گروه معادن
 
لزوم ورود پهنه های اکتشافی به بورس
یک مسوول: برخی پیمانکاران معدن قیمت‌های انتحاری می‌دهند
گروه معادن - مدیر اکتشاف سازمان توسعه و نوسازی معادن وصنایع معدنی ایران (ایمیدرو) گفت: برخی شرکت‌های پیمانکاری قیمت‌های انتحاری می‌دهند و با حداقل قیمت، به بدترین شکل فعالیت های معدنی را انجام می دهند.
 
به گزارش ماین نیوز، علی اصغرزاده افزود: فعالیت اکتشافی فاقد ‌کیفیت، باعث عقیم ماندن اکتشاف می شود، درعین حال در قانون، دامنه اکتشاف ها محدود است و باید هزینه ها را کاهش داد.

به گفته وی، فعالیت پیمانکاران به گونه ای است که تا فهرست بها تهیه نشود، کار به شکل صحیح پیش نخواهد رفت.
وی اضافه کرد: نظام آموزشی کشور دچار خلل است و بیشتر طرح ها که به شرکت‌ها داده می شود، خروجی مناسب ندارد.

** جزییات مطالعه پهنه ها
مدیر اکتشاف سازمان ایمیدرو تاکید کرد ایمیدرو 250 هزار کیلومتر مربع پهنه معدنی در اختیار دارد و در پنج سال گذشته با تخصیص بودجه مناسبی برای اکتشاف مواد معدنی، فعالیت های این بخش را ارتقا بخشید.
به گفته این مسوول، تاکنون راستی آزمایی 90 درصد بررسی های مناطق ذخیره دار معدنی مورد مطالعه، انجام شده است و 10 درصد باقی مانده که به دلیل مشکلات مربوط به قوانین محیط زیست و منابع طبیعی به مشکل برخورده است.
اصغر زاده گفت: براساس بررسی ها اکنون در پهنه سنگان (خراسان رضوی) 39 محدوده امیدبخش شناسایی شده و از طریق سازمان صنعت، معدن و تجارت استان 26 محدوده واگذار شده است و 13 محدوده در حال رفع معارض هستند.
وزارت صنعت، معدن وتجارت پیش از این اعلام کرد: میزان ذخیره معدنی شناسایی شده کشور حدود 60 میلیارد تن است که از این رقم نزدیک به 40 میلیارد تن ذخیره قطعی و بقیه احتمالی است .

ایران از لحاظ ذخایر شناسایی شده معدنی در بین چهارده کشور جهان معرفی شده است .
مهدی کرباسیان رییس هیات عامل ایمیدرو پیش از این اعلام کرد: فعالیت اکتشافی در دولت یازدهم موجب شناسایی ذخیره قطعی 400 میلیون تن سنگ آهن، 350 میلیون تن زغالسنگ و 50 تن طلا شد که بخشی از دستاورد فعالیتهای اکتشافی محسوب می شود .
اصغر زاده افزود: پهنه معدنی بیجار و قروه ( استان کردستان ) به پایان رسیده و انتظار می رود دو معدن آهن مناسب نیز در این منطقه معرفی شود.
به گفته وی، همچنین در پهنه 45 هزار کیلومتری آباده-جازموریان کانسارهای آهن و کرومیت شناسایی شده که در مرحله واگذاری قرار دارد.
اصغر زاده پیش بینی کرد: فراخوان برای 250 هزار کیلومتر تا انتهای 1397 صادر خواهد شد و بخش خصوصی می‌ تواند فعالیت خودرا آغاز کند.
به گفته وی ایمیدرو تا مرحله بهره برداری پیش نخواهد رفت و محدوده‌های مستعد را واگذار خواهد کرد.

** لزوم ورود پهنه های اکتشافی به بورس
این مسئول یادآور شد : عرصه های اکتشافی در ایران تاکنون نتوانسته است وارد بورس شود و انتظار می رود این امر برطرف شود.
سازمان ایمیدرو پیش از این پهنه های معدنی را به این شرح اعلام کرد: پهنه استان گلستان، پهنه ایران مرکزی، پهنه نوار مرزی خراسان جنوبی، پهنه سیستان و بلوچستان، پهنه آباده – جازموریان، پهنه بهرام گور، پهنه کرومیت اسفندقه کرمان، پهنه کهگیلویه و بویراحمد، پهنه مارکذه در استان چهارمحال و بختیاری، پهنه بیتومین ایلام، پهنه قروه و بیجار کردستان، پهنه های طارم و سلطانیه استان زنجان، پهنه قزل اوزن اردبیل، پهنه چاراویماق آذربایجان شرقی، پهنه های استان آذربایجان غربی و پهنه سنقر کرمانشاه.
تاریخ انتشار : شنبه ۱۶ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۱۹
کد مطلب: 42186
 
مرجع : خبرگزاری ايرنا