گروه معادن
 
در نشست شورای‌عالی معادن مطرح شد
تاکید شریعتمداری بر تفویض امور معادن به استان‌ها
گروه معادن - نشست شورای‌عالی معادن با حضور ۴۵ تشکل، انجمن، سندیکا و شرکت‌های معدنی و صنایع معدنی با دعوت محمد شریعتمداری وزیر صنعت، معدن و تجارت و ایمیدرو، چهارشنبه برگزار شد.
 
به گزارش ماین نیوز، در این گردهمایی که با دستور وزیر و به‌منظور آشنایی بیشتر با ۴۳ مجموعه از تشکل‌ها، انجمن‌ها و سایر فعالان بخش معدن و صنایع معدنی در راستای حمایت بیش از پیش از توسعه و توانمندسازی بخش معدن و صنایع معدنی در دولت دوازدهم، با هدف اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و تحقق اهداف برنامه ششم توسعه کشور برای حمایت از صادرات غیرنفتی برگزار شد، وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: تمرکززدایی و تفویض اختیارات به مدیران محلی و واگذاری امور معادن به مردم، انجمن‌ها و تشکل‌های معدنی از اهداف این وزارتخانه است.


آسان کردن کارهای پیچیده
شریعتمداری، سازمان ایمیدرو را به عنوان پرچمدار توسعه معادن کشور انتخاب کرد و با تاکید بر توان بالای مدیریتی مهدی کرباسیان، ارتباط وی با وزارت اقتصاد را مهم و اثرگذار برای بخش معدن توصیف کرد.

 به نقل از وزارت صنعت، معدن و تجارت، «محمد شریعتمداری» در بیست و یکمین نشست شورای‌عالی معادن افزود: باید مقررات را تسهیل و شرایطی فراهم کنیم تا توسعه کشور با سهولت انجام شود زیرا در مسیر توسعه اقتصادی، بهترین راه برای جلوگیری از فساد، تسهیل مقررات و برداشتن مقررات زائد است.
شریعتمداری ادامه داد: با توجه به این اهداف باید قوانین و مقرراتی را که به ما ابلاغ می‌شود، تفسیر کنیم و هر جا فعالیت‌های توسعه‌ای را محدود می‌کند، ما همراه آن محدودکننده نباشیم.
رئیس شورای‌عالی معادن یادآور شد: عده‌ای، متخصص پیچیده‌تر کردن کارهای آسان و عده‌ای دیگر متخصص آسان کردن کارهای پیچیده‌اند. من طرفدار گروه دوم هستم که مسئول حل کردن کارهای پیچیده‌اند و جهت‌گیری شورای‌عالی معادن نیز باید همین باشد.
شریعتمداری با تاکید بر ارزیابی تصمیمات شورا از سوی اعضای آن افزود: باید ارزیابی شود تصمیماتی که در این شورا گرفته و ابلاغ می‌شود، چه میزان در استان‌ها عملیاتی شده و اگر تصمیمات ابلاغی قرار است اصلاح شود و اختیارات بیشتری به شوراهای استانی داده شود، من طرفدار واگذاری اختیارات هستم.
وزیر صنعت، معدن و تجارت تاکید کرد: در استان‌ها استاندار باید بتواند تصمیم‌گیری کرده و تصمیمات را نهایی کند.
وی اظهار کرد: نخستین مسئولیت شورای‌عالی معادن، توسعه معادن کشور است؛ بنابراین باید سهولت ایجاد کند، مقررات زائد را بردارد، شرایط را راحت کند و کاری کند که همه بتوانند از این امکان در فرصت‌های برابر استفاده کنند و در این مسیر اگر به مظاهری از فساد برخورد کرد با آن مبارزه کند. وزیر صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: باید موضوع معادن را به نظرگاه مثبت تبدیل کنیم و شرایطی فراهم آوریم تا افرادی که پیرامون ما کار می‌کنند، احساس کنند این مسیر، سالم بوده و دارای نظم و قاعده است.
رد برخورد امنیتی با مسائل اقتصادی
وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: ما مسئول توسعه کشور هستیم و تصمیم‌های ما باید به توسعه منجر شود. ما مسئول برخورد امنیتی با مسائل اقتصادی و حتی مسئول مبارزه با مفاسد اقتصادی در دستگاه‌های بیرونی با سبک و سیاقی که آنها مسئولیت اجرایی دارند، نیستیم.
شریعتمداری در عین حال تاکید کرد: اگر بزنگاه‌ها و ایستگاه‌هایی وجود دارد که در آن ایستگاه‌ها اشخاصی امضای طلایی می‌دهند یا افرادی از رانت‌هایی مانند رانت اطلاعاتی استفاده می‌کنند، باید شناسایی و با آنها برخورد شود.
وی تاکید کرد: با اقداماتی مانند کاهش برخی مراحل، شفاف کردن و نیز محدود کردن قوانین و مقررات حاکم و شیوه‌نامه‌های زیاد و پیچیده که گاهی اجرای آنها فسادآور است به تسهیل امور کمک کنید و با ایجاد سهولت در مراحل کار، فساد را از بین ببرید.
شریعتمداری همچنین اعلام کرد: با محیط‌زیست تفاهم کرده‌ایم که با رعایت روش‌های استاندارد جهانی به انجام فعالیت‌های صنعتی و معدنی در کشور اقدام کنیم.
تاکید بر ایمنی معادن فعال
شریعتمداری با تاکید بر موضوع ایمنی بهره‌برداری معادن افزود: هر نقشی که شورا باید در این مسیر ایفا کند و هر کاری که ما باید در ایمن کردن معادن در حال بهره‌برداری انجام دهیم، باید تحقق یابد و حتی اگر جایی امکان خطر وجود دارد، از بروز حادثه جلوگیری شود.
وی ادامه داد: اگر یکی از خانواده‌های کارکنان معادن بی‌سرپرست شد، ما باید جوابگو باشیم. اگر کاری وظیفه ما است باید درست انجام دهیم.
شریعتمداری در ادامه سخنانش خطاب به حاضران گفت: رویکرد وزارت صنعت، معدن و تجارت با توجه به تاکید رهبر معظم انقلاب، پرهیز از خام‌فروشی در بخش سنگ‌های تزئینی و تمرکز و استفاده از ظرفیت بخش خصوصی در کشور است.
تاریخ انتشار : شنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۴۷
کد مطلب: 41201
 
مرجع : روزنامه گسترش صمت