گروه تجهيزات و ماشين آلات
 
شکوری در گفت‌وگو با ماین نیوز:
جلوگیری از ثبت سفارش واردات ماشین‌آلات معدنی عاقلانه نیست
گروه تجهيزات و ماشين آلات - رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران گفت: جلوگیری از ثبت سفارش واردات ماشین‌آلات معدنی که هپکو یا دیگر ماشین‌سازها آنها را تولید نمی‌کنند، کار عاقلانه‌ای نبوده و به بخش معدن لطمه وارد می‌کند.
 
بهرام شکوری در گفت‌وگو با خبرنگار ماین نیوز با اشاره به حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت در جلسه امروز هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران و صحبت‌های 15 دقیقه‌ای خود در این جلسه اظهار کرد: امروز دکتر شریعتمداری وزیر صنعت، معدن و تجارت مهمان اتاق بازرگانی ایران بودند. کلیات صحبت 15 دقیقه‌ای ما آن بود که در قانون‌گذاری‌ها و سیاست‌گذاری‌ها حتما از بخش خصوصی و کمیسیون‌های تخصصی اتاق بازرگانی استفاده شود.

وی گفت: به نظر من در برخی موارد تصمیمات عجولانه‌ای اخذ و نتیجه آن مشکلاتی را برای حوزه معدن و راه‌سازی ایجاد می‌کند.

شکوری ادامه داد: واقعیت آن است که حمایت از هپکو به عنوان تولید داخلی باید صورت بگیرد اما هپکو تجهیزات و ماشین‌آلاتی که تولید می‌کند در سایزهای کوچک بوده اما بسیاری از ماشین‌آلاتی که وارد کشور می‌شود سایز بزرگ هستند که هپکو یا سایر ماشین‌سازها این سایز را تولید نمی‌کنند. مانند تراک‌های 100 یا 150 تنی و یا لودرهای 900 یا شاول‌ها و بلدوزر‌های بزرگ که در کشور تولید نمی‌شود.

رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران معتقد است: اگر می‌خواهیم از هپکو حمایت کنیم حتما باید این اتفاق رخ دهد که برخی از ماشین‌های راهسازی و معدنی در معادن کوچک را هپکو تامین کند و می‌توانیم مشوق‌هایی را برای فعالان معدنی ایجاد کرده تا آنها این ماشین‌ها را بگیرند، اما جلوگیری از ثبت سفارش برخی ماشین‌های معدنی که هپکو و دیگر ماشین‌سازها نمی‌تواند آن را تولید کند، جزء لطمه زدن به حوزه معدن در سالی که اقتصاد مقاومتی –اشتغال و تولید نام گرفته است، نتیجه دیگری نخواهد داشت. این نوع رفتار از نگاه بنده رفتار عاقلانه‌ای نیست.

گفت‌وگو از محمدجواد به‌آبادی
تاریخ انتشار : يکشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۲۳:۰۸
کد مطلب: 40821