گروه معادن مس
 
CRU بررسی کرد
آیا فلز سرخ در ۲۰۱۸ به درخشش خود ادامه می‌دهد؟
گروه معادن >مس - در روزهای آغازین سال نو میلادی و پس از کسب سودهای چشمگیر در بازار مس، اکنون تحلیل‌گران بازار کامودیتی‌ها اعلام کرده‌اند که براساس شواهد موجود، قیمت‌های بالای دسامبر 2017 در سال 2018 نیز حفظ خواهد شد.
 
به گزارش ماین نیوز، به نقل از مس پرس، در روزهای پایانی سال 2017، قیمت سه‌ماهه مس در بورس فلزات لندن از سطح 7هزار و 300 دلار برای هر تن نیز عبور کرد و به سطح بیشینه چهارسال اخیر خود نزدیک شد و در 30 دسامبر با قیمت 7هزار و 312 دلار بر تن به کار خود پایان داد. پایان قوی فلز سرخ در انتهای سال، این پرسش را نزد فعالان و تحلیل‌گران بازار سرمایه مطرح کرد که «آیا درخشش فلز سرخ در سال 2018 پایدار خواهد بود؟»

مؤسسه تحقیقاتی CRU برای پاسخ به این پرسش به سراغ سه نفر از تحلیل‌گران بازار کامودیتی رفته و نظرات آنان را درباره پایداری یا ناپایداری قیمت‌های مس در سال 2018 جویا شده است.
«اد مایر» تحلیل‌گر مؤسسه امریکایی بورس کالاهای اساسی INTL FCStone، در پاسخ به پرسش CRU گفت: «فعالان بازار پیش‌بینی می‌کنند که در سال آینده، کسری احتمالی بیشتری در انتظار بازار مس خواهد بود.»

تحلیل‌گر مؤسسه مذکور پیش‌بینی می‌کند که میانگین قیمت سه‌ماهه مس در سال 2018 به 6هزار و 770 دلار در هر تن برسد و بیشینه قیمت این سال نیز 7هزار و 500 دلار در هر تن خواهد بود.
وی افزود: «تعداد زیادی از مذاکرات کارگری در سال آینده برگزار می‌شود که درمجموع حدود 3 تا 4 میلیون تن مس را پوشش می‌دهد و علاوه بر آن تقاضای چین هنوز بسیار قوی است.»

مایر تأکید کرد: «همه فعالان این صنعت نگران کاهش رشد اقتصادی کشور چین هستند، اما با این‌وجود، تاکنون اعداد و ارقام مربوط به این کشور همچنان بالا بوده و هنوز هم واردات در ماه گذشته در بخش مس بسیار قوی بوده است.»
گفتنی است؛ اطلاعات اداره گمرک چین نشان می‌دهد که واردات مس کارنشده و محصولات مسی این کشور در ماه نوامبر با 42/4 درصد افزایش به سطح 470هزار تن که بالاترین میزان 11ماهه گذشته بوده است، رسید.

اکنون بازارها بر سال 2018 تمرکز کرده‌اند و این‌که آیا می‌توان از اختلافات و وقفه‌های کارگری به‌ویژه بعد از وقفه‌های سال‌جاری در بزرگ‌ترین معادن مس «اسکوندیدا» و «گراسبرگ» جلوگیری کرد؟ «جوردی ویلکس»، تحلیل‌گر مؤسسه تحقیقاتی Sucden، نیز گفت: «در سال آینده مذاکرات کلیدی در جریان خواهد بود که ممکن است به اختلال در عرضه‌ بینجامد و انتظار می‌رود این اختلال موجب حمایت از قیمت‌ها شود.»

به گفته تحلیل‌گران، کاهش ارزش دلار امریکا (شاخص ارزش دلار ایالات‌متحده از تاریخ 17 دسامبر تا اکنون از 94 به 92/65 رسیده است) همچنان موجب حمایت از قیمت کالاها می‌شود.
«ویل آدامز»، تحلیل‌گر ارشد مؤسسه متال‌بولتن نیز به CRU گفت: «رشد کلی جهانی در نیمه دوم سال افزایش یافته است، اما افراد اثرگذاری این رشد را به‌آرامی احساس می‌کنند که این موضوع در کنار کاهش هزینه‌های سرمایه‌گذاری در بخش معادن در سال‌های 2012 تا 2015، باعث می‌شود تا در چند سال آینده قیمت مس صعودی شود.»


منبع:مس پرس
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۰ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۵۸
کد مطلب: 42284