گروه معادن ساير حوزه ها
 
استاندار مرکزی
بدهی کارگران شرکت هپکو اراک یکجا پرداخت می شود
گروه معادن >ساير حوزه ها - استاندار استان مرکزی گفت: بدهی و مطالبات معوق کارگران شرکت هپکو اراک با فروش بخش از دارایی های غیرمولد این واحد تولیدی به صورت یکجا پرداخت می شود.
 
به گزارش ماین نیوز، محمود زمانی قمی روز یکشنبه در شانزدهمین نشست ستاد راهبری و مدیریت اقتصاد مقاومتی استان مرکزی در استانداری مرکزی، افزود: مجوز فروش بخشی از املاک و دارایی های غیرمولد شرکت هپکو از شرکت خصوصی سازی گرفته شده تا از محل آن بدهی کارگران این شرکت به طور کامل پرداخت شود.
وی اظهار کرد: هرچند فروش ملک به زودی ممکن نیست و فرآیند زمانی را می طلبد اما، مطالبات معوق کارگران هم تسویه خواهد شد.

وی گفت: سهامدار این واحد تولیدی متعهد شده پس از تسویه با کارگران، این شرکت را راهبری و تولید را مدیریت کند.

استاندار استان مرکزی گفت: بخشی از مشکلات شرکت هپکو درحوزه اصلاح قرارداد شرکت با سهامدار است که این مشکل نیز در حال بررسی است.
وی اظهار کرد: حقوق و دستمزد کارگران استان نباید به تعویق افتد و با توجه به نزدیک بودن بازگشایی مدارس باید هر چه سریعتر مسائل مرتبط با این شرکت نهایی شود.
وی اظهار کرد:شماری از واحدهای صنعتی استان نظیر ساینا دلیجان با استفاده از فرصت ایجاد شده در پسا برجام، موفق عمل کردند و باید با راهکارهای عملی و زودبازده برای طرح توسعه ایرالکو نیز همکاری لازم به عمل آید.

وی گفت: واحدهای صنعتی مشکل دار استان باید برای گذر از شرایط نامطلوب فعلی از مشارکت سرمایه گذار خارجی استفاده کنند.
استاندار مرکزی گفت: استفاده از فناوری نوین و روز آمد کردن حوزه تولید از دیگر راه های برون رفت صنایع استان از مشکلات است.
زمانی قمی افزود: گره گشایی از مشکلات صنایع بزرگ استان تکلیف مهم مدیران استانی و کشوری است و باید با تصمیم سازی عقلایی راه برون رفت از مشکلات هموار شود.

وی در بخش دیگری از سخنانش گفت: برخی واحدهای صنعتی استان مانند واگن سازی مشکل خاصی ندارد و خواهان دریافت تسهیلات بانکی هستند تا بهره برداران توان خرید محصولات این شرکت را داشته باشند.
استاندار مرکزی گفت: واحد صنعتی ایرالکو با چهار هزار و 700 نیرو و با وجود دشواری های اقتصادی معوقه ندارد و باید از مدیریت مطلوب آن قدردانی شود.
زمانی قمی افزود: انتقاد و تقدیر دو بال برای رشد و توسعه هستند که باید بهنگام و درست از ان ها در حوزه مدیریتی استان بهره گرفته شود.
وی با انتقاد از اینکه برخی مدعی می شوند برای حل مشکلات واحدهای صنعتی استان کاری انجام نشده است، اظهار کرد: دولت تمام تلاش خود را برای رفع موانع واحدها با پرداخت تسهیلات انجام داده و اگر واحدی نتوانسته از این تسهیلات بانکی استفاده کند باید به دنبال راهکار اثرگذار باشد.

