گروه معادن سرب و روی
 
وزیر صنعت، معدن و تجارت در پایان سفر به استان فارس:
ظرفیت سازی بیش از ۴۰۰ هزار تنی برای تولید روی در کشور
گروه معادن >سرب و روی - وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به ظرفیت سازی بیش از 400 هزار تنی برای تولید روی در کشور گفت: تلاش ما اینست فعالیت‌های معدنی را در دولت دوازدهم با رعایت مسایل زیست محیطی و توجه به منابع طبیعی گسترش بدهیم و به امید خدا دولت دوازدهم دولت بهار و شکوفایی معادن و صنایع معدنی خواهد بود.
 
به گزارش ماین نیوز، محمد شریعتمداری در پایان سفر دو روزه خود به استان فارس در گفت‌و‌گو با خبرنگاران افزود: دیروز دو طرح مهم توسط معاون اول رییس جمهور افتتاح شد، امروز نیز از برخی واحدهای صنعتی و معدنی در شهرستان فیروزآباد بازدید به عمل آوردیم.

وی با اشاره به بازدید از مجتمع صنایع معدنی کربنات سدیم فیروزآباد، تصریح کرد: امیدواریم با همت سرمایه‌گذارانی که از بخش خصوصی نیز هستند این ماده اولیه با ارزش که در صنایع مختلف به خصوص تولید شیشه و بلور مورد استفاده قرار می‌گیرد و کشور را از واردات کربنات و بیکربنات سدیم بی نیاز می کند، به مرحله بهره برداری برسد.

شریعتمداری با بیان اینکه کار طراحی مهندسی و ساخت کارخانه وابسته به گروه صنعتی کاوه انجام شده است، گفت: انتقال آب از مراکز آبی نزدیک در حال انجام است و امیدواریم که در آینده ای نزدیک این مجموعه ارزشمند به بهره برداری برسد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به بازدید خود از معدن سرب و روی کوه سرمه ادامه داد: این معدن سابقه دیرینه ای در این منطقه دارد و گفته شده که محصولات آن در ساخت تمدن‌های هخامنشی نیز مورد استفاده و بهره برداری قرار گرفته است. البته در حال حاضر با طراحی مهندسی جدید به دست مهندسان و طراحان ارزشمند ایرانی به سبک امروزی با ذخیره ای حدود 3.5 میلیون تن در حال بهره برداری است و 300 تا 400 نفر از کارکنان بومی منطقه در آن مشغول به کار هستند.

شریعتمداری با ابراز امیدواری از اینکه فعالیت‌های اکتشافی در این منطقه به رگه‌های جدیدی در ماده سرب و روی برسد، گفت: در مجموع یک کار ارزشمندی در حوزه سرب و روی کشور انجام گرفته و بیش از 400 هزار تن ظرفیت سازی برای تولید روی در کشور و استخراج این ماده از معادن مختلف شده است.
وی با اعلام اینکه حدود 170 هزار تن ظرفیت تولید روی کشور است، افزود: از همین ظرفیت استفاده کامل نمی شود و امیدواریم با استفاده از مواد اولیه مناسب از این ظرفیت استفاده شود.
وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: تلاش ما اینست فعالیت‌های معدنی را با حمایت بیشتر و با رعایت مسایل زیست محیطی و توجه به منابع طبیعی در دولت دوازدهم گسترش بدهیم و به امید خدا دولت دوازدهم دولت بهار و رشد شکوفایی معادن و صنایع معدنی خواهد بود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: خواسته ما از سرمایه گذاران منطقه این است که همانطور که دولت در زمینه حقوق معدنی تلاش می کند تا حداکثر صرفه سرمایه داران را در نظر بگیرد، آنها نیز مسؤولیتهای اجتماعی خود را بیشتر کنند تا رضایتمندی بیشتری برای مردم و اهالی منطقه به وجود بیاید.

شریعتمداری استان فارس را دارای پتانسیل‌های عظیمی دانست و گفت: در حوزه صنعتی تلاش می کنیم تا سهم صنعت در مجموعه ارزش افزوده تولید ناخالص داخلی استان رقمی رو به افزایش داشته باشد. در حال حاضر نزدیک به 25 درصد از ارزش افزوده موجود در استان به مجموعه صنعت، معدن و تجارت اختصاص دارد و امیدواریم این سهم را در بخش صنعت و بخش معدن( که کمتر از یک درصد است) در استان افزایش دهیم که با اکتشافات جدید و گسترش ذخایر معدنی موجود امکان استخراج بیشتر معادن و راه اندازی صنایع معدنی اتفاق خواهد افتاد و این سهم در طول این دوره افزایش می یابد.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۹ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۳۴
کد مطلب: 42555
 
مرجع : شاتا