گروه معادن
 
برجام فاصله ایران با فناوری‌های دنیا را کم کرد
گروه معادن - استفاده از تجهیزات و فناوری‌های روز دنیا امروز برای بخش معدن یک ضرورت به شمار می‌آید تا بتواند براساس آن نرخ تمام شده را کاهش دهد.
 
به گزارش ماین نیوز، هرچند فاصله ایران در حوزه فناوری با دیگر کشورهای معدنی بسیار است اما اجرا شدن برجام این فرصت را در اختیار بخش معدن قرار داده تا بتواند با همکاری شرکت‌های بین‌المللی از فناوری روز دنیا استفاده کند.

معدن در انتظار فناوری‌های جدید
استفاده از فناوری‌های روز دنیا در معدنکاری و صنایع معدنی می‌تواند میزان بهره‌وری را افزایش داده و در نهایت سود بیشتری به همراه داشته باشد. متاسفانه در سال‌های تحریم، ایران از فناوری‌های روز جهان در حوزه معدن عقب ماند. این موضوع توانست نرخ تمام شده در این بخش را افزایش دهد در نتیجه رقابت در بازارهای جهانی به نوعی توجیه اقتصادی خود را از دست داد. اما با روی کار آمدن دولت یازدهم و شروع دور جدید مذاکرات هسته‌ای که در نهایت به توافق ایران و کشورهای ۱+۵ ختم شد، فصل جدید پیش روی بخش معدن ایران قرار گرفت.مواد معدنی متنوع در کشور و ذخایر ارزشمند آنها باعث شده بود سرمایه‌گذاران خارجی سودای حضور در بخش معدن به سر داشته باشند، اما دیوار بلند تحریم‌ها راه را بر آنها سد کرده بود. توافق هسته‌ای توانست این دیوارها را فرو ریزد و سرمایه‌گذاران را راهی ایران کند. البته سرمایه‌گذاران در نخستین سفرها و مذاکرات خود تنها به دنبال شناسایی موقعیت‌های معدنی و ظرفیت‌های موجود در این بخش هستند. اما در این میان نکته مهم برای شرکت‌ها و سازمان‌های معدنی ایران، انتقال فناوری بود تا عقب‌ماندگی سال‌های گذشته را با سرعت جبران کنند. متاسفانه نبود فناوری‌های جدید علاوه بر افزایش قیمت‌های تمام‌شده در فعالیت‌های معدنی می‌تواند مسائل دیگر همچون افزایش اختلافات معدن و محیط‌زیست را رقم زند. این موضوع حاکی از آن است که فناوری‌های روز دنیا می‌تواند به کمک معدنکاری و توسعه پایدار بیاید و این همان نسخه‌ای است که معدن به آن نیازمند است.اتفاقی که می‌تواند بر شتاب این حرکت اضافه کند، برگزاری کنفرانس‌ها و همایش‌های بین‌المللی با حضور کشورهای صاحب فناوری در بخش معدن است. چندی پیش برای نخستین بار همایش فناوری در معدنکاری ایران در برنامه‌ای ۲روزه برگزار شد تا فاصله ایران در حوزه فناوری را با دنیا کم کند. در آن سوی ماجرا نیز شرکت‌های تولیدکننده فناوری، علاقه‌مند به حضور در بازارهای ایران هستند زیرا ظرفیت‌های معدنی بسیار، بازار خوبی را در ایران برای آنها ایجاد خواهد کرد. در این همایش فعالان بخش معدن در کنار تاکید بر ظرفیت‌های موجود در بخش معدن ایران بر اهمیت استفاده از فناوری روز دنیا نیز تاکید کردند. اما همانطور که گفته شد استفاده از فناوری‌های روز دنیا می‌تواند مشکلات زیست‌محیطی‌ای که معادن ایجاد می‌کنند را کاهش دهند.


روش‌ها نیز مانند فناوری‌ها مهم هستند
رئیس انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سنگ‌آهن ایران در گفت‌وگو با درباره استفاده از روش‌ها و فناوری روز دنیا در کاهش آلودگی‌های زیست‌محیطی ناشی از فعالیت‌های معدنی، اظهار کرد: بخش معدن از حوزه اکتشاف، استخراج و فرآوری تشکیل می‌شود و به هر میزان که در مرحله اکتشاف از تجهیزات دقیق و عمق نفوذ بیشتری برخوردار باشند، در مرحله بعدی تخریب محیطی کمتری را شاهد خواهیم بود.مهرداد اکبریان تصریح کرد: اما به هر میزان که اطلاعات و داده‌ها ضعیف‌تر باشد، معدنکاری به روش سعی و خطا پیش می‌رود. این روش در برخی موارد خسارت‌هایی به همراه دارد. استفاده از تجهیزات مطالعاتی دقیق با عمق نفوذ بیشتر بر کاهش تخریب‌ها تاثیرگذار خواهد بود. وی در ادامه با اشاره به بخش صنایع معدنی نیز افزود: فعالیت در بخش صنایع معدنی نیز در برخی حوزه‌ها با آلودگی همراه است. این آلودگی‌ها در محیط کاری و همچنین پوشش گیاهی و جانوری اطراف منتشر می‌شود. در این شرایط هنوز معدنداران ما یاد نگرفته‌اند که می‌توان در برخی قسمت دستگاه‌ها را زیرپوشش‌های سقفی یا حتی به شکل فیلتراسیون قرار دهند. این روش‌ها در کشورهای معدنی دیگر استفاده می‌شود. متاسفانه این روش‌ها را در ایران نداریم به همین دلیل زمانی که معادن ما مشغول فعالیت هستند آلودگی‌های زیست‌محیطی به همراه دارند.اکبریان گفت: ما از روش‌هایی که در دیگر کشورها وجود دارد، استفاده نمی‌کنیم، در حالی که آموزش این روش‌ها نیز در کاهش موارد یاد شده موثر خواهد بود. فرهنگ‌سازی این روش‌ها باعث می‌شود معادن ما تجهیز شده و آلودگی محیطی کمتری داشته باشند.رئیس انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سنگ‌آهن ایران در پاسخ به این پرسش که اجرا شدن برجام تا چه اندازه در ورود فناوری‌های جدید تاثیرگذار بود، اظهار کرد: معدن از دستاوردهای برجام برای دیگر صنایع مستثنا نبود. اجرا شدن برجام به سود ما بود زیرا در پی آن ارتباطاتی با شرکت‌های معدنی و مشاور خارجی شکل گرفت؛ ارتباط‌هایی که پیش‌تر به دنبال شکل‌گیری آنها بودیم. پس از اجرا شدن برجام، این شرکت‌ها اجازه مذاکره پیدا کردند و به ایران آمدند. وی ادامه داد: اینکه آیا بعد از برجام تمامی کارهای ما عادی انجام خواهد شد و می‌توانیم فناوری جدید را به راحتی وارد بخش معدن کنیم، چندان قابل رویت نبود. شاید این موضوع نیازمند زمان بیشتری باشد. احتمال می‌دهم در دولت دوازدهم بیش از گذشته بتوانیم از اجرا شدن برجام برای واردات فناوری استفاده کنیم.


