گروه صنایع معدنی فولاد
 
افتتاح چهار پروژه تولیدی و زیست محیطی ذوب آهن اصفهان با حضور مدیرعامل شستا
گروه صنایع معدنی >فولاد - در پنجمین روز دهه مبارک فجر ، آیین افتتاح چهار پروژه تولیدی و زیست محیطی ذوب آهن اصفهان باحضور مهندس مرتضي لطفي مدير عامل شركت سرمايه گذاري تامين اجتماعي (شستا) و هیات همراه ، مهندس سجاد فرماندار لنجان ، مهندس اسرافیل احمدیه رییس سازمان صنعت معدن و تجارت استان اصفهان و مدیرعامل و جمعی از مسئولین این مجتمع عظیم صنعتی برگزار شد .
 
به گزارش ماین نیوز، در این آیین ویژه ، چهار پروژه ریخته گري Beam Blank ، بازسازي و اصلاح سیستم غبارگیرهای کنورتورهاي بخش فولادسازي ، سیستم POST COMBUSTION وآبزدائی از لجن کنورتور و بازگشت آب همراه به سیکل کارخانه افتتاح شد و به بهره برداری رسید.

مهندس لطفی در این آیین طی سخنانی ، شرایط کنونی ذوب آهن اصفهان را مطلوب و رو به بهبود دانست و گفت : تلاشگران و مسئولین این شرکت با اجماع استفاده از ظرفیت های تخصصی ذوب آهن اصفهان موفق شده اند گام های مهمی در جهت کاهش هزینه های تولید ، کاهش قیمت تمام شده و صرفه جویی در هزینه های پروژه های توسعه ای بردارند که حاصل آن در سوددهی این شرکت نمایان شده است .

وی افزود : این مجتمع عظیم صنعتی با ادامه این فعالیت ها و تلاش ها ، امیدواری های بسیاری را ایجاد کرده که در سال آینده بتواند به سود بیشتر ومطمئن تری دست یابد .

عامل شركت سرمايه گذاري تامين اجتماعي (شستا) افتتاح چهار پروژه تولیدی و زیست محیطی در ذوب آهن را نشانگر حرکت رو به رشد این شرکت دانست و افزود : این مجتمع عظیم صنعتی که مادر صنعت فولاد کشور است ، تا اسفندماه امسال 50 ساله می شود و این سابقه نیم قرنی برکات بسیاری برای صنعت کشور به همراه داشته است چرا که ذوب آهن اصفهان نقش اساسی در توسعه صنعت کشور داشته است .

بدهی های بانکی ذوب آهن با مطالبات تامین اجتماعی تهاتر می شود

مدير عامل شركت سرمايه گذاري تامين اجتماعي خبر خوبی برای شرکت های تابعه شستا نیز اعلام نمود و گفت : تا سال آينده 30 هزار میلیارد تومان از مطالبات سازمان تامین اجتماعی با بانك مركزي به گونه ای تهاتر می شود که مشکل بدهی های بانکی و تسهیلاتی که شرکت های تابعه تامین اجتماعی دریافت نموده اند حل شود بدین ترتیب تمامی بدهی های بانکی ذوب آهن تهاتر می شود و این شرکت می تواند از تسهیلات بانکی برای پیشبرد طرح های توسعه خود بهره بگیرد.

مهندس لطفی در ادامه سخنان خود تاکید نمود که شرکت شستا تا پایان سال 98 از بنگاه داری خارج شده و سهامداری می کند وبدین ترتیب شرکت های کوچک به بخش خصوصی واگذار میشود .

وی افزود : برنامه راهبردی شستا حضور در بخش های بانک ، بیمه ، معدن و به طور کلی پروژه های ملی و بزرگ است و امیدوارم با توسعه مراودات بین المللی ، شاهد توسعه این بنگاه های اقتصادی باشیم .

مهندس صادقی مدیرعامل ذوب آهن اصفهان نیز در نشستی که پیش از آیین افتتاح پروژه های مذکور برگزار شد ، گزارشی از شرایط این شرکت از جمله وضعیت تولید ، پروژه های توسعه ، کاهش هزینه ها ، رشد صادرات و ... ارائه نمود .

وی در بخشی از سخنان خود گفت : قیمت تمام شده محصولات ذوب آهن اصفهان از سال 94 تا کنون با وجود تورم طی دو سال ، افزایش قیمت زغال سنگ و سایر مواد اولیه کاهش یافته که حاصل بیش از 100 اقدام مدیریتی است .

