه 4 ستاره را دریافت کردیم و امیواریم این ارزیابی‌ها و تعالی‌ها با توجه به اینکه از نگاه یک منظر خارجی است، اگر نقاط قابل بهبود داشته باشد، آن را ببینیم و بتوانیم آن را حل کنیم تا بتوانیم خود را در یک سازمان اروپایی ارزیابی کرده و بتوانیم رقابت داشته باشیم.

گفت‌وگو از محمدجواد به‌آبادی
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۹ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۱۲
کد مطلب: 42726