گروه معادن مس
 
برنامه کودلکوی شیلی برای محاسبه تأثیرات زیست محیطی تولید مس در قیمت گذاری این فلز
گروه معادن >مس - رئیس کودلکوی شیلی روز پنجشنبه گفت این شرکت به زودی نخستین مس کاتد را با قیمت گذاری ای به فروش خواهد رساند که با توجه به تأثیرات زیست محیطی تولید محاسبه خواهد شد.
 
به گزارش ماین نیوز، به نقل از مس پرس، رئیس کودلکوی شیلی روز پنجشنبه گفت این شرکت به زودی نخستین مس کاتد را با قیمت گذاری ای به فروش خواهد رساند که با توجه به تأثیرات زیست محیطی تولید محاسبه خواهد شد.

این برنامه نشانگر تغییری مشخص از الگوی قیمتگذاری سنتی برای تولید کنندگان مس است که در آن تعیین کننده اصلی قیمت کیفیت مس با توجه به استانداردهای تعریف شده برای آن می باشد. تحت این برنامه، مصرف کنندگان بسته به تأثیر کربن یا عوارض زیست محیطی تولید مس قیمتهای متفاوتی را برای این فلز خواهند پرداخت. این حرکت بازتابی از اقدامات انجام گرفته توسط صنعت روغن پالم برای ایجاد یک زنجیره عرضه پایدار در جهت برطرف کردن سوابق تیره زیست محیطی این صنعت می باشد. اسکار لاندره چ، در کنفرانس مس آسیا در شانگهای گفت شرکت دولتی کودلکو در حال حاضر مشغول مذاکره با گروهی از مصرف کنندگان ، یک بازرگان، یک تولید کننده سیم، و یک تولید کننده فرآورده های مسی نهایی برای ایجاد یک نظام قابل ردیابی برای تولید مس مطمئن است. لاندره چ گفت این ابتکار، که در انگلیسی به عنوان مس مسئول، پایدار و قابل ردیابی شناخته می شود می تواند به زبان چینی" مس فِنگ شوئی" ترجمه گردد. او گفت که چنین برنامه ای به خاطر ماهیت"شدیداً تجاری" اقتصاد امروز لازم است. او گفت،"خیلی زود ما نخستین فروش مس تمایزی خود را به انجام خواهیم رساند که طی آن مشتری، با گواهینامه مشهود، ویژگیهای زیست محیطی تولید را به عنوان بخشی اصلی از پیشنهاد قیمت به رسمیت خواهد شناخت. این کار قریب الوقوع است. در واقع، در طول یکی دو ماه آینده صورت خواهد پذیرفت." تحت این برنامه جدید مس کاتد کودلکو با هشت برچسب ارائه خواهد شد: اثر کربن، اثر آب، تأثیر اقلیمی، تأثیر اجتماعی، حقوق بشر، فرصت برابری و شمول، ایمنی و سلامت شغلی، و شفافیت، اخلاق و قابلیت ردیابی وجوه.

لاندره چ گفت،" ما در رؤیای یک بازار مس تمایز یافته هستیم که قیمتهای گوناگونی برای فرآورده هایی با برچسب های گوناگون دارد. ما نقش خود را انجام می دهیم اما مشتریان، مصرف کنندگان و شرکتهای همراه ما نیز باید نقش خودشان را به انجام برسانند." با آنکه برنامه کودلکو نخستین برنامه اینچنینی برای صنعت مس به شمار می رود، تولید کنندگان آلومینیوم پیشتر در سال جاری شروع به انجام چنین برنامه ای برای فرآورده ها و فلز کم-کربن ساخته شده از انرژی تجدید پذیر کردند. منابع صنعت گفتند که علاقه رو به رشدی در میان مصرف کنندگان مس برای پایین آوردن اثر کلی کربن شان وجود دارد. تحلیلگر کالاهای معدنی از آ ان زد در سیدنی، دَن هاینز، گفت،"قطعاً تأکیدی از سوی ذوب به طور کلی برای کاهش دادن تأثیرات منفی بر محیط زیست، بویژه در چین، وجود دارد. از لحاظ کوشش یاد شده در صنعت ذوب شما نمی توانید امکان بالقوه برای قیمت گذاری تمایزی را نادیده بگیرید." لاندره چ گفت برنامه آزمایشی شامل یک یا دو بخش از شرکت خواهد شد، اما او امیدوار است همین برنامه آزمایشی به صورت معیاری برای بازار در بیاید. او همچنین از شیلی خواست تا الگوی نظارت جدیدی را برای تولید لیتیوم مطرح کند که به تعریف رابطه بین شرکتهای معدنکاری و جوامع محلی، در میانه رونق تقاضای چین برای استفاده از این فلز در باتری های دوباره-شارژ-پذیر، بپردازد. مدیر عامل کودلکو، نلسون پیثارو، روز چهارشنبه به رویترز گفت که مقامات کودلکو در این زمان که در چین هستند در حال دیدار از مؤسسات تحقیقاتی برای یادگیری بیشتر در مورد فرایند استخراج لیتیوم می باشند.


منبع:مس پرس
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۱۸
کد مطلب: 41529