گروه معادن مس
 
ارزش افزوده طلا برای یک شرکت معدنکاری مس در زامبیا
گروه معادن >مس - معدنکاری مس می تواند فرآورده های فرعی سودآوری تولید کند، و رایج ترین این فرآورده ها در زامبیا کبالت است، که قیمتی بیش از پنج برابر قیمتهای مس در بازارهای جهانی دارد.
 
به گزارش ماین نیوز، به نقل از مس پرس، معدنکاری مس می تواند فرآورده های فرعی سودآوری تولید کند، و رایج ترین این فرآورده ها در زامبیا کبالت است، که قیمتی بیش از پنج برابر قیمتهای مس در بازارهای جهانی دارد. با وجود این، واحد ابتکارات معدنکاری برای زامبیای اتاق معادن زامبیا اشاره می کند که فرآورده فرعی نهایی برای هر معدن مسی طلاست و معدن مس کانزانشی ِ شرکت تولید کننده فلزات پایه کانادایی فرست کوانتوم مینرالز، در شهر سولوه زی واقع در استان شمال غربی، مقادیر قابل توجهی از این فلز دارد.

واحد ابتکارات یاد شده می گوید که به لطف تکنیکهای معدنکاری پیشرفته ای که کانزانشی در فرآیندهای معدنکاری اش به کار برده است، این معدن قادر شده است روز به روز طلای بیشتری را در طول فرآیند پالایش مواد معدنی اش استحصال کند. این واحد خاطر نشان می سازد که ، با وجود اینکه طلا تنها حدود 10 درصد از درآمدهای کلی کانزانشی را ایجاد می کند، ذخائر طلای این معدن به اندازه ای ست که می تواند کانزانشی را به بزرگترین معدن طلای زامبیا تبدیل کند. در 2015 کانزانشی 136 هزار اونس طلا تولید کرد، و تولید این فلز همراه با رشد تولید مس سال به سال در حال افزایش بوده است. از سال 2005 تا کنون این معدن بیش از یک میلیون اونس طلا به عمل آورده است. واحد ابتکارات معدنکاری برای زامبیای اتاق معادن زامبیا می گوید با آنکه فرست کوانتوم مینرالز از ارزش افزوده طلای کانزانشی برخوردار است این معدن در وهله نخست و بیش از هر چیز یک معدن مس به شمار می رود. "بر خلاف معادن قدیمی تر کاپر بلت، کانزانشی یک معدن نسبتاً جدید است، که همین آن را قادر ساخته تا عملیاتهایش را با مانده صفر و در حجمی بزرگ آغاز کند و هیچ مسئله یا مانع پیشینی ای نداشته باشد." علاوه بر این، واحد ابتکارات یاد شده می افزاید که کانزانشی، بر خلاف معادن دیگر که معمولاً مدت زمان زیادی صرف رسیدن به تولید و سودآوری می کنند، جلوتر از برنامه زمانبندی احداث و تکمیل شد و عملیاتهایش را آغاز کرد.

این واحد می گوید که کانزانشی ظرف سه سال به سودآوری رسیده و شروع به پرداخت مالیات به دولت کرده است. واحد ابتکارات می گوید که این معدن همیشه بزرگترین پردازنده مالیات به دولت زامبیا بوده، به نحوی که، بر مبنایی سالیانه، معمولاً حدود یک سوم درآمدهای مالیاتی دولت زامبیا از صنعت معدنکاری توسط این معدن پرداخت می شود. واحد ابتکارات تأکید می کند "با احتساب مجموع انواع مالیاتها(حق امتیازها، مالیات بر سود، مالیات بر ارزش افزوده، و حقوق گمرکی گوناگون)، کانزانشی از زمان راه اندازی عملیاتهایش در 2005 حدود 3 بیلیون دلار مالیات پرداخته است. این رقم حدوداً هم اندازه رقمی ست که کانزانشی در خودِ معدن سرمایه گذاری کرده است." علاوه بر این، فرست کوانتوم مینرالز برنامه های بلند پروازانه ای برای بالابردن سطح تولید این معدن دارد. قائم مقام کانزانشی، مایرینگ برگر، می گوید،"ما همیشه در حال برنامه ریزی و توسعه هستیم." او می گوید هدف ما فرآوری مقادیر بیشتری سنگ معدن و افزایش کلی سطح تولید است. برگر می گوید این یعنی صرفه جویی از طریق تولید بیشتر و پایین آوردن هزینه های واحد، که نیاز به آنها روز به روز بیشتر احسیاس می شود چون معدن در حال برخورد بیشتر با سنگهای استخراجی کم عیارتر است. برگر می افزاید،"اگر سیاست و جو مالیاتی نسبت به سرمایه گذار دوستانه تر می شد ما می توانستیم هر دو معدن کانزانشی و معدن دیگرمان در نزدیکی آن به نام معدن مس کالومبیلا را توسعه بدهیم و تولید مس مان را به 600 هزار تن در سال برسانیم. این رقم تقریباً به معنای کل تولید سالیانه مس زامبیاست." او برآورد می کند که ظرف حدود دو سال معدن کالومبیلا با صرف هزینه ای حدوداً 1 بیلیون دلاری قابل ساخت است که 1000 شغل مستقیم ایجاد خواهد کرد، که تقریباً 6 برابر مشاغل کنونی در شهر و پیرامون آن خواهد بود.


منبع:مس پرس
تاریخ انتشار : شنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۰۳
کد مطلب: 40524