گروه صنایع معدنی سیمان
 
اتابک در گفت‌وگو با ماین نیوز خبر داد:
هیچ محموله صادراتی سیمان ایران به عمان برنگشته است
کارخانه‌ها گواهی‌نامه‌های جدید روسیه را هم گرفتند/صادرات حدودا 10 میلیون تنی در 96
گروه صنایع معدنی >سیمان - رئیس هیات مدیره انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان درباره برخی اظهارات نسبت به برگشت محموله صادرات سیمان ایران می‌گوید؛ هیچ محموله‌ای برنگشته است.
سیدمحمد اتابک در گفت‌وگو با خبرنگار ماین نیوز درباره اظهارنظر اخیر عضو کمیسیون عمران مجلس که گفته است چند محموله صادرات سیمان ایران از عمان برگشت خورده است، گفت: در جابه‌جایی سیمان‌ها از بندر امام نکته مهم آن است که وقتی کشتی می‌آید بتوان به موقع بارگیری را انجام داد. 2 کشتی 13 هزار تنی به دلیل شرایط عمان با فاصله 30 تا 35 روز تاخیر آمدند؛ یعنی کلینکر حمل شده و در بندر امام مانده بود اما کشتی دیر رسید.

وی افزود: زمانی که این سیمان صادر می‌شود شرکت‌های بین‌المللی مواد ترکیبی و مقاومت فیزیکی سیمان را چک می‌کنند که آیا مطابقت دارد یا خیر. این موضوع در زمان تحویل بطور کامل چک شده بود و چیزی برنگشته است اما با توجه به اینکه دوره ماندن سیمان در محیط مرطوب طولانی بود، مقادیر آهک آزاد آن افزایش یافت که این اتفاق شامل 1 درصد جریمه می‌شود.

اتابک تصریح کرد: در نتیجه سیمانی برگشت داده نشده است؛ اما در مطابقت مشخصات فنی درصد آهک آزاد کمی بالا رفته بود؛ زیرا در محیط مرطوب بیش از حدی که باید باقی می‌ماند، مانده بود.

وی اظهار کرد: این موضوع به معنی اشکال کارخانه نیست. شرایط معادن سنگ‌آهک ما به صورتی است که مواد مضرِ کم دارد. البته ممکن است در یک جایی بی‌دقتی انجام شود اما به دلیل آنکه معمولا SGS را در زمان رفتن کنترل می‌کنیم تا سیمان غیراستاندارد صادر نشود، بسیار بعید است که این اتفاق رخ دهد.

رئیس هیات مدیره انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان ادامه داد: در زمینه روسیه هم که این مطلب را عنوان کرده‌اند باید بگویم، ما تمام گواهینامه‌های جدید روسیه را دریافت کرده‌ایم؛ زیرا روس‌ها استانداردهای خود را تغییر داده‌اند. شرکت‌ها این استانداردهای جدید را نیز دریافت کردند.

اتابک درباره صادرات سال 96 سیمان، بیان کرد: به نظر می‌آید میزان صادرات تا نزدیک 9 تا 10 میلیون باشد.

وی با اشاره به مشکل عراق نیز تصریح کرد:‌ همچنان مشکل عراق علی‌رغم تمام قول‌هایی که داده شده حل نشده است.

رئیس هیات مدیره انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان در پاسخ به این سوال که آیا هیچ کارخانه سیمان جدید دیگری به بهره‌برداری نمی‌رسد، افزود: این‌طور نیست. برخی از کارخانه‌ها در دست اجرا بوده و در مراحل آخر هستند.

اتابک با اشاره به احداث واحد جدید سیمان گفت: بنده موافق احداث سیمان جدید نیستم. وقتی که در حال حاضر 82 میلیون تن ظرفیت در اختیار داریم اما مصرف داخلی به 50 میلیون تن نمی‌رسد، دلیلی ندارد واحد جدید احداث شود. سیمان کالای محلی است، میزانی که می‌توانیم صادر کنیم، در طول این دوره نگاه کنید، در دنیا بین 4 تا 7 درصد بوده است. وقتی مصرف داخلی نداریم نباید سرمایه‌های ملی را صرف احداث واحدهای جدید کرد.

گفت‌وگو از محمدجواد به‌آبادی
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۸ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۲۰:۵۶
کد مطلب: 42725