وی اظهار کرد: بخش خصوصی موظف است با مدیریت اصلح از بروز مشکلات جلوگیری کند و دولت نیز درحد توان همکاری مطلوبی با این بخش دارد.
استاندار استان مرکزی با بیان اینکه سیاست دولت تدبیر وامید نجات شرکت واگن پارس از مشکلات است افزود: کشور به هشت هزار واگن مترو نیاز دارد که اگر 20 یا 30 درصد سهم واگن سازی در اراک باشد، نجات این شرکت اتفاق می افتد.
وی اظهار کرد: راه برون رفت مشکلات واحدهای صنعتی استفاده از مشارکت و سرمایه گذاری خارجی و نوسازی تجهیزات واحدها است.
زمانی قمی گفت: صنایع استان نیاز سریع به نوسازی و تجهیز با فناورین روز دارند تا در بازار توان رقابت با محصولات مشابه را داشته باشند.
وی افزود: سرمایه گذاران خارجی برای کمک به مشکلات واگن سازی اعلام همکاری کرده اند و باید از فرصت سوزی دوری کرد تا موانع رفع شود.

وی اظهار کرد: واگن پارس اراک با سرمایه گذاری خارجی احیا می شودو محصولات این شرکت دوباره در حوزه ریل در خاورمیانه به جایگاه نخست دست پیدا می کند.
معاون مدیرعامل ماشین سازی اراک در این نشست گفت: با حمایت و تدبیر دولت و مسئولان استانی 620 میلیارد ریال بدهی بیمه و مالیات این شرکت تقسیط شده است.
محمد سعادتمندی افزود: بخشی از مشکلات این شرکت جریمه 2 و نیم درصد مالیات و 2 درصد بیمه است که با بخشودگی این ارقام، مشکل شرکت در خرید مواد اولیه رفع می شود.

وی اظهار کرد: ماشین سازی اراک 800 میلیارد ریال مطالبات دارد که 400 میلیارد ریال آن مطالبه از وزارت نفت و نیرو است.
وی توضیح داد: در صورتی که اقتصاد و داریی و بیمه تامین اجتماعی اسناد خزانه اسلامی را بپذیرد بخش زیادی از مشکلات ماشین سازی اراک رفع خواهد شد.
وی افزود: ماشین سازی اراک با 2 هزار نیروی انسانی مطالبات انباشته و مسائل حقوقی ندارد و نیازمند همکاری دستگاه های اجرایی استان است.
جانشین مدیرعامل واگن پارس اراک نیز گفت: این مجموعه توانایی دارد با تخصیص تسهیلات بانکی 500 دستگاه واگن تولید کند.
غضنفر صفاری افزود: واردات واگن دست دوم و نو به تولید ملی آسیب وارد می کند و ضروری است با مدیریت شایسته از واردات محصولات مشابه به کشور جلوگیری شود.
وی اظهار کرد: واگن پارس با 30 تا 40 درصد ظرفیت درحال فعالیت است که با این حجم ظرفیت توان پرداخت بدهی گذشته را ندارد.

وی گفت: در صورتی که ظرفیت تولید این شرکت به 70 درصد نرسد قادر به پرداخت 2 هزار میلیارد ریال بدهی گذشته نیست.
وی ادامه داد: این شرکت تاکنون موفق به پرداخت هزینه های جاری بوده است اما 30 میلیارد ریال به شرکت گاز استان بدهکار است.
مدیرکل سازمان برنامه و بودجه استانداری مرکزی گفت: این نشست برای بررسی مشکلات و مطالبه مدیران واحدهای بزرگ صنعتی استان و به منظور طرح آن ها در نشست مدیریت ارشد اجرایی استان با وزیر صنعت، معدن و تجارت، مدیران عامل بانک های ملی و ملت برگزار شده است.

رقیه یادگاری افزود: در پنجاهمین نشست ستاد راهبری و مدیریت اقتصاد مقاومتی استان مرکزی مشکلات و موانع تولید شرکت های ماشین سازی، آذرآب، واگن سازی، ایرالکو، آلومینیوم و ساینا دلیجان مورد بررسی قرار گرفت.
2 هزار و 800 واحد صنعتی کوچک، متوسط و بزرگ در نقاط مختلف استان مرکزی فعالیت می کنند.

استان مرکزی در قلب ایران به عنوان دومین قطب صنایع مادر تخصصی و چهارمین قطب صنعت کشور شهرت دارد که در رتبه نخست تنوع محصولات تولیدی کشور قرار دارد.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۰ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۰۸:۵۹
کد مطلب: 40081
 
مرجع : خبرگزاری ايرنا