گروه معادن
 
سازمان تامین اجتماعی اعلام کرد؛
برقراری بیمه بیکاری برای ۱۵۷ نفر از کارگران معدن زمستان یورت
گروه معادن - سازمان تامین اجتماعی اعلام کرد؛ اکنون با تایید کمیته استانی مقرری بیمه بیکاری توسط شعبه تامین اجتماعی آزاد شهر برای ١٥٧ نفر برقرار و پرداخت شده است و مابقی نیز پس از اخذ گزارشات تکمیلی (معرفی نامه اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی و مدارک بیمه شده) در دستور کار قرار دارد.
 
به گزارش ماین نیوز، در مطلبی که با موضوع تشریح اقدامات بیمه ای و درمانی سازمان تامین اجتماعی در پی حادثه معدن زمستانی یورت آزاد شهر آمده است، سازمان تامین اجتماعی اعلام کرد، در بخش بیمه ای سازمان نیز از اولین روز حادثه ستاد ویژه رسیدگی به مصدومان و بازماندگان در شعبه تامین اجتماعی آزاد شهر تشکیل شد و پرونده بیمه ای کارگران معدن مورد بررسی قرار گرفت.

براساس این گزارش، با اقدامات صورت گرفته، احکام مستمری بازماندگان واجد شرایط به تعداد ٤٣ نفر در کمترین زمان ممکن و با قید فوریت صادر و احکام مربوط به بازماندگان بیمه شده متوفی در محل سکونت آنان توسط استاندار و مدیر کل تامین اجتماعی گلستان تحویل شد و خانواده کارگران متوفی به عنوان مستمری بگیر تحت پوشش سازمان تأمین اجتماعی قرار گرفتند.

این سازمان اعلام کرد، در خصوص مطالب مطرح شده از سوی کارگران معدن مبنی بر عدم ارائه لیست به شعبه تامین اجتماعی نیز توجه به این موضوع لازم است که کارگاه معدن زمستان یورت به لحاظ تعداد کارگران، ماهیت و نوع کار (پیمانکاری) مشمول بازرسی کارگاهی سازمان تامین اجتماعی نیست و سطح و میزان تعهدات این سازمان در قبال کارگران به اتکای لیست و صورت مزد که توسط کارفرما و پیمانکار به سازمان تأمین اجتماعی ارائه می شود؛ تعیین و ملاک عمل است.
براساس این گزارش، با وجودی که کارفرمای این معدن در مقاطعی به صورت منظم لیست حق بیمه را ارسال و پرداخت نکرده و دارای بدهی به سازمان تامین اجتماعی است، خدمت رسانی به کارگران بدون وقفه انجام شده و پس از وقوع این حادثه نیز برقراری مستمری و بیمه بیکاری واجدان شرایط این کارگاه در کوتاهترین زمان ممکن انجام شده است.

در گزارش این سازمان آمده است: از لحظات ابتدایی حادثه معدن زمستانی یورت شهرستان آزاد شهر در استان گلستان که منجر به جان باختن و مصدومیت تعدادی از هموطنانمان شد، ستاد ویژه رسیدگی سازمان تامین اجتماعی به مصدومان وبازماندگان این حادثه تشکیل و ارائه خدمات درمانی و بیمه ای در اسرع وقت در دستور کار قرار گرفت.

براساس این گزارش، به همین منظور، بیمارستان ها و مراکز درمانی تامین اجتماعی برای خدمت رسانی به مصدومان این حادثه در حالت آماده باش قرار گرفتند و آمبولانس ها و کادر درمانی و همچنین مدیران حوزه درمان تأمین اجتماعی از ساعات اولیه حادثه در کنار کارگران بوده اند.
براساس این گزارش، همچنین بیمارستان خاتم الانبیاء (ص) گنبدکاووس به عنوان یکی از بیمارستان های سازمان تامین اجتماعی که مجهز به باند فرود هلیکوپتر است در امداد رسانی به مجروحان این حادثه نقش برجسته ای ایفا کرد.
این گزارش می افزاید ٢٨ نفر از مصدومین اورژانسی و غیر اورژانسی حادثه در بیمارستان تامین اجتماعی خاتم الانبیاء گنبدکاووس به صورت سرپایی و ١٤ مصدوم نیز حادثه در بیمارستان پذیرش و بستری شدند.
همچنین، سازمان تامین اجتماعی در لحظات ابتدایی وقوع این حادثه، در بیمارستان خاتم الانبیاء گنبدکاووس کمیته بحران تشکیل داد و تیم درمانی کامل به همراه آمبولانس به محل حادثه اعزام شد و به منظور اقدامات درمانی فوری در محل، پزشکان حاضر شدند.

به گزارش ایرنا، معدن ذغال سنگ زمستان یورت آزادشهر واقع در شرق استان گلستان 13 اردیبهشت ماه امسال منفجر شد که بر اثر این حادثه 43 نفر از کارگران معدن جان باختند و بیش از 70 نفر مجروح شدند.
تاریخ انتشار : شنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۴۳
کد مطلب: 41513
 
مرجع : خبرگزاری ايرنا