گروه صنایع معدنی سیمان
 
دبیر انجمن صنفی سیمان:
کاهش ۱۱ درصدی صادرات سیمان
گروه صنایع معدنی >سیمان - دبیر انجمن صنفی سیمان با بیان اینکه صادرات سیمان 11 درصد کاهش یافته است،گفت: اصلی ترین معضل صنعت سیمان کشور رقابت منفی بین تولیدکنندگان به دلیل قدرت گرفتن دلالان است.
 
به گزارش ماین نیوز، عبدالرضا شیخان درباره میزان تولید سیمان در سال جاری اظهار کرد: طی 6 ماهه امسال 30 میلیون و 800 هزار تن کلینکر و حدود 29 میلیون تن سیمان تولید شده است.

وی افزود: از این میزان 25 میلیون و 400 هزار تن در داخل توزیع شده و 3میلیوتن تن کلینکر و 3 میلیون تن سیمان صادر شده است.

دبیر انجمن صنفی سیمان با بیان اینکه صادرات سیمان کشور با کاهش 11 درصدی روبه رو بوده است، گفت: در گذشته بخش زیادی از صادرات سیمان کشور به عراق بوده که کاهش یافته است، البته صادرات کلینکر 2.1 درصد افزایش داشته است.

شیخان تصریح کرد: سیمان به دلیل اینکه هزینه حمل در مسیرهای دور بیشتر می‌شود به همین دلیل کالای تجارت پذیری نیست و باید به کشورهای اطراف صادر شود.

وی پیش‌بینی کرد؛ طی 6 ماهه دوم صادرات سیمان و کلینکر به 10.5 میلیون تن برسد.

دبیر انجمن صنفی سیمان با بیان اینکه در گذشته مقرر شده بود که به این صنعت یارانه صادراتی پرداخت شود،گفت: هنوز اتفاقی در این زمینه نیفتاده و خبری هم نیست.

شیخان اصلی ترین معضل صنعت سیمان کشور را رقابت منفی بین تولیدکنندگان این صنعت عنوان کرد و اظهار کرد: این موضوع ناشی از قدرت گرفتن دلالان است؛ به دلیل اینکه کارخانجات با مشکل نقدینگی مواجه هستند ناچار می‌شوند تولیدات خود را زیر قیمت به دلالان بفروشند.
تاریخ انتشار : شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۴۶
کد مطلب: 40773
 
مرجع : خبرگزاری میزان