مدیرعامل ذوب آهن اصفهان قیمت تمام شده این شرکت نسبت به دیگر واحد های بزرگ فولادی کشور را بیشتر ذکر کرد و گفت : این امر حاصل این است که ذوب آهن که روش کوره بلند برای تولید فولاد دارد ، از زغال سنگ و کک به عنوان انرژی های اصلی استفاده می کند و این مواد اولیه را با قیمت های جهانی می خرد اما شرکت های فولادی که روش احیاء مستقیم دارند از یارانه انرژی برخوردارند و گاز و برق را بسیار ارزان تهیه می کنند . این امر باعث می شود رقابت ذوب آهن با آن شرکت ها در قیمت تمام شده عادلانه نباشد .

مهندس صادقی همچنین از موفقیت آمیز بودن تلاش های این شرکت در کاهش مصرف آب خبر داد و گفت : پروژه های کاهش مصرف آب با جدیت دنبال می شود و در این شرکت کمیته بحران آب نیز شکل گرفته است تا پیش بینی های لازم برا ی حفظ تولید در شرایط بحرانی را انجام دهد .

مدیرعامل ذوب آهن اصفهان از شکسته شدن رکورد تولید کک در این شرکت خبر داد و گفت : با توجه به موفقیت ذوب آهن اصفهان در تولید یک میلیون و 200 هزار تن کک در سال جاری ، واردات این مواد اولیه به شدت کاهش یافته و به 44 هزار تن رسیده که بسیار مقدار ناچیزی است .

مدیرعامل شستا و دیگر حاضرین در آیین افتتاح 4 پروژه ذوب آهن اصفهان از خط تولید به ویژه تولید ریل و پروژه های مختلف این شرکت بازدید نمودند.

ذوب آهن اصفهان در آستانه پنجاه سالگی و در ایام ا... دهه مبارک فجر به همت تلاشگران خود شاهد افتتاح چهار پروژه تولیدی و زیست محیطی است که علاوه بر اثرات چشمگیر در حفاظت از محیط زیست ، از ارزش افزوده قابل توجهی نیز برخوردار هستند .

این چهار پروژه عبارتند از : پروژه ریخته گري Beam Blank ، پروژه بازسازي و اصلاح سیستم غبارگیرهای کنورتورهاي بخش فولادسازي ، پروژه سیستم POST COMBUSTIONو پروژه آبزدائی از لجن کنورتور و بازگشت آب همراه به سیکل کارخانه که گزارش آن در پی می آید :

پروژه ریخته گري Beam Blank

امروزه يكي از شاخصه هاي پيشرفت كيفي در ريخته گري مداوم جهان، امكان توليد مقاطع پيچيده مي باشد. با توجه به تنوع نيازهاي بازار در محيط به شدت رقابتي صنعت فولاد، درجه بالائي از انعطاف پذيري،كيفيت محصول، توليد اقتصادي و مشتري مداري جهت رسيدن به موفقيت ضروري مي باشد. يكي از مقاطع خاص ريخته گري مداوم مقطع Beam Blank مي باشد. قالب هاي ريخته گري اين مقطع ،به گونه اي است كه شكل اوليه مورد نياز پروفيل هاي ساختماني خانواده تير آهن را تامين مي‌كند.

از مزاياي توليد Beam Blank که ارزش افزوده 1000 میلیارد ریالی دارد ، میتوان به مواردی از قبیل كاهش مصرف انر‍ژي، افزايش بهره وري، كيفيت بالاتر محصولات، افزايش حجم وسرعت توليد محصول نهائي، كاهش پاس نوردي، كاهش ميزان غلتك مصرفي نوردو قابليت توليد مقاطع سنگين اشاره نمود.در این خصوص با تلاش و پشتكار پرسنل بخش فولادسازي، مراحل طراحي و تهيه نقشه هاي قالب و موبيل سكتور شامل انجام هماهنگي هاي لازم با مهندسي نورد و مشخص كردن ابعاد Beam Blank مورد نياز،طراحي وتامین مس قالب بر اساس ابعاد مشخص شده توسط بخش فولادسازي ،طراحي واتر ژاكت بر اساس ابعاد و شكل مس قالب و محاسبات انتقال حرارت ،طراحي كاست ، طراحي كشاننده و صاف كن وتهيه نقشه هاي ساخت انجام وكليه تجهيزات مورد نياز پروژه طراحي ،تامین و ساخته شد و مراحل تست گرم و توليد آزمايشي آن با موفقیت انجام گرفت.

حجم عملیات این پروژه شامل 9.1 تن ساخت تجهیزات و 9.1 تن نصب تجهیزات است که با هزینه ای بالغ بر 8.06 میلیارد ریال انجام شده است .

پروژه بازسازي و اصلاح سیستم غبارگیرهای کنورتورهاي بخش فولادسازي

به منظور كنترل آلاينده هاي زيست محيطي ناشي از فرآيندهاي كنورتورهاي ناحيه فولادسازي پروژه بازسازي و بهسازي سيستم تصفيه غبار كنورتورها با استفاده از خدمات پيمانكار خارجي در دستور كارشركت قرار گرفت. فاز اول اين پروژه بر روي كنوتور شماره 2 با استفاده از خدمات يكي از معتبرترين برندهاي بين المللي در حوزه تصفيه غبار (شركت Oschatz آلمان) انجام و اقدامات اصلاحي تكميلي آن نيز انجام گرفت .

