گروه معادن ساير حوزه ها
 
بهبود شرایط صنایع
ماین نیوز: در سال ۹۷مهم‌ترین مشکل بازار در هفته‌های گذشته حول موضوع مسائل سیاسی بود که با بازگشت آرامش به فضای سیاسی و اجتماعی کشور، شاهد بهبود روند بازار هستیم.

از سوی دیگر افزایش قیمت‌های جهانی و ثباتی که در بازارهای خارجی بود همراه با تاثیر نرخ ارز، شرایط باثباتی را برای بازار ایجاد کرده بود که هفته گذشته بهانه‌ای شد برای اصلاح قیمت‌ها، تا بازار تجدید قوا کند. دیروز معاملات متعادل‌تر شد و تحرک بهتری داشت به طوری که شاخص کل دوباره به کانال ۹۶ هزار واحد بازگشت اما بازار شاهد کاهش حجم معاملات نسبت به هفته گذشته بود.

افت حجم معاملات همیشه با روندهای پرشتاب بازار رابطه مستقیم دارد. به نظر می‌رسد فاصله بین هفته گذشته تا روزهای پایانی دی که گزارش‌های ۹ ماهه شرکت‌ها منتشر می‌شود، بازار در آرامش باشد و دوباره بعد از انتشار این گزارش‌ها، بازار پرتحرک‌تر شود. گزارش‌های منتشر شده ۹ ماه شرکت‌ها تا کنون مثبت بوده است زیرا می‌توان گفت متوسط قیمت‌های جهانی نسبت به ۳ ماه دوم امسال (که میانگین قیمت‌ها افزایش داشته) همچنان در گروه‌های فلزات اساسی، کانه فلزی، گروه پتروشیمی و گروه فرآورده‌های نفتی و صنایع وابسته به آنها جزء گزینه‌های نخست معامله‌گران و سرمایه‌گذاران هستند، در کنار آن نکته‌ای قابل توجه بخشنامه بانک مرکزی مبنی بر منع تصدیگری بانک‌ها بر صندوق‌های سرمایه‌گذاری بود که کمک می‌کند بخشی از نقدینگی دوباره وارد بازار سهام شود. از این رو امیدواریم برآیند بازار هفته به هفته بهبود پیدا کند. درحال‌حاضر از نظر بنیادی در بازار نکته منفی نداریم، البته برخی تغییرات اتفاق افتاده است به‌عنوان مثال بخش مسکن و گزارش‌های آذر که ازسوی بانک مرکزی منتشر شد، نشان می‌دهد تغییراتی که در نرخ ارز اتفاق افتاده است و سیاست‌هایی که در حوزه بازار مصرفی مسکن روی داده، به بهبود معاملات در این بخش کمک کرده است. به‌طوری که نسبت به سال گذشته تعداد معاملات مسکن تهران حدود ۵۰ درصد افزایش پیدا کرده و نسبت به ماه گذشته ۲۰ درصد افزایش داشته است. از سوی دیگر نرخ مسکن هم نسبت به دوره مشابه در سال گذشته ۱۵ درصد و نسبت به ماه گذشته ۴/۱ درصد رشد پیدا کرده است. این درحالی است که نرخ تورم حدود ۱/۹ درصد در آذر افزایش پیدا کرده بود. این آمار نشان می‌دهد در برخی بازارها تحرک بهتری را شاهد هستیم و از جهت دیگر در برخی صنایع از جمله صنعت مسکن، سیاست‌های دولت بر مبنای نبود سفته‌بازی بوده است. در کنار آن پرداخت تسهیلات، افزایش نرخ ارز و نهاده‌های ساختمانی تاحدودی کمک کرده که انتظارهای جامعه به فضای تورمی نسبت به سال گذشته افزایش پیدا کند.


سیدسلمان نصیرزاده
کارشناس بازار سرمایه
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۷ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۱۰
کد مطلب: 42217
 
مرجع : روزنامه گسترش صمت