معدنداران در گیرودار بروزرسانی فناوری
رئیس کمیسیون سرمایه‌گذاری اتاق ایران نیز گفت: بسیاری از کشورهای دنیا با مقوله محیط‌زیست و معادن به‌راحتی کنار آمدند و قوانین مناسبی را پیاده کرده‌اند اما قوانین پیچیده فعلی کار را برای پیشبرد اهداف دوجانبه، سخت و در برخی مواقع غیرممکن می‌کند.به گزارش آنا، فریال مستوفی، از سهم سرمایه‌گذاری معادن در محیط‌زیست و اهمیت آن برای فعالان این حوزه گفت: معادن محل‌های درآمدزای کشور به شمار می‌آیند که بر محیط‌زیست نیز تاثیرگذار هستند بنابراین باید بخشی از درآمدها در همین محل سرمایه‌گذاری شود تا محیط‌زیست برای نسل‌های آینده نابود نشود.
وی ادامه داد: از همین رو باید با واردکردن ماشین‌آلات جدید به حوزه معادن که بر محیط‌زیست نیز اثرگذاری منفی ندارند، با یک حرکت برد-برد به فکر بهره‌برداری و حفظ محیط‌زیست کشور باشیم تا به‌خاطر منفعت اقتصادی، محیط پیرامون‌مان به نابودی کشیده نشود. عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران افزود: بسیاری از کشورهای دنیا با مقوله محیط‌زیست و معادن به‌راحتی کنار آمدند و قوانین مناسبی را پیاده کرده‌اند اما قوانین پیچیده فعلی، کار را برای پیشبرد اهداف دوجانبه، سخت و دربرخی مواقع غیرممکن می‌کند.رئیس کمیسیون سرمایه‌گذاری اتاق بازرگانی ایران با تاکید بر آنکه مالکیت معادن تنها برعهده بخش‌خصوصی نیست، تصریح کرد: تمام معادن خصوصی و دولتی باید در راستای استفاده از فناوری سازگار با محیط‌زیست پیش روند و منعی برای هیچ کدام از معادن وجود نداشته باشد. وی اضافه کرد: بانک‌های متوسط، فعالیت‌های دوجانبه را با بانک‌های ایرانی آغاز کرده‌اند و باید از این فرصت برای روزآمد کردن فناوری در کشور استفاده کرد.مستوفی با اشاره به نقش دولت در حمایت از معدنداران خصوصی و دولتی گفت: تامین مالی از مهم‌ترین نیازهای معادن در شرایط کنونی کسب‌وکار کشور است که گریبانگیر تمامی بنگاه‌ها شده و بنگاه خصوصی و دولتی نمی‌شناسد؛ دولت باید در زمانی که بیمه‌های متعددی علاقه‌مند به پوشش بیمه‌ای فاینانس‌های ایران هستند، راه فعالیت در زمینه نوسازی ناوگان و زیرساخت‌های اقتصادی را بگشاید. این فعال در حوزه معادن درباره اینکه بانک‌های بزرگ بین‌المللی تاکنون با بانک‌های ایران مذاکره‌ای نداشته‌اند، اظهار کرد: با توجه به این شرایط، مذاکرات بانک‌های متوسط در چارچوب توافق بانک مرکزی می‌تواند نقطه آغازی بر شروع نقل و انتقالات مالی سرمایه‌گذاران باشد تا مشکل سرمایه‌گذاری که امروز در کشور وجود دارد برطرف شود.وی در پایان خاطرنشان کرد: بخش‌خصوصی نیز درصدد یافتن راهی برای تضمین فاینانس‌ها به سود خود است تا با سرمایه‌گذارانی که به اتاق می‌آیند بتوانند سرمایه‌گذاری مشترکی در کشور انجام دهند.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۰ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۳۵
کد مطلب: 40091
 
مرجع : روزنامه گسترش صمت