گروه معادن زغال‌سنگ
 
آثار زلزله بر معادن کرمانشاه و کرمان چه بود؟
لرزه بر تن معادن زغال‌سنگ
گروه معادن >زغال‌سنگ - چندی پیش زلزله در کرمانشاه دل مردمان ایران را لرزاند؛ زلزله‌ای که کشته‌شدگان بسیاری به همراه داشت و خرابی‌های زیادی را ایجاد کرد.
 
به گزارش ماین نیوز، در همان نخستین روز وقوع این حادثه، گسترش معدن، این حادثه را در بخش معدن بررسی کرد تا بداند آیا معادن در برابر زلزله آمادگی دارند یا خیر؟ حالا با گذشت حدود ۲۰ روز از این حادثه، بار دیگر به سراغ بخش معدن این استان می‌رویم تا وضعیت آن را بررسی کنیم. البته باتوجه به وقوع زلزله در کرمان، وضعیت معادن این استان نیز در این گزارش بررسی شد.


معدنی به دلیل زلزله تعطیل نیست
سید نعمت‌اله حقیقی، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت درباره تاثیر زلزله بر معادن استان کرمانشاه به صمت گفت: معادن استان هیچ‌گونه خسارت جدی ناشی از وقوع زلزله نداشتند. اگر خبری مبنی بر تعطیلی معادن به دلیل خسارت ناشی از زلزله منتشر شده است، آن را به شدت تکذیب می‌کنم.وی ادامه داد: با توجه به اینکه بیشتر کارگران و فعالان معدنی ساکن منطقه هستند، شاید از نظر اقتصادی درگیر حوادث زلزله باشند اما هیچ معدنی به دلیل زلزله آسیب ندیده است. البته چند معدن ریزش جزئی داشتند که این موضوع در حال بررسی است.به گفته وی، درحال‌حاضر معدنی به دلیل زلزله تعطیل نیست و اگر هم تعطیل باشد مربوط به موضوعات دیگر است.


ریزش برخی تونل‌ها
اما در آن سوی ماجرا و با گذشت روزها و اتمام امدادرسانی‌های اولیه در این زلزله، مسئولان استان کرمانشاه به فکر کمک‌رسانی و آسان‌تر کردن هرچه بیشتر شروع فعالیت‌های اقتصادی هستند و سعی می‌کنند با در نظر گرفتن تسهیلات و مهیا کردن فضا برای راه‌اندازی دوباره فعالیت‌های اقتصادی به بخش معدن این استان هم توجه ویژه‌ای کنند. به گزارش معدن‌نیوز، حمید اسکندری، معاون امور معادن و صنایع معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت کرمانشاه گفت: با توجه به اینکه در مناطقی مانند گیلانغرب و قصر شیرین، معادن سنگی مانند سنگ گچ و سنگ لاشه وجود دارد در بازدیدهای انجام شده، برخی تونل‌های این معادن ریزش کرده که نیاز است تعمیر شده و ایمنی در آنها برقرار شود.وی افزود: مشکل اصلی برای فعالیت دوباره این معادن، بومی بودن صاحبان و کارگران آنها بوده که به علت خسارت‌های جانی و مالی زلزله، با این مسائل دست و پنجه نرم می‌کنند.معاون امور معادن و صنایع معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت کرمانشاه درباره اقدامات مسئولان برای تسریع بازگرداندن این معادن به چرخه تولید و فعالیت، گفت: وزارت صنعت، معدن و تجارت به دنبال فرصت‌دهی برای آماده کردن معادن استان کرمانشاه بوده است.اسکندری ادامه داد: ساختمان برخی از معادن در شهرستان‌های سرپل ذهاب، صد درصد تخریب شده و در شهرستان قصر شیرین به تعمیرات اساسی نیاز دارد اما معدنی که به طور کامل تخریب شده باشد در استان کرمانشاه وجود ندارد.وی با اشاره به اینکه حدود ۴۰ درصد معادن استان کرمانشاه فعال هستند، خاطرنشان کرد: به علت رکود پیش آمده در اقتصاد کشور، معادن این استان با ظرفیت کامل کار نمی‌کنند و با کمتر از ظرفیت یاد شده در پروانه خود مشغول کار هستند.وی چندی پیش با اشاره به ۶۸ ماده معدنی شناخته شده اظهار کرده بود: استان کرمانشاه با بیش از ۱/۳ میلیارد تن ذخایر شناخته شده، حدود ۲ درصد از ذخایر شناخته شده کشور را در خود دارد.


