گروه صنایع معدنی سیمان
 
نزول ایران از رتبه دوم به هشتمین صادرکننده سیمان جهان
گروه صنایع معدنی >سیمان - تولید سیمان ایران طی ۱۲ ماه گذشته ۳.۷ درصد کاهش یافته و پیش بینی می‌شود رتبه دوم ایران از دومین صادرکننده بزرگ سیمان به هشتمین کشور در سال 2078 تنزل پیدا کند.
 
به گزارش ماین نیوز، بنابه آمارهای رسمی موجود تولید سیمان ایران طی ۱۲ ماه گذشته به ۲۸.۵ میلیون تن در شش ماه نخست سال مالی جاری رسیده است.

علی‌رغم کاهش تولید سیمان ایران ظرفیت تولید این محصول در سال ۲۰۱۷ در ایران از ۷۲ میلیون تن به ۸۳ میلیون تن افزایش یافته است. کاهش صادرات سیمان ایران به این معنا است که این کشور رتبه خود به عنوان دومین صادرکننده سیمان در جهان در سال ۲۰۱۴ را از دست داده است. رتبه ایران در سال ۲۰۱۶ به سومین کشور صادرکننده سیمان در جهان تقلیل یافت و پیش‌بینی می‌شود در سال ۲۰۱۸ به هشتمین کشور صادرکننده سیمان تنزل یابد.

عبدالرضا شیخان دبیرکل انجمن تولیدکنندگان سیمان ایران با رد ادعای بی‌کیفیت بودن سیمان ایران و پس فرستاده شدن سیمان صادراتی از روسیه گفت: در هفت ماه نخست سال مالی جاری ایران ۵۵ هزار تن سیمان به روسیه صادر کرده است.

اعمال تحریم از سوی عراق در واردات سیمان به بهانه کیفیت پایین که در سال ۲۱۰۵ اعمال شد علی‌رغم اینکه پس از چند ماه لغو شد باعث شد تا اقبال ایران در بزرگترین بازار صادراتی سیمان خود کاهش یابد.

عراق حدود ۵۰ درصد از کل صادرات سیمان ایران را وارد می‌کرد اما اعمال تحریم مذکور باعث شد تا محبوبیت سیمان ایران در عراق کاهش یابد.
تاریخ انتشار : شنبه ۲ دی ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۰۰
کد مطلب: 41912
 
مرجع : خبرگزاری فارس