گروه معادن
 
نائب رئیس انجمن معدن مازندران :
روند صدور مجوز فعالیت معدنی در مازندران تسریع شود
گروه معادن - نائب رئیس انجمن معدن خانه صنعت، معدن و تجارت مازندران با تاکید بر کاهش بروکراسی اداری در فعالیت معدنکاران، گفت: روند صدور مجوز فعالیت معدنی در مازندران تسریع شود.
 
به گزارش ماین نیوز، عبدالرضا سرمستی اظهار داشت: این انجمن از سال 85 در قالب انجمن تخصصی خانه صنعت معدن تجارت بنام انجمن معدن با حمایت از معدنکاران و رفع مشکلات معدن تاسیس شده است.

وی افزود: عمده ترین مشکل معدنکاران در بحث منابع طبیعی، محیط زیست و بروکراسی اداری است.

سرمستی بیان کرد: در گذشته برای دریافت مجوز فعالیت در معدن یک پروسه دو تا سه ساله باید طی شود اما اکنون با تشکیل ستاد رفع موانع تولید کمی زمان آن کاهش یافت که البته همچنان روند سیر اداری وجود دارد که باید روند مجوز آسان‌تر شود.

وی افزود: به دلیل آنکه بسیاری از معادن در نقاط روستایی قراردارند بسیاری از روستائیان به دلیل عدم آگاهی، استحصال و استخراج را نمی‌پذیرند که باید اطلاع‌رسانی درست در این زمینه صورت گیرد که این مکان‌ها جز انفال هستند و سرمایه‌گذار با مجوز قانونی اقدام به این امر می‌کند.

سرمستی گفت: معدنکاران به نوعی در جامعه مظلوم واقع شدند زیرا تمام مال و جان خود را در دل کوه، مناطق کوهستانی و مناطق صعب العبور و دوردست و به دور از محدوده شهری و خانواده که اگر از سوی مسئولان و مردم منطقه حاشیه معدن حمایت نشوند در ورطه شکست و نابودی قرارمی‌گیرند.

این مسئول معدنی بیان کرد: در بحث واگذاری منابع طبیعی هرچند نسبت به سال‌های قبل بهتر شد اما انتظار می‌رود واگذاری‌ها حسب طرح هرآنچه نیاز مجموعه است انجام شود.

وی با بیان اینکه 110معدن فعال در استان شناسایی شده است، گفت: دربحث محیط زیست تقریبا تعطیلی معادن یکطرفه صورت می‌گیرد و برای رفع مشکلات باید راهکار و برنامه مناسب از محیط زیست ارائه شود زیرا نمی‌توان یک بنگاه اقتصادی فعال را تعطیل و چندین کارگر را بیکار کرد.

نائب رئیس انجمن معدن مازندران گفت: طبق فرمایش مقام معظم رهبری مبنی بر اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل باید همه با هم در راستای توسعه صنعت و معدن کشور گام برداریم و برای رونق اشتغال از سرمایه‌گذاران حمایت کنیم هچنین برای رفع مشکلات باید تسهیلات کم بهره در اختیار معدنکاران قرار گیرد.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۹ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۵۱
کد مطلب: 40074
 
مرجع : خبرگزاری تسنیم