گروه صنایع معدنی فولاد
 
تغييرات جهاني در حوزه فولاد در راه است
گروه صنایع معدنی >فولاد - سازمان توسعه و همکاري هاي اقتصادي (OECD) اخيرا اظهار کرده مازاد ظرفيت توليد يک مشکل جهاني و بين المللي براي صنعت فولاد است. دو سال اخير چين در اين راستا توليد را پايين آورده تا به صنعت فولاد دنيا و ساير صنايع کمک کند تا از بحران ناشي از مازاد ظرفيت توليد خارج شوند.
 
به گزارش ماین نیوز، در آينده همه کشورها بايد به گسترش روابط و همکاري در اين زمينه ادامه دهند تا با چالش مازاد جهاني ظرفيت توليد مقابله کنند. با تداوم چنين روابطي مطمئنا عرضه و تقاضا به توازن بهتري خواهد رسيد. در اين رابطه بايد گفت موضوع «مازاد عرضه فولاد» در چين به عنوان يکي از بزرگ ترين توليدکننده و صادر کننده هاي سنگ آهن و فولاد در سطح جهاني تبديل به دغدغه اي مهم در کنار مساله «کاهش ظرفيت توليد فولاد» شده است؛ مساله مازاد عرضه فولاد در شرايطي مطرح مي شود که چين در يک دوره سه ساله به تدريج در پي کاهش ظرفيت توليد فولاد بوده، موضوعي که براي چين جزو اولويت هاي مهم شده است، چرا که مساله آلودگي هاي محيط زيستي در اين کشور به توليد سنگ آهن و فولاد گره خورده است، اين در حالي است که قبل از اين در جلسه سالانه انجمن آهن و فولاد مطرح شده بود که اهداف تعيين شده برنامه پنج ساله براي کاهش ۱۰۰ تا ۱۵۰ ميليون تن ظرفيت مازاد توليد فولاد در چين در کمتر از ۲ سال محقق شده است. اين در حالي است که شاهد تغيير در موازنه هاي تجاري فولاد نيز در بازارهاي جهاني هستيم.

در تازه ترين اخباري که مرکز فولاد ايران منتشر کرده در اکتبر سال جاري آمريکا ۵۲ هزار و ۵۹۰ تن فولاد از چين وارد کرده که تقريبا پايين ترين سطح از فوريه ۲۰۱۱ تاکنون بوده است. آمار واردات فولاد سال گذشته و امسال آمريکا از چين پايين ترين آمار ثبت شده مجموع دوساله از سال ۲۰۰۲ تاکنون بوده است. بر اساس اين گزارش اين روند نزولي از زمان رياست جمهوري اوباما آغاز شد که تعرفه هايي براي واردات از چين وضع شد. آمريکا چين را متهم کرده که به دامپينگ فولاد در آمريکا مي پردازد تا مشکل مازاد عرضه خود را رفع کند. اوايل امسال نيز ترامپ واردات فولاد را مورد بررسي قرار داد تا تعرفه واردات فولاد ضدآب از چين به اين کشور از ۶۳ درصد به ۱۹۰ درصد افزايش يابد. آمريکا چين را متهم کرده که به طور عمد قيمت فولاد را با هدف فشار بر توليدکنندگان آمريکايي پايين نگه داشته است. همان موقع معاون امور بررسي و اصلاح تجارت وزارت اقتصاد چين در پي اين اقدامات دولت آمريکا گفت: پکن نسبت به افزايش تعرفه گمرکي واردات فولاد به آمريکا نااميد شده است.

وانگ هجونگ ادامه داد: چين نسبت به اصرار آمريکا براي اعمال تعرفه گمرکي بالا عليه فولاد چين واقعا نااميد است و خواستار بررسي اقدامات غيرعادلانه آمريکا در تحقيق در مورد اتهامات وارده به چين است. در اين بين اما بررسي ها نشان مي دهند انتظار مي رود بين سال هاي ۲۰۱۷ تا ۲۰۱۹ ظرفيت توليد جهاني فولاد تا ۴۰ ميليون تن افزايش يابد و از اين رقم حدود ۲۳ ميليون تن متعلق به خاور ميانه خواهد بود. در نيمه نخست سال ۲۰۱۷ ظرفيت جهاني توليد فولاد ۳۶/ ۲ ميليون تن رشد داشت که ۶/ ۰ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته افت کرد. در اين بين مناطقي چون خاور ميانه، آمريکاي جنوبي، حوزه يورو و ساير کشورهاي اروپايي نيز رشد چشمگيري در توليد فولاد خود ثبت کردند.
تاریخ انتشار : شنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۵۶
کد مطلب: 41512
 
مرجع : روزنامه دنیای اقتصاد