گروه معادن
 
سازمان تامین اجتماعی اعلام کرد
برقراری بیمه بیکاری ۱۵۷ کارگر« زمستان یورت»
گروه معادن - سازمان تامین اجتماعی اعلام کرد با تایید کمیته استانی، مقرری بیمه بیکاری از سوی شعبه تامین اجتماعی آزاد شهر برای ۱۵۷ نفر برقرار و پرداخت شده است و بقیه نیز پس از دریافت گزارشات تکمیلی (معرفینامه اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی و مدارک بیمه شده) در دستور کار قرار می‌گیرد.
 
به گزارش ماین نیوز، در مطلبی که با موضوع تشریح اقدامات بیمه‌ای و درمانی سازمان تامین اجتماعی در پی حادثه معدن زمستان یورت آزاد شهر آمده است، سازمان تامین اجتماعی اعلام کرد، در بخش بیمه‌ای سازمان نیز از نخستین روز حادثه، ستاد ویژه رسیدگی به مصدومان و بازماندگان در شعبه تامین اجتماعی آزاد شهر، تشکیل و پرونده بیمه‌ای کارگران معدن بررسی شد. براساس این گزارش، با اقدامات انجام شده، احکام مستمری بازماندگان واجد شرایط به تعداد ۴۳ نفر در کمترین زمان ممکن و با قید فوریت، صادر و احکام مربوط به بازماندگان بیمه شده متوفی در محل سکونت آنها از سوی استاندار و مدیر کل تامین اجتماعی گلستان تحویل شد و خانواده کارگران متوفی به عنوان مستمری‌بگیر زیر پوشش سازمان تامین اجتماعی قرار گرفتند.

این سازمان اعلام کرد، درباره مطالب مطرح شده از سوی کارگران معدن مبنی بر ارائه نشدن فهرست به شعبه تامین اجتماعی نیز توجه به این موضوع لازم است که کارگاه معدن زمستان یورت از نظر تعداد کارگران، ماهیت و نوع کار (پیمانکاری) مشمول بازرسی کارگاهی سازمان تامین اجتماعی نیست و سطح و میزان تعهدات این سازمان در قبال کارگران به اتکای فهرست و صورت مزد که از سوی کارفرما و پیمانکار به سازمان تامین اجتماعی ارائه می‌شود؛ تعیین خواهد شد و ملاک عمل است. براساس این گزارش، با وجودی که کارفرمای این معدن در مقاطعی به طور منظم فهرست حق بیمه را ارسال و پرداخت نکرده و دارای بدهی به سازمان تامین اجتماعی است، خدمت‌رسانی به کارگران بدون وقفه انجام شده و پس از وقوع این حادثه نیز برقراری مستمری و بیمه بیکاری واجدان شرایط این کارگاه در کوتاه‌ترین زمان انجام شده است. در گزارش این سازمان آمده است: از لحظات ابتدایی حادثه معدن زمستان یورت شهرستان آزاد شهر در استان گلستان که منجر به جان باختن و مصدومیت تعدادی از هموطنان‌مان شد، ستاد ویژه رسیدگی سازمان تامین اجتماعی به مصدومان و بازماندگان این حادثه تشکیل شد و ارائه خدمات درمانی و بیمه‌ای در سریع‌ترین زمان در دستور کار قرار گرفت. براساس این گزارش، به همین منظور، بیمارستان‌ها و مراکز درمانی تامین اجتماعی برای خدمت‌رسانی به مصدومان این حادثه در حالت آماده‌باش قرار گرفتند و آمبولانس‌ها و کادر درمانی و همچنین مدیران حوزه درمان تامین اجتماعی از ساعت‌های اولیه حادثه در کنار کارگران بوده‌اند.

براساس این گزارش، همچنین بیمارستان خاتم‌الانبیاء(ص) گنبدکاووس به عنوان یکی از بیمارستان‌های سازمان تامین اجتماعی که مجهز به باند فرود هلیکوپتر است، در امدادرسانی به مجروحان این حادثه نقش برجسته‌ای ایفا کرد. این گزارش می‌افزاید: ۲۸ نفر از مصدومان اورژانسی و غیر اورژانسی حادثه در بیمارستان تامین اجتماعی خاتم‌الانبیاء گنبدکاووس به طور سرپایی و ۱۴ مصدوم نیز در بیمارستان پذیرش و بستری شدند. همچنین، سازمان تامین اجتماعی در لحظات ابتدایی وقوع این حادثه، در بیمارستان خاتم‌الانبیاء گنبدکاووس کمیته بحران تشکیل داد، گروه درمانی کامل به همراه آمبولانس به محل حادثه اعزام شد و به منظور اقدامات درمانی فوری در محل، پزشکان حاضر شدند. به گزارش ایرنا، معدن زغال سنگ زمستان یورت آزادشهر واقع در شرق استان گلستان ۱۳ اردیبهشت امسال منفجر شد که بر اثر این حادثه ۴۳ نفر از کارگران معدن جان باختند و بیش از ۷۰ نفر مجروح شدند.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۴۰
کد مطلب: 41593
 
مرجع : روزنامه گسترش صمت