گروه معادن مس
 
شرکت سرمایه گذاری تحت کنترل دولت زامبیا خواهان سهام بیشتری در معادن مس است
گروه معادن >مس - در پی افزایش شدید قیمتهای مس در سال جاری مدیر عامل شرکت دولتی زامبیایی زد سی سی ام اینوستمنتز هولدینگز روز چهارشنبه گفت که این شرکت خواهان افزایش سهام خود در معادن است و همچنین انتظار دارد سهم بیشتری را از سودهای سهام پرداختی نصیب خود کند.
 
به گزارش ماین نیوز، به نقل از مس پرس، در پی افزایش شدید قیمتهای مس در سال جاری مدیر عامل شرکت دولتی زامبیایی زد سی سی ام اینوستمنتز هولدینگز روز چهارشنبه گفت که این شرکت خواهان افزایش سهام خود در معادن است و همچنین انتظار دارد سهم بیشتری را از سودهای سهام پرداختی نصیب خود کند. این شرکت، که قبلاً هولدینگز سرمایه گذاری معادن مس ادغامی زامبیا نامیده می شد، از دارایی هایی حدود 1 بیلیون دلار همراه با سهام اقلیت در شرکتهای فرعی مشغول عملیات در معادن محلی وابسته به شرکتهای معدنکاری خارجی ای مانند گلنکور، فرست کوانتوم مینرالز، ودانتا و شرکت منابع بیت المللی گروه جینچوان برخوردار است. زامبیا پس از جمهوری دموکراتیک کنگو دومین تولید کننده بزرگ مس آفریقا به شمار می رود و رشد 22 درصدی قیمتهای مس در سال جاری سودهای شرکتهای معدنکاری مشغول عملیات در این کشور را افزایش داده است.

پیوس کاسولو، مدیر عامل شرکت یاد شده، در حاشیه یک کنفرانس معدنکاری در لندن به رویترز گفت،"وضعیت موجود ما را ترغیب به سرمایه گذاری های بیشتر در زمینه مس می کند. به همین دلیل ما می خواهیم سهام مان را در برخی از دارایی هایی که داریم افزایش دهیم. "او اشاره نکرد که این شرکت چه مقدار پول صرف سرمایه گذاری های جدید در شرکتها خواهد کرد و این سرمایه گذاری ها در چه زمانی انجام خواهند پذیرفت. او گفت،" این بدین معناست که تک تک شرکتهای معدنکاری در زامبیا در حال سودآوری هستند بنابراین ما باید از خود بپرسیم چگونه ما می توانیم این ارزش را از این شرکتهای معدنکاری به سوی خود بکشانیم." کاسولو گفت بیشترین هزینه تولید برای هر تن مس حدود 5200 دلار بود در حالیکه قیمت معیار هر تن از این فلز به6700 دلار رسید. کاسولو گفت،" این پاسخی ست که من از این شرکتها گرفته ام. من نمی توانم در شرکتی دارای سهام باشم که مولد ارزش نیست. داشتن سهامی که تولید کننده ارزش نباشد چه فایده ای برای من دارد؟"

مناقشه شرکت یاد شده با فرست کوانتوم مینرالز

جدا از این موارد، شرکت زامبیایی یاد شده، که که 77 درصد آن به دولت تعلق دارد، در حال پیگیری یک پرونده قضایی علیه شرکت کانادایی فرست کوانتوم برای 1.4 بیلیون دلار است. این شرکت مدعی ست که فرست کوانتوم به شیوه ای متقلبانه 2.3 بیلیون دلار از واحد فرعی معدنکاری مس محلی اش، کانزانشی ماینینگ، وام گرفته است. این ادعای قضایی طولانی مدت توسط شرکت زامبیایی مزبور شامل 228 میلیون دلار نرخ بهره این وام و نیز 20 درصد از مبلغ اصلی وام، یا 570 میلیون دلار، می شود و می گوید ممکن است از طریق مذاکراتی که پیشتر در سال جاری آغاز شده اند به پایان این دعوی برسد. این شرکت زامبیایی در ادعانامه ای که در سال گذشته در دادگاه مطرح نمود فرست کوانتوم را متهم کرد که از این وام به عنوان تأمین مالی ارزان قیمت برای دیگر عملیاتهایش استفاده کرده ،در حالیکه فرست کوانتوم گفته وامها را با نرخ منصفانه و متعارف بازار دریافت نموده است. کاسولو گفت این امکان وجود دارد که بیرون از دادگاه با فرست کوانتوم به توافق برسد اما افزود که پیگیری قضایی هم به موازات مذاکرات ادامه خواهد یافت. او گفت،" ما به دنبال یک وضعیت برد-برد هستیم. ما نمی خواهیم این معدن را نابود کنیم."


منبع:مس پرس
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۱۱
کد مطلب: 41526