گروه صنایع معدنی سایر حوزه ها
 
رئیس انجمن کاشی و سرامیک خبر داد:
توانایی صادرات یک میلیارد دلار کاشی و سرامیک به عراق
گروه صنایع معدنی >سایر حوزه ها - رئیس انجمن صنفی تولیدکننده کاشی و سرامیک با بیان اینکه در ۱۰ ماهه امسال بیش از ۳۱۰ میلیون دلار انواع کاشی و سرامیک به عراق صادر شده است،گفت:در صورت ایجاد بسترهای لازم حجم صادرات کاشی به عراق را به حدود یک میلیارد دلار در سال می‌رسانیم.
به گزارش ماین نیوز، محمد روشن‌فکر امروز در کنفرانس ملی چشم انداز بازار کاشی و سرامیک عراق که به بررسی فرصت ها، چالش ها و نظام مدیریت صادارت می پرداخت با ارائه آماری از فعالیت صنعت سرامیک در سال 91، اظهارداشت: تولید کاشی و سرامیک در سال 91 حدود 500 میلیون مترمربع بوده است که این میزان تولید کشور را در رتبه چهارم جهانی در تولید این محصول قرار داده است.

وی با اشاره به اینکه مصرف کاشی و سرامیک در کشور حدود 375 میلیون متر مربع است، افزود: ایران در سال 91 با صادارت 93 میلیون مترمربع صادارت کاشی و سرامیک مقام چهارم جهانی را از آن خود کرده است.

رئیس انجمن صنفی تولیدکننده کاشی و سرامیک کشور اضافه کرد: ارزش صادرات کاشی در سال مذکور حدود 377 میلیون دلار با سرمایه گذاری بیش از 3.5 میلیون دلار بوده است.

روشنفکر در ادامه صحبت‌های خود با اشاره به اینکه شرایط فعلی اقتصاد کشور نشان از آن دارد که به سمت اقتصاد بدون نفت حرکت می‌کنیم، اظهار داشت: در طی سال‌های اخیر و بویژه درسال گذشته به دلیل افزایش نرخ ارز تا حدودی کاهش صادرات نفتی به وجود امد که به واسطه همین امر بخشی از تولیدکنندگان داخل توانستند به تقویت بخش صادرات محصولات خود بپردازند.

وی با تأکید براینکه افزایش هدف اقتصاد کشور افزایش صادرات غیرنفتی است، گفت: با آسان نمودن فضای کسب و کار ضمن شناسایی مزیت‌های نسبی بخش‌های مختلف اقتصادی و سرمایه‌گذاری می‌توانیم برای رسیدن به این هدف اقدامات موثری را انجام دهیم.

روشنفکر با اعلام اینکه هم اکنون کشورهای چین، هند، ویتنام و اندونزی با ایجاد مزیت های نسبی در صنعت کاشی و سرامیک، اکنون به رقبای ایران در عراق تبدیل شده اند، تصریح کرد: برای افزایش صادرات غیرنفتی باید تمرکز ویژه ‌ای را برای تثبیت بازار‌های صادراتی در منطقه انجام دهیم در این رابطه مسئولین نباید با پیچیده‌تر کردن فضای کسب و کار مانع ایجاد این هدف در منطقه شوند.

وی در ادامه صحبت‌های خود با اشاره به اینکه در گذشته فعالان اقتصادی کشور در حوزه کاشی و سرامیک حضور جدی را در بازار آسیای میانه داشتند، گفت: مشکلات حمل و نقل ریلی باعث گردید تا به مرور این بازار از دست فعالان ایرانی خارج شود که در مجموع باید بگویم تجربه آسیای میانه به ما این هشدار را می‌دهد که باید حضور جدی در بازارهای بین‌المللی داشته و تمام تلاش خود را برای از دست ندادن آنها انجام دهیم.

رئیس انجمن صنفی تولیدکننده کاشی و سرامیک کشور به بازار و پتانسیل ویژه عراق برای افزایش حضور فعالان اقتصادی کشور در این بازار اشاره کرد و گفت: در حال حاضر عراق حدود 98 میلیون مترمربع واردات کاشی را انجام می‌دهد که در همین راستا 98 میلیون مترمربع نیز در این حوزه مصرف می‌کند حال بازسازی عراق بسیار مهم و تکرارنشدنی برای فعالان کاشی و سرامیک است که نباید سهل‌انگارانه از آن چشم‌پوشی کنند.

روشنفکر اضافه کرد: هدف از برگزاری این همایش این است که با رایزنی میان مسئولان به این اجماع برسیم که چگونه می‌توانیم بازارهای بین‌المللی که با صرف هزینه‌های زیاد به دست آورده‌ایم را در اختیار سایر رقبا قرار ندهیم.

وی با بیان این مطلب که حجم صادرات کاشی و سرامیک ایران اندک است، اما با این وجود ما بزرگترین شریک تجاری این کشور بشمار می‌آییم، اظهار داشت: 80 درصد نیاز کاشی و سرامیک عراق از طریق ایران تأمین می‌شوند البته در این راستا عدم پذیرش استاندارد ملی ایران در توسعه روابط اقتصادی ایران و عراق موانعی را به وجود آورده است که در این رابطه باید تصمیمات مناسبی صورت گیرد.

روشنفکر افزود: عدم وجود بسترسازی مناسب در حوزه گمرکات ایران و عراق بر حجم مشکلات افزوده است. نکته قابل تأملی که باید عنوان کنم این است که چرا گمرکات سایت‌های صادراتی ما را در روزهای تعطیل فعال نمی‌سازند همین امر باعث می‌شود تا مشکلات متعددی برای صادرکنندگان این حوزه بوجود آید.

وی با بیان اینکه از سال 88 تا کنون حجم صادرات کاشی و سرامیک به عراق سالانه 24 درصد رشد داشته است، گفت: در 10 ماهه نخست امسال بیش از 310 میلیون دلار انواع کاشی و سرامیک به عراق صادر شده که پیش بینی می شود این حجم تا پایان امسال به 400 میلیون دلار برسد.

روشنفکر اضافه کرد: انجمن صنفی تولیدکنندگان کاشی و سرامیک ایران این آمادگی را دارد که در صورت ایجاد بسترهای لازم و رفع موانع پیش روی صادرات، این میزان حجم صادرات کاشی و سرامیک به عراق را به حدود یک میلیارد دلار در سال برساند.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۴ اسفند ۱۳۹۲ ساعت ۱۷:۲۷
کد مطلب: 4175