گروه صنایع معدنی سایر حوزه ها
 
میرابوالفتحی خبر داد:
بهره‌برداری از فاز دوم فروسیلیس غرب پارس در اسفند ۹۶
گروه صنایع معدنی >سایر حوزه ها - مدیرعامل شرکت فروسیلیس غرب پارس گفت: فاز دوم این کارخانه با ظرفیت تولید سالانه 12 هزار تن در اسفند امسال به بهره‌برداری می‌رسد و به این ترتیب مجموع ظرفیت تولید فروسیلیس غرب پارس به 24 هزار تن در سال خواهد رسید.
 
به گزارش خبرنگار اعزامی ماین نیوز به ملایر، سیدباقر میرابوالفتحی در نشستی خبری در محل این کارخانه در شهرک صنعتی جوکار در شهر ملایر در استان همدان اظهاراتی را مطرح کرد که اهم آنها به شرح زیرند:

- هدف از ساخت کارخانه فروسیلیس غرب پارس تامین نیاز فروسیلیسیم واحدهای فولادسازی میدکو بوده است و اینکه زنجیره تولید فولاد را در میدکو تکمیل کنیم.

- فاز نخست ساخت کارخانه فروسیلیس غرب پارس در اردیبهشت 90 آغاز شد در حالی که قبل از آن برای ساخت دو واحد توسط آلمانی‌ها و نروژی‌ها سرمایه‌گذاری صورت گرفته بود و ما سومین کارخانه در کشور در این راستا بودیم. فاز نخست کارخانه در فروردین 93 به بهره‌برداری و تولید تجاری رسید.

- کارخانه فروسیلیس غرب پارس در فاز نخست با ظرفیت 12 هزار تن احداث شد و با توجه به نیاز واحدهای فولادی میدکو اجرای فاز دوم و توسعه فاز نخست هم به ظرفیت 12 هزار تن اجرا شد که در اسفند امسال عملا به ظرفیت تولید 24 هزار تن دست خواهیم یافت.

- با همکاری وزارت صمت تعرفه واردات فروسیلیس از 15 به 20 درصد افزایش یافته است.

- علاوه بر تامین نیاز میدکو بخشی از محصول خود را نیز صادر می‌کنیم. آلمان، لوکزامبورگ، ترکیه و ارمنستان جزو بازارهای صادراتی بوده‌اند. برای صادرات به هلند نیز برنامه داریم.

- کل تولید فروسیلیس جهان ۶ میلیون تن است که حدود نیمی از آن در اختیار چین است. برای تولید 20 میلیون تن فولاد به حدود 100 هزار تن فروسیلیس نیاز داریم که فروسیلیس غرب پارس حدود 20 درصد از این نیاز را تامین خواهد کرد.

- علاوه بر فروسیلیس سالانه حدود 3000 هزار پودر میکروسیلیکا نیز تولید می‌کنیم و قرار است این رقم به 4000 تن افزایش یابد. این محصول علاوه بر تامین نیاز داخلی به آذربایجان هم صادر شده است.

- کیفیت فروسیلیس تولیدی ما از محصولات چینی و هندی بالاتر است. توانسته‌ایم گواهینامه‌های مختلفی را کسب کنیم که از آن جمله گواهینامه 2 ستاره EFQM از اروپا است.

- اصول حفاظت از محیط زیست در کارخانه فروسیلیس غرب پارس رعایت شده است و قراردادی با دانشگاه تهران بستیم تا بتوانیم از سال آینده به عنوان صنعت سبز مطرح شویم.

- حدود 170 نفر تعداد نیروهای کار کارخانه هستند. با بهره‌برداری از طرح توسعه میزان اشتغال به 240 نفر خواهد رسید. عمده نیروهای کارخانه نیز بومی هستند. دو سال متوالی است که به عنوان کارآفرین برتر در استان همدان معرفی شده‌ایم.

- 2 معدن متعلق به خودمان در شهرستان نهاوند داریم که مواد اولیه کارخانه از طریق آنها تامین می‌شود. به دنبال حضور در معادن سیلیس کرمانشاه نیز هستیم.

- شرکت‌های فولادی مانند فولاد مبارکه، ذوب آهن اصفهان، فولاد خوزستان و آهن و فولاد ارفع جزو مشتریان ما هستند. برای دانه‌بندی‌های ریزتر با خودروسازان از جمله سایپا قرارداد داریم.

- فاز دوم کارخانه با سرمایه‌گذاری 65 میلیارد تومانی و 3.2 میلیون یورویی احداث شده است.

- با وزارت صمت هماهنگ کردیم تا فروسیلیس را 200 تومان زیر قیمت به فولادسازان داخلی بفروشیم.

- از مدیرعامل میدکو و مدیرعامل بانک پاسارگاد به خاطر حمایت‌های بی‌شائبه در راه تاسیس این کارخانه تشکر می‌کنم.

گزارش از خبرنگار اعزامی ماین نیوز به شهرک صنعتی جوکار در ملایر علیرضا جعفری نژاد
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۲ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۷:۱۱
کد مطلب: 42178