گروه صنایع معدنی سیمان
 
افشای کمک شرکت سیمان سازی فرانسوی به تروریست‌های سوری
گروه صنایع معدنی >سیمان - یک گروه از وکلای حقوق بشری فاش کردند، یک شرکت سیمان سازی فرانسوی موسوم به "لافارژ" چیزی نزدیک به ۱۳ میلیون یورو (۱۵.۲ میلیون دلار) به گروه‌های تروریستی مسلح در سوریه از جمله داعش در فاصله سال‌های ۲۰۱۱ – ۲۰۱۵ کمک کرده تا فعالیت‌های آنها در این کشور ادامه یابد.
 
به گزارش ماین نیوز، به نقل از خبرگزاری رویترز، این وکلای حقوق بشری این مساله را در یک کنفرانس خبری که در حین تحقیقات دادستان‌های فرانسوی درباره عملیات‌های گروه سیمان سازی لافارژ برگزار شد مطرح کردند.

این تحقیقات در ماه ژوئن و درباره ظن به تامین مالی گروه‌های تروریستی از سوی این شرکت آغاز شده بود.

وکلای گروه حقوق بشری موسوم به "شرپا" گفتند: میزان پول زیادی از سوی این شرکت به شکل مستقیم یا غیرمستقیم به جیب گروه تروریستی داعش رفته و پرداخت این پول‌ها تا زمانی که یک کارخانه لافارژ در منطقه جلابیه در نزدیکی شهر حلب سوریه و در تاریخ سپتامبر ۲۰۱۴ تعطیل شد ادامه داشته‌اند.

آنها به ارقامی که از سوی دادستان‌های بررسی کننده فعالیت لافارژ در سوریه در حین جنگ داخلی این کشور و همچنین آمار خارج شده از یک گزارش داخلی مربوط به یک شرکت حقوقی آمریکایی به نام شرکت بیکر اند مکنزی ارجاع داده‌اند.

ماری دوز، وکیل شرپا گفت: در راستای این تحقیقات رقم دقیقی که به دست آمده پرداخت مبلغ ۱۲ میلیون و ۹۴۶ هزار یورو از سوی لافارژ در فاصله ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۵ به سازمان‌های تروریستی نظیر داعش بوده است.

این در حالی است که گروه لافارژ اکنون تحت عنوان گروه لافارژ - هولسیم فعالیت می‌کند و بزرگترین شرکت تولید سیمان جهان محسوب می‌شود.

اریک اولسن، مدیرعامل سابق لافارژ هولسیم در آوریل استعفا کرد.

وی بعد از آن استعفا کرد که این شرکت پذیرفت به گروه‌های تروریستی مسلح در سوریه پول داده تا بتواند فعالیت کارخانه‌اش را در این کشور ادامه دهد.

شرپا و چند گروه حقوق بشری دیگر در فرانسه به همراه وزارت دارایی فرانسه از شرکت لافارژ شکایت کرده‌اند.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۴۳
کد مطلب: 41762
 
مرجع : خبرگزاری ايسنا