ادامه این پروژه با استفاده از توان و دانش متخصصین ذوب آهنی انجام شد ونوسازي و بازسازي سيستم تصفيه غبار كنورتور شماره 3 و کنورتور شماره یک با تكيه بر توانمندي هاي داخل شركت به طور كامل انجام گرفت. اندازه گيري هاي انجام گرفته در دوره پس از بهره برداري که توسط شركت پيرايه زيست گيلان( آزمايشگاه معتمد سازمان حفاظت محيط زيست) با نظارت دفتر پايش فراگير سازمان محيط زيست انجام گرفته نشانگر موفقیت و اثر بخشي پروژه مي باشد.

حجم عملیات این پروژه شامل 32.4 تن نصب تجهیزات داخلی ، 11 تن نصب تجهیزات خارجی و 2.5 تن نصب قطعات یدکی می باشد که با هزینه ای بالغ بر 34 میلیارد ریال و 2.09 میلیون یورو انجام شده است .

پروژه آبزدائی از لجن کنورتور و بازگشت آب همراه به سیکل کارخانه

این پروژه که یکی از بزرگترین پروژه های تحقیقاتی صنعت فولاد محسوب می شود ابتدا به صورت طرح پایلوت ، آزمایش و اجرا گردید و نظر به کسب نتایج مطلوب ، طرح صنعتی آبزدائی از لجن کنورتور در ذوب آهن اصفهان اجرا شد .

از جمله مزایای اقتصادی و زیست محیطی این طرح ، کاهش هزینه های انتقال آب و لجن به سایت هواشناسی و برگشت حجم قابل توجهی از آب ( روزانه 800 متر مکعب ) به سیکل تولید است که با توجه به شرایط بحرانی تامین آب از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد .

حفظ و بهبود محیط زیست به دلیل مشکل تردد و حمل تانکر های لجن در سطح کارخانه و عدم ارسال آب مذکور به سفره های زیر زمینی در ضلع غربی ذوب آهن از دیگر مزایای اجرای این طرح است.

حجم عملیات این پروژه شامل 170 تن بتن ریزي و 194 تن نصب تجهیزات است که با هزینه ای بالغ بر 74 میلیارد ریال انجام شده است .

پروژه سیستم POST COMBUSTION

باتوجه به لزوم كاهش HMR و افزايش مصرف قراضه در كنورتور، پروژه احتراق ثانويه ( post combustion) در ذوب آهن اصفهان با استفاده از توان تخصصی تلاشگران این شرکت انجام شد . از طریق این پروژه که 1000 میلیارد ریال ارزش افزوده دارد ، مي توان قراضه بیشتر به شارژ فلزي اضافه كرد و ضریب مصرف چدن مذاب ( HMR ) را 8 درصد کاهش داد .

اكسيژن در فرايند فولادسازي در كيفيت محصول نقش مهمي ايفاء مي كند . تكتولوژي تزريق اكسيژن به روش احتراق ثانويه ( post combustion) در قسمت فوقاني سرباره اجازه تبديل co به co2 را مي دهد . این روش به منظور ايجاد بهبود در پروسه و افزايش توليد ترويج شده است . بيشتر فولادسازان روش احتراق ثانويه را به منظور نگهداري بيشتر از سري لانس و نگهداري از قسمت مخروطي و دهانه كوره بكار مي برند . برخي از مزاياي اين روش در توليد و تعمير و نگهداري تجهيزات به شرح ذيل است :

افزايش مصرف قراضه و انعطاف پذيري مصرف قراضه نسبت به مصرف چدن مذاب

احتراق تبديل گاز به co به co2

كمك كردن به فسفر زدايي

كاهش در آسيب ديدگي لوله استوانه لانس به دليل عدم نياز به تميزكاري

افزايش در استفاده از لانس به دليل عدم نياز به تميز كاري و deskulling لانس

امكان استفاده از لانس جهت دمش اكسيژن و جهت سرباره پاشي

كاهش در آسيب هاي مكانيكي در مناطق دهانه مخروطي كوره

پروسه احتراق در انواع فرايندهاي BOF از كنورتورهاي 80 الي 300 تني مي توان استفاده كرد

حجم عملیات این پروژه شامل 3 تن ساخت و نصب تجهیزات است که با هزینه ای حدود 20 میلیارد ریال انجام شده است .
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۷ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۵۶
کد مطلب: 42705
 
مرجع : شرکت سهامی ذوب آهن اصفهان