گروه معادن
 
دبیرخانه کارگر کرمان :
استفاده از تکنولوژی‌های قدیمی معادن ذغال را حادثه خیز کرده‌است
گروه معادن - دبیرخانه کارگر کرمان می‌گوید که استفاده از تکنولوژی‌های عقب افتاده، فرسوده و غیر قابل بهره وری در معادن ذغال سنگ موجب شده تا حوادث کار در آنها به گونه قابل ملاحضه‌ای افزایش یابد.
 
به گزارش ماین نیوز، «عباس کاربخش» دبیرخانه کارگر کرمان اظهار داشت: استفاده از تکنولوژی‌های عقب افتاده، فرسوده و غیر قابل بهره وری در معادن ذغال سنگ موجب شده تا حوادث کار در آنها به گونه قابل ملاحضه‌ای افزایش یابد.

وی با بیان اینکه بخش خصوصی در سال های گذشته نتوانسته است نسبت به نوسازی معادن ذغال سنگ اقدامی انجام دهد، اضافه کرد: این تصور وجود داشت که ورود بخش خصوصی و سپردن بهره‌برداری از معادن به آن می‌تواند علاوه بر افزایش سودآوری به نوسازی معادن هم کمک کند اما هیچ کدام از اینها اتفاق نیفتاد و حالا شاهد هستیم که این معادن با تکنولوژی‌های قدیمی روسی کار می‌کنند.

کاربخش با تاکید بر اینکه کارگر نباید در هنگام ورود به محل کارش اینگونه تصور کند که جانش به خاطر کار کردن با تجهیزات فرسوده در خطر است، گفت: تکنولوژی‌های مورد استفاده معادن ایران آنقدر قدیمی‌هستند که حتی در کشور روسیه نیز استفاده نمی‌شوند.

استفاده از تکنولوژی‌های قدیمی در معادن ذغال سنگ پیش از این نیز بارها مورد انتقاد قرار گرفته است. شنبه هفته گذشته «محمدی» معاون مدیر خرید مواد اولیه و انرژی ذوب‌آهن اصفهان به رسانه ها گفته بود: یکی از بزرگ‌ترین معضلاتی که معادن ذغال سنگ کشور دارند قدیمی بودن تکنولوژی‌های استخراج آن است.

به گفته وی از همان زمان قبل از انقلاب که روس‌ها کار اکتشاف را آغاز کردند همان ماشین‌آلات در معادن ما همچنان در حال استفاده است و با گذشت حدود 50 سال از واردات این ماشین‌آلات، همچنان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

دبیرخانه کارگر کرمان نیز بابیان اینکه صاحبان معادن ذغال سنگ این چنین استدلال می‌کنند که به صرفه نبودن برداشت ذغال سنگ به روزرسانی‌ تجهیزات کنونی معان را غیر قابل توجیه می‌کند، گفت: این استدلال‌ها فقط در ایران شنیده می‌شود چرا که کشورها دیگر هم با بهره بردن از سرمایه گذارن خارجی استفاده از سوخت‌های فسیلی را در اقتصاد خود توجیه پذیر کرده‌اند و البته با این کار آمار حوادث کار را هم پایین آورده‌اند.

کاربخش اضافه کرد: از همین رو به جای دست روی دست گذاشتن و نظاره گر بودن از دست رفتن جان کارگران می توانیم از سرمایه گذارن خارجی دعوت کنیم که به ایران بیایند البته کارهایی هم در این بخش شده اما کافی نیست.
تاریخ انتشار : شنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۲۹
کد مطلب: 41192
 
مرجع : خبرگزاری ایلنا