گروه صنایع معدنی سیمان
 
توسط نماینده مجلس:
دلایل ضعف صادرات سیمان اعلام شد
گروه صنایع معدنی >سیمان - عضو کمیسیون عمران مجلس با اشاره به تولید بیش از نیاز سیمان در ایران بر ضرورت بسترسازی و ارتقا کیفیت تولید داخل برای صادرات این محصول به کشورهای همسایه تاکید کرد.
به گزارش ماین نیوز، شهرام کوسه غراوی با اشاره به تولید بیش از نیاز سیمان در ایران بر ضرورت بسترسازی برای صادرات این محصول تاکید کرد و به خانه ملت گفت: با توجه به افزایش قیمت نفت و رشد بودجه عراق و همچنین آغاز سازندگی در آن مقصد سیمان تولیدی در ایران می تواند به این کشور صادر شود.

وی با تاکید بر اینکه بی توجهی به صادرات، سالانه مبالغ هنگفتی از درآمدهای ملی را کاهش داده، افزود: با توجه به رکود ساخت و ساز بسیاری از فراورده های ساختمانی از جمله سیمان بیش از نیاز داخل تولید شده که اگر زمینه صادرات آن ها فراهم شود رونق اقتصادی رخ خواهد داد.لازمه جذب بازار کشورهای همسایه برای صادرات فراورده های ساختمانی ارتقاء کیفیت تولیدات ملی است.

این نماینده مجلس با تاکید بر اینکه رقابت سختی بر سر جذب بازار کشورهای همسایه برقرار است، تصریح کرد: غفلت یا بی توجهی به تجهیز بسترهای لازم برای جذب بازارهای بین المللی سهم ایران از صادرات فراورده های ساختمانی را به شدت کاهش داده و در برهه ای کوتاه شاید به حذف بیانجامد.

کوسه غراوی با اشاره به اظهارات برخی مسئولان عمانی درخصوص صادرات سیمان به این کشور گفت: عمان برای نمونه مقداری سیمان از ایران خریداری کرده اما به علت کیفیت پایین این فراورده ساختمانی تصمیم به قطع ارتباط و تهیه نیاز از کشور دیگر کرده است.از دست دادن مشتریان بین المللی در حوزه صادرات منافع ملی را تهدید می کند. از این رو برای جلوگیری از چنین اتفاقاتی باید بسترهای لازم برای صدور خدمات فنی و مهندسی و همچنین فراورده های ساختمانی با ارتقاء کیفیت مدنظر قرار بگیرد.

وی ادامه داد: لازمه تبادل اقتصادی با کشورهای منقطه تمرکز بر رشد تولیدات با تکیه بر بهبود وضعیت کیفیت است از این رو در زمینه سیمان با توجه به تولید بیش از نیاز باید زمینه صادراتی شدن این فراورده ساختمانی نیز فراهم شود.غفلت از بازار فعلی عراق منجر به از دست دادن این بازار و به دست آوردن آن از سوی کشور دیگری خواهد شد.

کوسه غراوی با بیان اینکه در حال حاضر بسیاری از کشورهای همسایه مانند ترکمنستان خواهان سیمان تولید شده در ایران هستند، گفت: متاسفانه ضعف رایزنی ها و دیپلماسی عامل اصلی از دست دادن بسیاری از بازارهای بین المللی بوده است.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۵ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۰۵
کد مطلب: 42350
 
مرجع : بورس پرس