گروه صنایع معدنی فولاد
 
اروپایی‌ها اعتراف کردند دامپینگ نکردیم
گروه صنایع معدنی >فولاد - مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه اصفهان گفت: میانگین بهره‌وری نیروی کار در صنعت فولاد جهان ۲ نفر ساعت به ازای هر تن تولید است که این رقم در فولاد مبارکه ۵ نفر ساعت به ازای هر تن تولید است.
 
به گزارش خبرنگار ماین نیوز، بهرام سبحانی مدیرعامل فولاد مبارکه در نشست تخصصی زنجیره فولاد در افق ایران ۱۴۰۴ اظهاراتی را مطرح کرد که اهم آنها به شرح زیرند:

- سرانه مصرف فولاد در ایران هم‌اکنون بین ۲۱۰ تا ۲۱۵ کیلوگرم است.

- با فرض رسیدن سرانه مصرف فولاد به ۳۰۰ تا ۳۲۰ کیلوگرم در ۱۴۰۴ در آن سال ۳۰ میلیون تن مصرف داخلی فولاد خواهیم داشت.

- علاوه بر مصرف داخلی باید بین ۲۰ تا ۲۵ میلیون تن فولاد هم در ۱۴۰۴ صادر کنیم.

- میانگین بهره‌وری نیروی کار در صنعت فولاد جهان ۲ نفر ساعت به ازای هر تن تولید است که این رقم در فولاد مبارکه ۵ نفر ساعت به ازای هر تن تولید است.

- کشورهای توسعه یافته دیگری نیازی به میلگرد و تیرآهن تولیدی ما ندارند و باید به سمت تولید و صادرات محصولات خاص‌تر مانند ورق خودرو برویم.

- آینده صنعت فولاد ایران را باید در کنار آب‌های خلیج فارس جستجو کرد.

- قرار نیست گاز را به قیمت جهانی بخریم چرا که بنای احداث صنعت فولاد در ایران از ابتدا این بوده که گاز را ارزانتر بخریم.

- پرسش ماین نیوز: تعرفه یک ابزار کنترلی است تا واحدهای بتوانند از طریق آن روی پای خود بایستند. در بازار آمریکای جنوبی قیمت فولاد در بازار داخلی دو برابر قیمت صادراتی است. تعرفه برای حمایت از صنعت است و البته باید منطق هم داشته باشد.

- پرسش ماین نیوز: هات‌شارژ تکنولوژی جدیدی است و از این پس احیای مستقیم بالادست واحد فولادسازی باید از این تکنولوژی استفاده کند. واحدهای قدیمی ساخته شده در فولاد مبارکه امکان ایجاد چنین تکنولوژی را ندارند.

- با نرخ‌های سود کنونی در شبکه بانکی امکان توسعه صنعت وجود ندارد و یا بسیار سخت است.

- برای تولید محصولات خاص هم به تکنولوژی روز نیاز داریم. مثلا ورق خودرو فعلی ضخامتش نصف شده اما مقاومت آن بالاتر رفته است و دیگر با روش‌های سنتی نمی‌توان آن‌را تولید کرد.

- باید در اروپا یک واحد نورد گرم احداث کنیم تا فروش فولاد هرمزگان با این کار تضمین شود.

- بازاریابی ورق‌های فولادی مانند بازاریابی چیپس و پفک نیست!

- پیشنهاد تشکیل کنسرسیوم فولادی و ادغام واحدهای فولادی را من نخستین بار مطرح کردم. واحدهای فولادی در هر مرحله‌ای از سرمایه‌گذاری هستند به نظرم بهتر است ادغام شوند.

- اتحادیه اروپا و همه شرکت‌هایی که از آن ۵ کشور بودند اعلام کردند که ایران در بازار فولاد اروپا دامپینگ نکرده است و فقط برای چین تعرفه آنتی دامپینگ گذاشتند.

- از حالا به بعد شرکت‌هایی که بخواهند به اروپا ورق وارد کنند مشمول تعرفه شناور خواهند شد. ۹۶ یورو برای شرکت‌های روسی، ۶۲ تا ۶۳ یورو برای شرکت‌های اوکراینی.

- اتحادیه اروپا تعرفه را برای هر شرکت به صورت مجزا تعریف کرده است و رقم آن تابع تناژ است که به بازار اروپا صادر کرده‌اند.

- هدف اصلی از این تعرفه‌گذاری حمایت از صنعت فولاد این منطقه بوده است.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۷ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۲۴
کد مطلب: 41182