گروه معادن
 
در گفت و گو رئیس بودجه و گزارشات :
حال و آینده چادرملو تشریح شد
گروه معادن - رئیس بودجه و گزارشات چادرملو در خصوص مهمترین طرح های توسعه ای و آتی شرکت و منابع تامین منابع مالی ، تعدیل ۶ ماهه و برنامه افزایش سرمایه در سال جاری توضیحاتی داد.
 
به گزارش ماین نیوز، هادی بشیر راد در خصوص مهمترین طرح های توسعه شرکت و مراحل پیشرفت آن گفت: این شرکت معدنی طی سال های اخیر طرح های مهمی را در برنامه های اجرائی داشته که علیرغم وجود تنگناها،نقدینگی و مسائل مربوط به تحریم ها موفق شد 2 طرح مهم فولادی و یک طرح زیربنائی را در سال 95 راه اندازی و مورد بهره برداری قرار دهد.

وی درباره این 3 طرح توضیح داد: اجرای طرح احداث کارخانه فولاد با سرمایه گذاری 1.205 هزار میلیارد تومانی به ظرفیت تولید سالانه یک میلیون تن قابل ارتقاء تا یک میلیون و 300 هزارتن که در بهمن سال 95 راه اندازی و از ابتدای سال 96 وارد مرحله بهره برداری شد.آغاز طرح احداث نیروگاهی با سرمایه گذاری 1.37 هزار میلیارد تومانی به ظرفیت تولید 500 مگاوات در سه فاز که به ترتیب فاز 1 و 2 واحد گازی آن در تیر و شهریور سال 93 و فاز 3 واحد بخار آن در اردیبهشت سال 95 راه اندازی و کلاً در شبکه سراسری قرار گرفت. همچنین طرح احداث کارخانه نورد شرکت صنایع آهن و فولاد سرمد ابرکوه به ظرفیت تولید سالانه 450 هزارتن میله گرد با سرمایه گذاری 396.1 میلیارد تومانی که در سال 95 مورد بهره برداری قرار گرفته است. 65 درصد سهام شرکت مزبور متعلق به چادرملو و 35 درصد در اختیار سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات است.

سه طرح مهم در دست اجرا

این مقام مسئول درخصوص سه طرح مهم در دست اجرا اظهار داشت: طرح توسعه و افزایش ظرفیت کارخانه گندله سازی موجود با سرمایه گذاری 90.5 میلیارد تومانی از مقدار تولید 3.4 هزار تن به 4 میلیون تن که با پیشرفت فیزیکی 84 درصدی در اسفند سال جاری خاتمه و مورد بهره برداری قرار خواهد گرفت،یکی از 3 طرح است. این افزایش بصورت تدریجی وارد مدار تولید شده بنحوی که تا پایان سال جاری به مقدار 3.6 هزار تن می رسد.

بشیرراد ادامه داد: طرح شبکه فاضلاب اردکان و احداث تصفیه خانه و انتقال آب به مجتمع صنعتی چادرملو از طرح های مهم زیربنایی شرکت است که با ظرفیت تولید سالیانه 2.9 هزار مترمکعب و سرمایه گذاری 193.9 میلیارد تومان آماده راه اندازی است.همچنین طرح احداث کارخانه احیاء مستقیم به ظرفیت تولید سالانه 1.55 هزار تن آهن اسفنجی در مراحل نهایی تکمیل عملیات نصب است که پیشرفت فیزیکی طرح 83 درصد و طبق برنامه عملیات فیزیکی و اجرای آن در پایان سال جاری خاتمه و راه اندازی آن شروع و بهره برداری تجاری در سه ماهه دوم سال 97 آغاز خواهد شد.

وی با اشاره به افزایش ظرفیت تولید کارخانه فولاد از یک میلیون تن به 1.3 هزار تن با بهره برداری از این طرح،افزود: دراین طرح مبلغ 914 میلیارد تومان سرمایه گذاری شده که سهم ارزی آن مبلغ 73 میلیون یورو است.جمع کل سرمایه گذاری در این طرح هابیش از 3.77 هزار میلیارد تومان است که تاکنون مبلغ 3.68 هزار میلیارد تومان معادل 97.6 درصد کل سرمایه گذاری هزینه شده است.

