گروه معادن
 
افزایش تلفات در امن‌ترین معادن زغال سنگ جهان
گروه معادن - در سال گذشته میلادی، شمار مرگ و میرهای رخ داده در معادن زغال سنگ امریکا افزایش یافت در حالی که در سال پیش از آن، این کشور رکورد کمترین مرگ و میرهای مربوط به استخراج زغال سنگ را به ثبت رسانده بود.
 
به گزارش ماین نیوز، به نقل از یواِس‌آتودِی در سال گذشته میلادی مجموع مرگ و میر رخ داده در معادن زغال سنگ ایالات متحده امریکا به ۱۵ مورد رسید. ۸ مورد از این مرگ‌ومیرها در ایالت وِست‌ویرجینیا و دو مورد در ایالت کنتاکی بود؛ ایالت‌های آلاباما، کلورادو، مونتانا، پنسیلوانیا و وایومینگ نیز هر کدام یک مرگ را تجربه کردند.

این در حالی است که در سال پیش از آن شمار تلفات انسانی رخ داده در معادن زغال‌سنگ امریکا به ۸ نفر در یک سال کاهش پیدا کرده بود.
همچنین در ۸ سال گذشته متوسط شمار مرگ‌های رخ داده در بخش استخراج زغال سنگ در ایالت وست‌ویرجینیا به سالانه ۶ نفر می‌رسید که این میانگین، مرگ ۲۹ معدنچی به دلیل انفجار در معدن بیگ‌بِرَنچ را هم شامل می‌شد. این اتفاق در سال ۲۰۱۰ میلادی (۱۳۸۹ خورشیدی) در جنوب این ایالت رخ داد.

در ماه سپتامبر (نیمه شهریور تا نیمه دی) دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری امریکا، دیوید زاتزالو یک مدیرعامل بازنشسته در بخش زغال سنگ را به عنوان مدیر جدید سازمان امنیت و سلامت معادن امریکا منصوب کرد.
هر چند درباره این انتصاب حرف و حدیث‌های بسیار وجود داشت و گفته می‌شد که او ۲ ماه پیش به سختی توانست از مجلس سنا تایید بگیرد، اما زاتزالو تاکید دارد که بیشتر مرگ‌ومیرهای رخ داده در سال گذشته میلادی، پیش از انتصاب او بوده و اولویت او ممانعت از آسیب به شاغلان در معادن زغال سنگ امریکاست.
همچنین ۸ مورد از مرگ‌ومیرهای مربوط به معادن زغال‌سنگ در سال گذشته میلادی، برآمده از حوادث حمل‌ونقل وسایل نقلیه و ۲ مورد مربوط به دخالت ماشین‌آلات دیگر بود و هیچ یک از مرگ‌ومیرها ارتباطی با انفجار گاز و تنفس گرد و غبار که مربوط به بهداشت معادن زیرزمینی می‌شود، نداشت.

در همین راستا در ماه گذشته میلادی، دولت ترامپ در استانداردهای مقرر شده از سوی اوباما تجدیدنظرهایی کرد که در نتیجه این بازبینی از بار قوانین تعیین شده به منظور کاهش تماس معدنکاران با گردوغبار کاسته می‌شود.
در همین حال اِمشا (اداره ایمنی و بهداشت معادن امریکا) از بازنگری در قوانین به منظور محافظت از معدنکاران زیرزمینی می‌گوید تا هوایی را که آنها استشمام می‌کنند، کمتر آلوده به غبار زغال‌سنگ و خاک باشد؛ اتفاقی که باعث ابتلای آنها به بیماری آنتراکوز یا همان سیاه‌ششی می‌شود.
امشا همچنین در تلاش است تا معدنکاران زیرزمینی هر چه کمتر آنچه را که از موتورهای دیزلی خارج می‌شود، تنفس کنند.
استنشاق این مواد می‌تواند به بروز سرطان در آنها بینجامد.
تا به حال معادن امریکا از امن‌ترین معادن جهان به شمار می‌آمده‌اند. در ۴ سال ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۳ میلادی (۱۳۹۰ تا ۱۳۹۲ خورشیدی) بیشترین شمار تلفات مربوط به استخراج زغال سنگ از معادن زیرزمینی ۲۰ نفر بود و در سال‌های پس از آن به کمتر از ۲۰ نفر کاهش یافت تا اینکه در سال ۲۰۱۶ میلادی (۱۳۹۵ خورشیدی) رکورد ۸ نفر در سال را ثبت کرد.
این در حالی است که این رقم در سال ۱۹۶۶ میلادی (۱۳۴۵ خورشیدی) ۲۳۳ نفر و یک قرن پیش ۲ هزار و ۲۲۶ نفر بود.
در سال گذشته میلادی علاوه بر ۱۵ نفری که در معادن زیرزمینی زغال سنگ امریکا فوت کردند، ۱۳ نفر نیز در معادن غیرزغالی که از آنها شن و ماسه، سنگ آهک و فلزات معدنی استخراج می‌شود، جان خود را از دست دادند. شمار تلفات در این بخش در سال ۲۰۱۵ میلادی (۱۳۹۴ خورشیدی) ۱۷ و در ۲۰۱۴ میلادی (۱۳۹۳ خورشیدی) ۳۰ نفر
بود.

بخش زغال سنگ امریکا سال گذشته میلادی را در روندی رو به رشد پشت سر گذاشت؛ ناحیه کوهستانی آپالاچیا در شرق ایالات متحده که به شدت از بسته شدن ده‌ها معدن در سال‌های گذشته ضربه خورده بود، در سال گذشته میلادی تغییرات مثبتی را تجربه
کرد. همچنین بنا بر داده‌هایی که سازمان اطلاعات انرژی امریکا منتشر کرده در ۵۲ هفته منتهی به ۲۳ دسامبر سال گذشته میلادی (۲ دی ۱۳۹۶) تولید زغال سنگ در امریکا ۸/۹ درصد رشد کرد.
تولید معادن وِست‌ویرجینیا نیز ۱۶ درصد رشد داشت که یک چهارم آن حاصل ذخایر غنی موجود در غرب این ایالت بود.
وایومینگ به عنوان یکی از بزرگترین تولیدکننده‌های زغال سنگ در این کشور ۱۰/۷ درصد افزایش تولید داشت و ایالت پنسیلوانیا از افزایش ۱۱/۶ درصدی برخوردار شد.

همچنین گفتنی است که در سال ۲۰۱۱ میلادی (۱۳۹۰ خورشیدی) حدود ۹۲ هزار کارگر معدنی در ایالات متحده کار می‌کردند.
در سال ۲۰۱۶ میلادی (۱۳۹۵ خورشیدی) این رقم به ۵۲ هزار نفر کاهش یافت و به کمترین میزان از سال ۱۹۷۸ میلادی (۱۳۵۷ خورشیدی) رسید؛ سالی که سازمان اطلاعات انرژی امریکا شروع به جمع‌آوری داده در این زمینه کرد. رقم مربوط به سال گذشته میلادی هنوز در دسترس نیست.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۸ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۵۸
کد مطلب: 42235
 
مرجع : روزنامه گسترش صمت