گروه معادن
 
در دیدار با اعضای هیات مدیره سندیکا مطرح شد
رایزنی ایمیدرو برای حل مسائل تولیدکنندگان لوله و پروفیل
گروه معادن - رئیس هیات عامل ایمیدرو گفت: با نهادهای مسئول برای حل مسائل تولیدکنندگان لوله و پروفیل رایزنی می‌کنیم.
 
به گزارش ماین نیوز، مهدی کرباسیان در نشستی که با حضور اعضای هیات مدیره سندیکای تولیدکنندگان لوله و پروفیل فولادی ایران برگزار شد، گفت: با توجه به وضعیت صنایع و تولید، باید برای مسائلی مانند تعرفه، بورس و قیمت‌گذاری راهکار تهیه شود و البته این مسائل در نشست‌هایی که برگزار می‌شود، قابل رفع است.

وی ادامه داد: مسئله رکود مسکن، بر واحدهای تولید لوله و پروفیل‌سازی اثر گذاشته و با توجه به اهمیت اشتغال، باید کمک کنیم اشتغال این واحدها کاهش نیابد و در عین حال، بر صادرات محصولات این حوزه افزوده شود. چنین روندی در صنعت مس روی داد که با وارد کردن کاتد، از لطمه خوردن تولید و ضربه به تعهدات شرکت خارجی جلوگیری شد.کرباسیان خاطرنشان کرد: دولت با پیگیری‌های اعضای سندیکا، تعرفه واردات ورق فولادی را از ۲۰ به ۱۰ درصد کاهش داد که یک گام به جلو است. در مورد میزان تعرفه نیز باید چند ماهی منتظر بود تا ببینیم نتیجه چه خواهد شد.وی ادامه داد: برای رفع مسئله قیمت‌گذاری، با مدیر بورس مذاکره می‌کنم و در صورت نیاز، با شرکت فولاد مبارکه نیز وارد گفت‌وگو خواهم شد.وی ادامه داد: وظیفه ما به عنوان سازمان توسعه‌ای، حمایت از تولیدکننده، صادرکننده و سرمایه‌گذار است تا بتوانیم مسئله تولید و اشتغال را حل کنیم، هر چند ممکن است در مسیر اجرا اختلاف دیدگاه‌هایی درباره سیاست‌های تولید و صادرات داشته باشیم. خوشبختانه با اهمیت دادن آقای شریعتمداری، وزیر صنعت، معدن و تجارت به بخش معدن، بهتر می‌توانیم به اهداف دست یابیم.کرباسیان همچنین گفت: با توجه به عنایت خداوند به کشورمان با قرار دادن ذخایر سنگ آهن، گاز، زغال سنگ، نیروی انسانی متخصص و دسترسی به آب‌های آزاد در این سرزمین، باید استفاده مطلوبی از این نعمت‌ها برای ایجاد رفاه مردم و توسعه کشور شود.


پایین بودن ظرفیت واحدهای لوله و پروفیل‌سازی
سید علی محمد ابویی، رئیس هیات مدیره سندیکای تولیدکنندگان لوله و پروفیل فولادی ایران، در این نشست با بیان اینکه رویکرد ما درباره تامین مواد اولیه، درون‌زای برون‌نگر است، گفت: اولویت ما خرید منطقی است و اینکه از شرکت فولاد مبارکه نیاز خود را تامین کنیم.وی ادامه داد: مشکل ما این است که ظرفیت کارخانه‌های لوله و پروفیل‌سازی پایین است و اگر می‌خواهیم تولید ارزش افزوده داشته و زنجیره صادرات برقرار باشد، باید مشکلات این صنف رفع شود.امیر حسین کاوه، دبیر سندیکای تولیدکنندگان لوله و پروفیل فولادی ایران در این نشست با اشاره به اینکه این صنعت تکمیلی و پرکاربرد با ۱۶۰ کارخانه و حدود ۴۰ هزار نفر اشتغال مستقیم، مورد بی‌مهری قرار گرفته است، تصریح کرد: اکنون تعرفه ۱۰ درصد برای واردات مواد اولیه تصویب شده که ما معتقدیم باید به صفر برسد. همچنین بورس فعلی، واقعی نیست چراکه عرضه‌کننده، یک شرکت است و عرضه در بورس باید متناسب با تقاضا باشد.وی ادامه داد: ما طرفدار این هستیم که کل عرضه در بورس باشد و در آن کشف نرخ شود. همچنین محصول را به نرخ جهانی به ما بدهند.

محمد جباری، عضو هیات مدیره سندیکای تولیدکنندگان لوله و پروفیل فولادی ایران، گفت: اگر تعرفه واردات ورق فولادی صفر شود، راه صادرات باز می‌شود و کشورهای مختلف حتی افریقا، محصولات ما را خریداری خواهند کرد.امیر صباغ، مدیر اقتصادی و توسعه سرمایه‌گذاری ایمیدرو گفت: صادرات ورق شرکت فولاد مبارکه در ۶ ماه نخست امسال به دلیل تعرفه ۵۷ یورویی در هر تن فولاد در اروپا و نیز تایلند تا حدود ۸۰ درصد کاهش یافته است درنتیجه اکنون از نظر عرضه کمبودی نداریم.وی ادامه داد: اکنون گلایه روی نرخ است که اگر با شرکت بورس درباره نرخ پایه توافق شود، مشکل رفع خواهد شد.سمیه خلوصی، مدیر برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی ایمیدرو نیز گفت: اگر میزان عرضه شرکت فولاد مبارکه با تقاضای تولیدکنندگان لوله و پروفیل‌سازی هماهنگ شود، اختلاف نرخ بورس حل می‌شود.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۰۷
کد مطلب: 41538
 
مرجع : روزنامه گسترش صمت