گروه معادن
 
فعالان معدنی تفاهمنامه های فعالسازی و توسعه معادن کوچک را امضا کردند
گروه معادن - تفاهمنامه های فعال سازی و توسعه معادن کوچک مقیاس بین معاونت امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) و خانه معدن ایران با حضور وزیر صنعت، معدن وتجارت به امضا رسید.
 
به گزارش ماین نیوز، علاوه بر موارد بالا شرکت های معدنی میدکو و گل گهر و انجمن سنگ آهن ایران شامگاه دوشنبه 2 تفاهمنامه جداگانه را امضا کردند.

براساس این تفاهمنامه ها شرکت های یاد شده در زمینه احیای حدود 500 معدن کوچک مقیاس برای یک دوره پنج سال فعالیت خواهند داشت.
این تفاهمنامه ها، احیای معادن متروک و اشتغالزایی مستقیم و غیر مستقیم 425 هزار نفر را در دستور کار خود دارد.

یکی از تفاهمنامه ها بین خانه معدن، ایمیدرو، شرکت هلدینگ توسعه معادن و صنایع معدنی خاورمیانه (میدکو) و معاونت معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت به امضا رسید که نوع مشارکت میدکو در آن ورود به عرصه معادن غیر آهنی است.
همچنین خانه معدن، ایمیدرو، گل گهر و معاونت معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت تفاهمنامه دیگری را به امضا رساندند که شرکت گل گهر نیز با هدف تامین مواد اولیه زنجیره فولاد (معادن سنگ آهن) در این طرح مشارکت دارد.
فعالسازی معادن کوچک و توسعه اشتغال و بهره وری، تجمیع دپوهای موجود و برندسازی محصولات با توجه به استانداردها و کنترل کیفی به منظور تامین منابع مالی پایدار معادن، ارتقای سطح دانش معدنکاری کشور با افزایش آموزش و توسعه میزان تولید در معادن نیمه فعال با تامین بازار مطمئن محصول از اهداف کلان طرح احیای معادن کوچک و متوسط اعلام شده است.

بر اساس آخرین آمار ستاد وزارت صنعت، معدن و تجارت، شمار معدن های دارای مجوز بهره برداری کشور 9 هزار و 950 مورد است.
اکنون حدود چهار هزار معدن غیرفعال در همه گروه ها وجود دارد و مشتمل بر 9 درصد معادن فلزی، 21 درصد معادن سنگ تزیینی، 51 درصد معادن مصالح ساختمانی و 15 درصد از سایر معادن مانند نسوزها و غیره بوده است.
ایمیدرو در چارچوب وظایف خود برای تامین مواد اولیه صنایع معدنی، ایجاد اشتغال پایدار در مناطق مستعد معدنی که بویژه در مناطق محروم و دور افتاده کشور قرار دارد، علاوه بر بهره برداری از ظرفیت های خود و تعریف محدوه های اکتشافی جدید در نظر دارد معادن شامل این طرح را با جذب سرمایه گذاری بخش خصوصی فعال سازد.

این تفاهمنامه ها یکی دیگر از نمونه های مشارکت بخش خصوصی و دولت در بخش معدن و صنایع معدنی محسوب می شود که امروز دوشنبه در محل وزارت صنعت، معدن وتجارت امضا شد.
'جعفر سرقینی' معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت، 'مهدی کرباسیان' معاون وزیر صنعت و رییس هیات عامل ایمیدرو، 'محمدرضا بهرامن' رییس خانه معدن ایران، 'مهرداد اکبریان' رییس انجمن سنگ آهن ایران، 'علی اصغر پورمند' رییس هیات مدیره هلدینگ میدکو و 'ناصر تقی زاده' مدیرعامل گل گهر، این تفاهمنامه ها را امضا کردند.
در آیین امضای این تفاهمنامه ها «محمد شریعتمداری» وزیر صنعت، معدن و تجارت، حضور داشت.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۷ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۵۲
کد مطلب: 42701
 
مرجع : خبرگزاری ايرنا