گروه معادن
 
معاون اداره کل منابع طبیعی مازندران:
معدن تجک چالوس قابل بهره برداری نیست
گروه معادن - معاون حفاظت و امور اراضی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران گفت: معدن تجک چالوس به هیچ عنوان قابل بهره برداری و واگذاری نیست.
 
به گزارش ماین نیوز، عبدالرضا سنگاری در جمع خبرنگاران اظهار کرد: نگرانی دوستداران طبیعت و افکار عمومی مردم منطقه با گرفتن ابطال مجوز معدن از شورای عالی معادن رفع می شود.

وی تصریح کرد: دریافت مجوز بهره برداری از معدن مازوپشته چالوس موسوم به تجک یا دژک بدون استعلام از منابع طبیعی صورت گرفت و فاقد جنبه قانونی است.

معاون حفاظت و امور اراضی منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران خاطرنشان کرد: با هماهنگی دستگاه های مربوط به ویژه نهادهای نظارتی و پیگیری های قانونی برای جلوگیری از فعالیت بهره برداری اقدام‌هایی صورت گرفته است.

سنگاری با اشاره به تاکید رهبری درباره مبارزه با هرگونه کوه و جنگل خواری تصریح کرد: منویات رهبری در این زمینه برای مسئولان فصل الخطاب است و به هیچ وجه اجازه بهره برداری را در منطقه جنگلی و جنگلکاری داده نمی شود.

وی در ادامه به پیشینه این معدن اشاره کرد و افزود : در سال 1383 اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری نوشهر از ادامه فعالیت این معدن که در ضلع جنوبی شهرستان چالوس واقع شد، ممانعت به عمل آورد و دو سال بعد با کاشت درختان سوزنی برگ جنگل کاری کرد و این درختان اکنون بیش از پنج متر ارتفاع دارند.

معاون حفاظت منابع طبیعی نوشهر، تصریح کرد: معدن سنگ تجک چالوس طی سالهای 69 تا 77 به صوت منقطع چندین بار مورد بهره برداری قرار گرفته بود که در سال 81 پس از خلع ید و محصور کردن، عرصه نهالکاری شد و یکی از جنگل کاری های بسیار موفق اداره کل است.

وی با بیان اینکه منطقه تجک چالوس از جمله مناطق قابل دسترسی شهروندان برای کوهپیمایی و تفریحات سالم ورزشی است، اظهار کرد : با توجه به شرابط منطقه و وجود چشم انداز زیبا تمام تلاشمان برای نگهداری و حفاظت از این منطقه انجام می‌شود.

معاون حفاظت و امور اراضی اداره کل منابع طبیعی مازندران از مردم و دوستداران طبیعت خواست هرگونه فعالیت غیرقانونی در حوزه منابع طبیعی را با کد 1504 امداد جنگل در میان گذارند تا در سریعترین زمان رسیدگی شود.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۵۳
کد مطلب: 40570
 
مرجع : خبرگزاری ايسنا