کرمان نیز لرزید
روز جمعه نیز زلزله کرمان را لرزاند. در پی این حادثه، فرماندار شهرستان راور اعلام کرد: معادن اشکیلی، اسدآباد، باب‌نیزو و هجدک در بخش کوهساران راور به دلیل زلزله صبح جمعه تعطیل شد.
به گزارش تسنیم، سیدحسن میرصادقی اظهار کرد: تمامی معادن زغال‌سنگ در بخش کوهساران راور تا اطلاع بعدی تعطیل است. وی با اشاره به زلزله ۶/۱ ریشتری در منطقه هجدک گفت: خوشبختانه تلفات جانی در معادن نداشته‌ایم.فرماندار راور با بیان اینکه پس‌لرزه‌های این زلزله هنوز ادامه دارد تصریح کرد: معادن اشکیلی، اسدآباد، باب‌نیزو و هجدک در بخش کوهساران راور به دلیل زلزله صبح جمعه تعطیل شد.با توجه به اهمیت این موضوع به سراغ رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کرمان رفته و این موضوع را از او جویا شدیم.مهدی حسینی‌نژاد، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان در گفت‌وگو با صمت درباره تعطیلی معادن زغال‌سنگ، اظهار کرد: ۳ معدن هجدک، باب‌نیزو و اشکیلی را برای رصد کارشناسی و بررسی از نگاه ایمنی و بر مبنای مصوبه شورای تامین و همینطور تجربه مشابهی که از سال‌های ۸۲-۸۳ برای زلزله داشتیم، به طور موقت تعطیل کرده‌ایم تا اقدامات کارشناسی انجام شود. درصورتی که این معادن مشکلی نداشته باشند فعالیت آنها دوباره آغاز می‌شود. وی ادامه داد: البته مشکل ویژه‌ای برای این معادن وجود نداشت و تنها به دنبال دستیابی به اطمینان ۱۰۰درصدی بودیم تا مطمئن شویم زلزله بر این معادن تاثیری نداشته است.حسینی‌نژاد درباره نتیجه انجام این کار کارشناسی تصریح کرد: شورای تامین در روز شنبه تصمیم گرفت، تا روز دوشنبه نتیجه این کار کارشناسی را به ما اعلام کند که در صورت نبود مشکل ایمنی، این معادن کار خود را دوباره شروع کنند.رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کرمان افزود: کانون زلزله در نزدیکی هر ۳ معدن بود و به فاصله ۳ تا ۴ کیلومتری آنها این اتفاق رخ داد. این ۳ معدن نیز نزدیک هم هستند و درحال‌حاضر تنها همین معادن تعطیل شده‌اند.حسینی‌نژاد درباره ایمنی معادن در برابر زلزله، اظهار کرد: ایمنی جزو موضوعات اولیه است که معادن باید آن را داشته باشند. وزارت صنعت، معدن و تجارت و همچنین وزارت، تعاون، کار و رفاه اجتماعی و دیگر سازمان‌های استانی، روی این موضوع تاکید داشته و مسائل ایمنی را رصد می‌کنند اما یک چالش بزرگ وجود دارد و آن اینکه در معادن زغال‌سنگ شرایط به گونه‌ای است که دوستان به دلیل کمبود منابع مالی نتوانستند به طور جدی در این زمینه فعالیت کنند. برای نمونه یکی از دلایلی که باعث شد این رصد انجام شود آن بود که سامانه مانیتورینگی که قرار بود در سال‌های گذشته برقرار شود، در برخی معادن وجود نداشت به همین دلیل تاکید شد بازدید انجام شود. به گفته وی، قانون باید در زمینه مسائل ایمنی، منابع مالی را تخصیص دهد تا این مشکلات برطرف شود. در این زمینه اقداماتی انجام شده اما امیدوار هستیم از ظرفیت شورای‌عالی معادن استانی که تصمیم جدید برنامه ششم است، نهایت استفاده را ببریم.


منتظر آمدن بازرس اداره کار هستیم
حال درباره بازرسی، مسئول ایمنی معدن زغال سنگ هجدک کرمان می‌گوید، هنوز بازرس اداره کار برای بررسی تاثیر زلزله به این معدن نیامده است. وی تاکید دارد معادنی که در عمق زمین قرار دارند پس از زلزله باید از نظر ریزش، انسداد مسیرها و نشت گاز بررسی شوند.به گزارش ایلنا، مهدی حیدری مسئول ایمنی معدن زغال سنگ هجدک کرمان درباره زلزله روز شنبه شهرستان راور و تاثیر آن بر اعماق زمین که این معدن در آن واقع شده است، گفت: این احتمال وجود دارد که زلزله باعث ریزش هر معدنی که در اعماق زمین قرار دارد بشود از این رو پس از وقوع زلزله، نخستین کاری که باید انجام داد بررسی با دقت مسیرهای تردد کارگران است.وی با بیان اینکه معدن هجدک تا انجام بازرسی‌ها و تایید بازرس اداره کار تعطیل است، گفت: پس از اینکه بازرس اداره کار، ایمنی معدن و رفع خطرات را اعلام کرد می‌توان معدن را بازگشایی کرد و البته نمی‌توان زمان دقیقی را برای بازگشایی آن اعلام کرد چراکه بازرس کار به معدن هجدک نیامده است.مسئول ایمنی معدن زغال سنگ هجدک کرمان اضافه کرد: البته در معدن هجدک اتفاقی رخ نداده است اما به صورت کلی در این مواقع باید پس از یافتن مسیرهای ریزش، آنها را به واحد تعمیرات و نگهداری معدن اطلاع داد تا در زمانی که کارگران مشغول کار هستند تهدیدی متوجه جان آنها نباشد.حیدری با تاکید بر اینکه باید گازسنجی را هم به موقع انجام داد و در زمان تعطیلی معدن هم دستگاه‌های گازسنج و تهویه را روشن گذاشت، گفت: در نتیجه جابه‌جایی لایه‌ها و صفحات زیرین زمین چه بخواهیم و چه نخواهیم گازها به لایه‌های بالا می‌آیند و کارگرانی که در اعماق پایین‌تر کار می‌کنند بیش از همه در معرض تماس با گازها هستند.


