گروه معادن
 
رئیس نظام مهندسی معدن خبر داد
خروج لوکوموتیو معدن زمستان یورت از زیر آوار
گروه معادن - رئیس سازمان نظام مهندسی معدن از خروج لوکوموتیو معدن زمستان یورت از زیر آوار طی روزهای اخیر خبر داد و گفت: گزارش نهایی در مورد دلیل انفجار این معدن تا ۲ هفته آینده اعلام می شود.
 
به گزارش ماین نیوز، نادعلی اسماعیلی در یک نشست خبری در پاسخ به سوال ما که پرسید گزارش وزارت صنعت در مورد انفجار معدن ذغال سنگ زمستان یورت چه زمانی ارایه می شود؟ اظهار داشت: لوکوموتیوی که در این معدن مورد انفجار قرار گرفت 2 هفته پیش از زیر آوار خارج شده و کمیته حقیقت یاب طی هفته جاری یا هفته آینده برای بررسی نهایی موضوع و اعلام گزارش تشکیل جلسه خواهد داد.

وی همچنین با اشاره به درخواست سازمان نظام مهندسی معدن از 5 استان دارای معدن ذغال سنگ کشور برای ارایه گزارش بازرسی از وضعیت این معادن گفت: در این راستا 115 معدن ذغال سنگ در این 5 استان مورد بازدید قرار گرفته اند و در نهایت یک گزارش دو سه صفحه ای نیز در این مورد به وزیر صنعت ارایه کردیم.

اسماعیلی تصریح کرد: آقای شریعتمداری نیز به ما گفت که این گزارش را در هیأت دولت مطرح خواهد کرد تا برای اجرایی شدن پیشنهادات لازم جهت جلوگیری از بروز حوادث در این معادن اقدام شود. در عین حال معاون معدنی وزیر صنعت در همین مدت نیز دستور تعطیلی برخی معادن ذغال را صادر کرده است.

به گفته وی برخی معادن ذغال سنگ دارای تهویه مصنوعی مناسبی نیستند، برخی دارای دستگاه‌های گازسنج قدیمی هستند و برخی نیز با سهل انگاری در کار روبرو هستند که این مشکلات باید برطرف شوند.

وی ادامه داد: در 115 معدن ذغال سنگ در 5 استان کشور حدود 11 هزار و 500 نفر فعال هستند.

رییس سازمان نظام مهندسی معدن در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار ما که پرسید با توجه به بحثهای مطرح شده در مورد به هم خوردن توافق برجام، چه وضعیتی را برای ماکرات معدنی با شرکتهای خارجی پیش بینی می کنید و آیا در قراردادهای اخیر ضمانت لازم برای جلوگیری از خروج بی قید و شرط طرف‌های خارجی از پروژه های معدنی دیده شده است؟ گفت: بعید می دانم شرکتهای اروپایی به سر و صداهایی ک در مورد برجام به پا شده، اهمیت دهند زیرا این سر و صدا از سوی رییس جمهور آمریکا که منطقی ندارد، مطرح شده است. این بی منطقی باعث آبروریزی وی می شود و مشکلی برای ما ایجاد نخواهد کرد.

به گفته وی بعد از توافق برجام مذاکراتی بین شرکتهای معدنی خارجی با وزارت صنعت و سازمان توسعه معادن صورت گرفته و در برخی موارد نیز یارگیری‌هایی از بخش خصوصی صورت گرفته ولی این مذاکرات هنوز روی کاغذ هستند و تبدیل به قرارداد نشده اند.

وی ضمن ابراز امیدواری نسبت به رفع موانع موجود در این زمینه در دولت دوازدهم، افزود: با توجه به قانون جذب سرمایه گذاری خارجی و ضمانتهای پیش بینی شده در این بخش، مشکلی در جهت خروج طرف‌های خارجی از پروژه های مشترک نخواهیم داشت.

اسماعیلی تصریح کرد: در دوره پیش از برجام با توجه به تشدید تحریم‌ها، تنگناهای زیادی برای فعالیت اقتصادی در ایران وجود داشت و پرونده ایران در سازمان ملل مطرح بود اما در حال حاضر اینطور نیست و منافع اروپایی ها آنقدر مهم است که به حرفهای ترامپ اهمیتی ندهند.


ادامه دارد
تاریخ انتشار : شنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۴۲
کد مطلب: 40517
 
مرجع : خبرگزاری فارس