گروه معادن
 
رییس انجمن صنفی معادن قیرطبیعی گیلانغرب:
یک ریال از حقوق دولتی که از ما گرفته‌اند، برنگشته است
گروه معادن - رئیس انجمن صنفی معادن قیرطبیعی گیلانغرب گفت: طی 29 سال اخیر حدود 500 میلیارد تومان حقوق دولتی از معادن قیرطبیعی گیلانغرب دریافت شده، اما یک ریال آن هم برگشت داده نشده است.
 
به گزارش ماین نیوز، جهانبخش مرجانی اظهار کرد: بر اساس قانون حدود 15 درصد از مبلغی که به عنوان حقوق دولتی از معدن‌داران اخذ می‌شود باید صرف زیرساخت‌های معادن همان مناطقی شود که حقوق دولتی پرداخت کرده‌اند.

وی ادامه داد: طی 29 سال اخیر حدود 500 میلیارد تومان بابت حقوق دولتی فقط از معادن قیرطبیعی گیلانغرب اخذ شده، اما حتی یک ریال آن به ما برنگشته است.

رئیس انجمن صنفی معادن قیرطبیعی گیلانغرب میزان رقمی که باید از محل حقوق دولتی صرف زیرساخت‌های معادن این منطقه شود را حدود 100 میلیارد تومان اعلام کرد.

وی اظهار کرد: وقتی هم برای دریافت این مطالبات پیگیری انجام می‌دهیم، تنها پاسخی که به ما می‌دهند این است که بودجه‌ای در اختیار نیست، در حالیکه پول آن از قبل از معدن داران گرفته شده است.

مرجانی با بیان اینکه این پول باید صرف جاده سازی، تامین برق و... شود، اظهار کرد: نبود این امکانات ما را با مشکلات زیادی مواجه کرده است.

وی راه دسترسی نامناسب را اصلی ترین مشکل معادن قیرطبیعی گیلانغرب دانست و یادآور شد: به دلیل نامناسب بودن راه، همیشه موقع برف و باران جاده بسته و کار معدن داران تعطیل می‌شود.

رئیس انجمن صنفی معادن قیرطبیعی گیلانغرب خاطرنشان کرد: نامناسب بودن جاده هزینه‌های حمل و نقل را نیز بسیار بالا برده و کامیون‌ها دو برابر شرایط عادی برای حمل و نقل از ما پول می‌گیرند.

وی افزود: راه دسترسی مورد نیاز برای مجموع این معادن شاید حدود 30 تا 40 کیلومتر باشد که خیلی زیاد نیست.

مرجانی معتقد است، این مشکلات در شرایطی پیش روی معادن گیلانغرب وجود دارد که بسیاری از آنها با رکود و کاهش درآمد مواجه هستند.

وی با بیان اینکه در گذشته حدود 40 معدن قیرطبیعی در گیلانغرب فعالیت داشتند، عنوان کرد: اکنون بسیاری از این معادن تعطیل هستند و تعداد کمی که باقی مانده‌اند با حداقل ظرفیت کار می‌کنند.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۶ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۴۶
کد مطلب: 42692
 
مرجع : خبرگزاری ايسنا