گروه اكتشاف و زمين شناسي
 
100 روز با دولت دوازدهم؛
واگذاری ۱۰۷ پهنه اکتشافی و شناسایی ۴۰۰ محدوده امیدبخش معدنی در ۱۰۰ روز گذشته
گروه اكتشاف و زمين شناسي - واگذاری 107 پهنه اکتشافی مصوب به مساحت تقریبی 407 هزار کیلومترمربع و شناسایی 400 محدوده امیدبخش معدنی جدید از اهم اقدام های وزارت صنعت، معدن و تجارت در 100 روز نخست دولت دوازدهم بود.
 
به گزارش ماین نیوز، تدوین نقشه راه دولت دوازدهم در توسعه و توانمند سازی معادن و صنایع معدنی با حضور خبرگان بخش معدن و صنایع معدنی از مهمترین برنامه‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت در یکصد روز ابتدایی استقرار دولت دوازدهم بود.

پایان ساماندهی همه محدوده‌های اکتشافی و معدنی و ساماندهی محدوده‌های شن و ماسه رودخانه ‌ای در 18 استان نیز در این مدت در دستور کار قرار گرفت.

وزارت صنعت، معدن و تجارت در این بازه زمانی صد روزه، 107 پهنه اکتشافی مصوب به مساحت تقریبی 407 هزار کیلومتر مربع را واگذار کرد و 400 محدوده امید بخش معدنی جدید نیز شناسایی شد.

آزاد سازی محدوده‌های اکتشافی و پهنه‌ها در سه مرحله برای فعال شدن محدوده‌های معدنی راکد و بلوکه شده و تکمیل اکتشافات معدنی در بیش از 16 هزار و 160 کیلومتر مربع در قالب 19 پروژه به منظور اکتشاف عناصر پایه فلزی و غیرفلزی نیز از دیگر اقدام های انجام شده در این حوزه در یکصد روز آغازین فعالیت دولت دوازدهم بود.

از سوی دیگر، در این مدت عملیات اکتشافی به مساحت بیش از 36 هزار و 535 کیلومتر مربع در قالب 45 پروژه آغاز شد که 36 پروژه آن پیشرفت فیزیکی بیش از 50 درصدی و 9 پروژه دیگر کمتر از 50 درصد پیشرفت فیزیکی داشته اند.

** انجام اکتشاف عناصر خاکی در 6 استان کشور
برپایه این گزارش، در یکصد روز ابتدایی دولت دوازدهم، اکتشاف عناصر خاکی در 6 استان زنجان، یزد، البرز مرکزی، آذربایجان شرقی و غربی و اردبیل به مساحت 109 هزار و 400 کیلومتر مربع انجام گرفت که 10 هزار و 485 کیلومتر مربع نیز به عنوان محدوده‌های امیدبخش برای ادامه فعالیت اکتشافی معرفی شد.

اجرای عملیات میدانی در بیش از 2 هزار و 790 کیلومتر مربع از مساحت کشور در قالب 18 منطقه به منظور تولید اطلاعات پایه زمین شناسی در مقیاس یک- بیست و پنج هزارم (1:25000) برای نمایش عوارض بیش از 50 متر نیز از دیگر برنامه‌های اجرا شده در این مدت بود.

** تداوم اکتشاف منابع آب کارستی در 9 استان کشور
برپایه این گزارش، در این مدت اکتشاف منابع آب کارستی در 9 استان البرز، یزد، مرکزی، لرستان، آذربایجان غربی، فارس، سمنان، خراسان‌های رضوی و شمالی به مساحت 115 هزار و 700 کیلومتر مربع ادامه پیدا کرد و مناطق مستعد حضور آب تعیین و شناسایی شد.
به گزارش ایرنا، کارست پدیده‌ای در پوسته زمین است که آثار آن به صورت اشکال مختلف از قبیل حفره‌ها و غارها، در سطح و در زیر سطح وجود دارد. علت ایجاد آن، وجود شکستگی‌ها و قابلیت انحلال توده‌سنگ مربوط می‌شود که در نتیجه آن یک سیستم آب زیرزمینی می‌تواند شکل بگیرد.
بیش از 11 درصد از سطح کل کشور متشکل از واحدهای سنگی کربناته است که این سنگ‌ها در اثر درز و شکاف و انحلال در طول زمان زمین‌شناسی دارای فضاهای خالی و حفره‌هایی می‌شوند که به این پدیده «کارست» و به آبی که درون این سنگ ‌ها جمع می‌شود، آب کارستی می‌گویند.

برپایه گزارش وزارت صنعت، معدن و تجارت، پیمایش صحرایی بیش از 50 هزار کیلومتر مربع در محل‌های اصلی کانون گرد و غبار و برداشت یک هزار و 400 نمونه سطحی و 500 نمونه اتمسفری در بیش از 60 درصد از کانون‌های شناسایی شده در کشور نیز از دیگر اقدامات در این مدت بود.

پیرو مصوبه شورای عالی شهرسازی وزارت راه و شهرسازی وزارت صنعت، معدن و تجارت در یکصد روز نخست فعالیت دولت دوازدهم آغاز بررسی، پایش و تعیین دقیق محل گسل‌های لرزه زا در کلانشهرهای کشور را با اولویت شهرهای تهران، تبریز، کرج، مشهد و کرمان در دستور کار خود قرار داد.
در این بازه زمانی ساماندهی و مدیریت مطالعات ژئوتوریسم و ژئوپارک کشور در قالب مصوبه برنامه بین‌المللی علوم زمین و ژئوپارک‌ها (IGGP) در مجمع عمومی یونسکو در سال 2016 آغاز شد.

به گزارش ایرنا، «حسن روحانی» رییس جمهوری، دیشب در نخستین گفت وگوی تلویزیونی خود با مردم گزارش صد روزه عملکرد دولت دوازدهم را ارائه کرد.
قرار است هر یک از وزارتخانه ها نیز گزارش صد روزه عملکرد خود را منتشر کنند.
تاریخ انتشار : شنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۰۱
کد مطلب: 41498
 
مرجع : ایرنا