گروه معادن سرب و روی
 
۱۷ میلیون تن باطله‌برداری در معدن سرب و روی مهدی آباد
گروه معادن >سرب و روی - با آغاز مرحله استخراج معدن سرب و روی مهدی آباد دومین معدن بزرگ سرب و روی دنیا، تاکنون ۱۷ میلیون تن باطله برداری انجام شده است.
به گزارش ماین نیوز، مديرعامل معدن سرب و روي مهدي آباد گفت : اين معدن با ذخيره 716 ميليون تن ذخيره زمين شناسي بزرگترين معدن سرب و روي خاورميانه و دومين معدن بزرگ در دنيا به شمار مي رود که پنج درصد ذخائر روي دنيا را در خود جاي داده است.

صفری افزود: اين مجتمع معدني قرار است طي چهار سال و طي سه مرحله به بهره برداري برسد و مرحله اول آن اواخر سال آينده با توليد 200 هزار تن کنسانتره روي آماده بهره برداري خواهد شد.

وی با اشاره به اقدامات انجام شده براي تامين زير ساخت هاي معدن از جمله موضوع تامين آب و برق اين مجتمع گفت: کار مطالعات ساخت کارخانه فرآوري انجام شده و از سال آينده کار احداث کارخانه فرآوري به ظرفيت 800 هزار تن کنسانتره روي آغاز خواهد شد.

معاون مجتمع معدني سرب و روي مهدي آباد هم گفت: اين مجتمع با توليد 2 و چهار دهم درصد کنسانتره روي در دنیا ، کشور ايران را در رديف چهارمين توليد کننده بزرگ روي در دنیا قرار خواهد داد.

حمايت افزود: از ابتداي امسال تاکنون 17 ميليون تن باطله برداري در اين معدن انجام شده و قرار است در مجموع 185 ميليون تن باطله برداري در اين معدن انجام شود.

وي گفت: بطور متوسط ماهانه سه و نيم ميلیون تن باطله برداري در معدن انجام مي شود و از اواخر سال آينده مرحله اول کارخانه با توليد 200 هزار تن کنسانتره روي به بهره برداري خواهد رسيد که اين ميزان بزرگترين ظرفيت توليد روي در ايران است.

لطفي مدير برنامه ريزي و کنترل طرح معدن سرب و روي مهدي آباد بهادران هم از سرمايه گذاري يک ميليارد دلاري براي تجهيز و بهره برداري از اين معدن بزرگ خبر داد و گفت: تاکنون 200 ميليارد تومان براي تجهيز و باطله برداري معدن هزينه شده است.

وي گفت: هم اکنون 500 نفر در اين مجتمع معدني مشغول بکار هستند که اين ميزان اشتغال در زمان بهره برداري به هزار اشتغال بصورت مستقيم و 4 هزار نفر غير مستقيم افزايش خواهد يافت.

با بهره برداري از اين مجتمع معدني علاوه بر تامين روي مورد نياز کشور، ایران در رديف چهارمين تو ليد کننده روي جهان قرار خواهد گرفت. این مجتمع معدنی دومین مجتمع معدنی بعد از استرالیا است.
تاریخ انتشار : جمعه ۲۹ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۷:۳۹
کد مطلب: 42402
 
مرجع : خبرگزاری صدا و سیما