رئیس بودجه و گزارشات چادرملو با بیان اینکه میزان اشتغال زایی مستقیم حاصل از طرح های فوق حدود 1450 نفر و غیر مستقیم 8700 نفر خواهد بود،گفت: طرح مشارکتی احداث کارخانه فولاد شرکت سهامی صنایع آهن و فولاد سرمد ابرکوه به ظرفیت تولید سالانه 600 هزارتن شمش فولاد و با سرمایه گذاری به مبلغ 626 میلیارد تومان در دست اجرا است که به علت طولانی شدن دوران اخذ وام ارزی 40 میلیون یورویی از تسهیلات ارزی صندوق توسعه ملی، طرح از پیشرفت فیزیکی مطلوب برخوردار نبوده و علی رغم آنکه در اردیبهشت سال 95 وام مزبور مورد تصویب صندوق قرار گرفته لیکن تاکنون پرداخت نشده و تأمین قسمتی از تجهیزات و ماشین آلات خارجی با وقفه مواجه شده که امیدواریم با حل مشکل وام مزبور، طرحی که هم اکنون دارای پیشرفت فیزیکی 20 درصدی است، با سرعت مطلوب اجرا شود.

محل تامین منابع مالی اجرای طرح های توسعه ای

بشیر راد درخصوص محل تامین منابع مالی جهت اجرای طرح های توسعه شرکت (ریالی و ارزی)گفت: منابع مالی طرح ها کلاً از منابع داخلی شامل مطالبات و آورده نقدی سهامداران در قالب افزایش سرمایه، انتشار اوراق صکوک شامل اوراق اجاره و اوراق سلف موازی که تمامی آنها سررسید و بازپرداخت شده و اخذ تسهیلات از سیستم بانکی تأمین شده است.

وی درباره طرح های آتی شرکت اظهار داشت: در برنامه های شرکت 2 طرح مهم تولیدی و یک طرح مطالعات اکتشافی در دستور کار است که شامل طرح احداث کارخانه گندله سازی شماره 2 با ظرفیت تولیدسالانه 4 میلیون تن و سرمایه گذاری 900 میلیارد تومانی و همچنین طرح احداث 2 واحد نورد به ظرفیت تولید سالانه 1.1 هزارتن و سرمایه گذاری 400 میلیارد تومانی با سهم ارزی 131 میلیون یورویی است.

این مقام مسئول عنوان کرد: جهت تأمین منابع مالی طرح احداث کارخانه گندله سازی مذاکرات مقدماتی با شرکت کوبه استیل ژاپن و استفاده از فاینانس به عمل آورده که در صورت جذب فاینانس طرح در یک دوره زمانی 4 ساله اجراء و خاتمه خواهد یافت.برای تأمین مالی طرح احداث 2 واحد نورد هم مذاکرات مقدماتی با شعب بانک های ایرانی در اروپا و استفاده از فاینانس اقدام شده است.

بشیر راد درمورد طرح مهم دیگری که در برنامه های شرکت قرار دارد،ادامه داد: این طرح انجام مطالعات اکتشافی آنومالی D19 با اخذ مجوز از سازمان حفاظت محیط زیست است که باید طی یک برنامه زمانی 4 ساله اجرا و سپس برنامه ریزی جهت تجهیز معدن انجام گیرد.اجرای این طرح از اهمیت زیادی برخوردار است زیرا تأمین کننده سنگ آهن خام مصرفی کارخانه فرآوری و تداوم تولید کنسانتره سنگ آهن درسال های آتی است.

تعدیل 6 ماهه و برنامه افزایش سرمایه

وی در پاسخ به سوال با اشاره به عملکرد مالی 6 ماهه که 52 درصد سود پیش بینی شده را پوشش داده، آیا تعدیلی در این مدت وجود دارد؟گفت: پس از نهایی شدن گزارش عملکرد 6 ماهه اول ، مراتب از طریق کدال منتشر خواهد شد.

بشیر راد درخصوص برنامه افزایش سرمایه در سال جاری نیز گفت: در سال جاری برنامه افزایش سرمایه 19 درصدی از مبلغ 2.82 هزار میلیارد تومان به 3.35 هزار میلیارد تومان اجرا شد که در مراحل نهایی ثبت است.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۵ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۳۱
کد مطلب: 41421
 
مرجع : بورس پرس