تعطیلی معادن زغال‌سنگ زلزله‌زده ادامه دارد
بعد از زلزله روز جمعه در هجدک استان کرمان، شنبه نیز زلزله ۵.۵ ریشتری دوباره این منطقه را لرزاند که در پی آن رئیس سازمان نظام مهندسی معدن اعلام کرد: معادن زغال‌سنگ موجود در این منطقه تا دوشنبه تعطیل خواهند بود و خطرهای احتمالی از جمله تجمع گاز در تونل‌ها مورد بازرسی قرار می‌گیرد.به گزارش ایسنا، نادعلی اسماعیلی دهج با بیان اینکه هنوز هیچ کسی به معادن زغال سنگ منطقه هجدک استان کرمان وارد نشده است، اظهار کرد: ۳ معدن بزرگ زغال‌سنگ هجدک، اشکلی و اسدآباد بعد از وقوع زلزله تا یکشنبه تعطیل بوده و دوشنبه نیز به دلیل زمین لرزه ۵.۵ ریشتری که دوباره هجدک و کرمان را لرزاند همچنان تعطیل باقی خواهند ماند.وی ضمن تشریح وضعیت این واحدهای معدنی گفت: در صورت مساعد بودن وضعیت، بازرسان سازمان نظام مهندسی معدن استان کرمان به معادن بسته شده ورود خواهند کرد و خطرات احتمالی به وجود آمده را بررسی می‌کنند. این خطرها می‌توانند مواردی مانند ورود آب به تونل‌ها، تجمع گاز و آسیب فنی به بخشی از تجهیزات مانند آسانسورها باشند.رئیس سازمان نظام مهندسی معدن ایران ادامه داد: به نظر نمی‌رسد که بعد از تعطیلی معادن، دستگاه‌های تهویه هوا را خاموش کرده باشند اما به هر حال تایید ایمنی محیط معدن پیش از ورود معدنکاران به آن مهم‌ترین اصلی است که باید رعایت شود تا از حوادث انسانی جلوگیری کند.به گزارش ایسنا، یکشنبه دومین روزی بود که ۳ معدن زغال‌سنگ هجدک، اشکلی و اسدآباد به دلیل وقوع زلزله به بزرگی ۶.۵ ریشتر و ۵.۵ ریشتر پلمب شدند و کسی حق ورود به آنها را ندارد.


وجود گاز در معادن، مشکل اصلی در ایمنی این واحدهاست
مدیرعامل شرکت معادن زغال‌سنگ استان کرمان گفت: موضوع ایمنی معادن به گونه‌ای است که از نظر سازه‌ای مشکلی نداریم و از آرک‌های استاندارد استفاده می‌کنیم. مشکل اصلی در معادن، وجود گاز است. به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، ایرج فلاح مدیرعامل شرکت معادن زغال‌سنگ استان کرمان گفت: در برخی از معادن، سامانه سنجش گاز وجود ندارد و این موضوع، بسیاری از حوادث را ایجاد می‌کند. وی گفت: برای ایجاد یک معدن ایمن، نیاز به لوازم فنی و اعتبارات است که در زمان بروز حوادث بتوان به سرعت اقدامات لازم را انجام داد. فلاح با اشاره به اینکه تجهیزات حوزه معادن در دنیا و کشور نوین شده است، تاکید کرد: از سال ۹۲ و بعد از واگذاری شرکت زغال‌سنگ از دولت به صندوق، به دلیل مشکلات مالی هیچ تجهیزاتی خریداری نشده است. وی عنوان کرد: لازم است که برنامه‌ریزی شده و تمامی تجهیزات مورد نیاز خریداری شود.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۳۰
کد مطلب: 41562
 
مرجع : روزنامه گسترش صمت