گروه صنایع معدنی سیمان
 
تعرفه صادرات سیمان به عراق از اول سال ۲۰۱۸ کاهش می یابد
گروه صنایع معدنی >سیمان - رایزن بازرگانی ایران در عراق گفت: 4 نوع تعرفه محصولات صادراتی به عراق از اوایل سال 2018 مانند «طلا و نقره و محصولات معدنی»، «موادغذایی و نباتی و مصنوعات پلاستیکی»، «مصالح ساختمانی. سنگ. سیمان. چرم، پوست و صنایع پوستی و خودرو» و «لوازم برقی. تلویزیون. کهربا. لوازم خانگی. اسلحه. تنباکو. سیگار» کاهش یافت.
 
به گزارش ماین نیوز، به نقل از سازمان توسعه تجارت ایران، ناصر بهزاد، رایزن بازرگانی ایران در عراق گفت: طی این مذاکرات 10 محور مهم به تفصیل مورد بررسی قرار گرفت و در نهایت مورد تفاهم واقع شد.

وی گفت: تعیین نماینده از سوی رئیس گمرکات عراق برای برگزاری نشست‌های کارشناسی مشترک به صورت هر دو هفته یکبار، پذیرش اقلام غذایی و لبنی ایران بدون نیاز برای انجام آزمایشات مرزی مشروط به ارائه گواهی‌های تأئید صلاحیت دستگاه‌های مبدأ ایران در چارچوب ضوابط کشور مقصد، بازنگری در توافق‌نامه گمرکی و تصمیم برای استفاده از ترخیص کاران قانونی معرفی شده از سوی سازمان گمرک عراق و حذف ترخیص کاران غیرقانونی، شفاف‌سازی سیستم‌های مربوط به پایانه مرزی و ایجاد شبکه فعالین اقتصادی مجاز بین گمرکات دو کشور با استفاده از سازوکار الکترونیک که دراتی نزدیک از مهران- زرباطیه اجرایی خواهد شد، از مواردی است که در خصوص آن تفاهم حاصل شد.

بهزاد افزود: همچنین توافق برای انجام دیدار روسای کل گمرکات ایران و عراق، الزام به اعلام قوانین و مقررات گمرکی در بازه زمانی حداقل یکماهه، اعلام امادگی اولیه گمرکات عراق برای اجرایی شدن توافقنامه گمرکی با ایران نیز مطرح و تصویب شد.

رایزن بازرگانی ایران در عراق همچنین اظهار داشت: اجرای 4 نوع تعرفه کاهش یافته برای محصولات صادراتی به عراق از اوایل سال 2018 که امکان رهگیری و اعمال نظارت لازم در شفاف‌سازی هزینه ها را بهبود می‌بخشد شامل طلا و نقره و محصولات معدنی از 5 درصد به نیم درصد، انواع موادغذایی و نباتی و مصنوعات پلاستیکی که از بین 10 تا 40 درصد در گذشته به 10 درصد تقلیل یافت، انواع مصالح ساختمانی. سنگ. سیمان. چرم، پوست و صنایع پوستی و خودرو از 5 تا30 درصد به 15 درصد کاهش پیدا کرد و انواع لوازم برقی. تلویزیون. کهربا. لوازم خانگی. اسلحه. تنباکو. سیگار از 5 تا 40 درصد به 30 درصد کاهش خواد یافت.

وی با اشاره به تعیین الزام 10 روزه رئیس کل گمرکات عراق به رئیس بخش قانونی گمرک برای ارائه گزارش توانمندی و ظرفیت مرزها و بررسی ساعات کار گمرکات عراقی افزود: معافیت کالاهای اردنی اساساً مبنای رسمی نداشته و هیچ اعلام مکتوبی تاکنون به گمرکات عراق نرسیده است و همچنین موضوع افزایش تعرفه آبمیوه و لبنیات صادراتی ایران به عراق نیز برای تمامی کشورهای صادرکننده به عراق اعمال می‌شود و اصرار بر این موضوع به جهت اعمال استثنائات خاص نیازمند ارائه مستندات لازم خواهد بود.
تاریخ انتشار : شنبه ۲ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۴۸
کد مطلب: 41925
 
۱ نظر
مرجع : معدن نیوز
 


مهدی
کم کردن تعرفه چه فایده داره وقتی واردات سیمان به عراق ممنوع (3771)
۱۳۹۶-۱۰-۲۵ ۲۲:۴۲:۲۱