گروه معادن ساير حوزه ها
 
ایمنی با چاشنی وجدان کاری
ماین نیوز: ایمنی و مسائل مربوط به آن همیشه در صنعت ساختمان از مهم‌ترین موضوعاتی بوده که در روند کاری جزو اولویت‌های اصلی قرار گرفته

و همواره پژوهشگران این امر و گروه‌های صنعتی و ساختمانی در تلاش‌اند تا ایمن‌ترین شرایط را برای انجام کارهای سنگین صنعتی و ساختمانی ایجاد کرده و جان افراد و تکنسین‌های اجرایی را در هنگام کار حفظ کنند. البته ایمنی تنها به شرایط موجود در زمان کار محدود نمی‌شود بلکه کارشناسان و مهندسان در حوزه ساختمان با نظارت هرچه بیشتر سعی می‌کنند ساختمانی ایمن ساخته شود که در برابر موضوعی همچون زلزله از مقاومت بالایی برخوردار باشد.
شاید در گذشته بحث ایمنی آن طور که باید مورد توجه قرار نمی‌گرفت اما رفته‌رفته با وضع قوانین جدید و افزایش حساسیت‌های بالای سازمان نظام مهندسی درباره موارد ایمنی، جرایم سنگینی برای اجرایی نشدن آنها در نظر گرفته شده است.

حال وقوع زمین‌لرزه در استان‌های غربی کشور و به ویژه خسارت‌های وارد شده به ساختمان‌های مسکونی اعم از مسکن مهر زنگ خطری است که ساخت ساختمان‌های ایمن بیش از گذشته مورد توجه قرار گیرد و نظارت در این بخش افزایش پیدا کند زیرا کشور ما جزو کشورهای زلزله‌خیز بوده و نمی‌توان از کنار این موضوع به آسانی گذر کرد. هرچند ساخت ساختمان‌هایی با طراحی و نظارت بالا در نخستین نگاه هزینه‌های اجرایی کار را افزایش می‌دهد اما در نهایت از خسارت‌های جانی و مالی بیشتری که ممکن است با وقوع زلزله پیش‌اید جلوگیری می‌کند. شاید در این میان، نکته بسیار مهم‌تر از رعایت مسائل ایمنی، وجدان کاری باشد. یک مهندس عمران در زمان ساخت ساختمان باید خود را در برابر جان افرادی که پس از اتمام ساخت در آن ساکن می‌شوند مسئول بداند. با نگاهی به ساختمان‌های تخریب شده پس از زلزله شامگاه یکشنبه تنها این پرسش به ذهن می‌آید که چه کسی مسئول این تخریب‌هاست؟ هرچند زلزله در مقیاس‌های بزرگ می‌تواند به ساختمان‌های مقاوم هم آسیب بزند اما بی‌تردید با کمی دقت و نظات بیشتر می‌توان میزان این خسارت‌ها را کاهش داد.


عباس ثلاثی
کارشناس عمران
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۴۳
کد مطلب: 41273
 
مرجع : روزنامه گسترش صمت