گروه صنایع معدنی فولاد
 
گنج، محصول رنج
 
ماین نیوز: دومین تولیدکننده بزرگ فولاد جهان و دومین اقتصاد برتر آسیا از نظر وجود منابع طبیعی، مواد معدنی و ثروت‌های زمینی و زیرزمینی از فقیرترین کشورهای جهان است.

بیشتر زغالی که از آن استخراج می‌شود، از نوع کک است که به عنوان سوخت استفاده می‌شود و در مجموعه معادن آن نام هیچ ذخیره چشمگیری از سنگ‌آهن به عنوان ماده فولادساز به چشم نمی‌خورد. این کلمات در وصف کشوری گفته می‌شود که از پایان جنگ در آن ۷۲ سال می‌گذرد؛ جنگی که به کشته شدن ۲میلیون نفر از مردم و ویرانی ۴۰درصد از مناطق شهری آن انجامید. تاسیسات صنعتی و تولیدی تخریب شد، مزارع سوخت، سررشته کشت و زرع و کار و تولید از هم گسیخت، اقتصاد کشور فلج شد و سرانجام چیزی جز سرزمینی ویران و مردمی بیکار و گرسنه بر جای نماند. امروز از آن سال‌ها ۷۰ سال گذشته، اما ژاپنی‌ها پس از امریکا و چین سومین اقتصاد برتر جهان را در اختیار دارند و با داشتن ۳دهم درصد از خاک کره زمین توانسته‌اند ۲۴درصد از تولید جهانی را در همین سال‌های پس از جنگ به خود اختصاص دهند. این چیزی شبیه به معجزه است؛ معجزه‌ای که محصول نظم و سختکوشی جامعه‌ای است که در این دو فاکتور در جهان زبانزد شده‌اند. این جامعه پس از پایان جنگ در ۱۹۴۵ میلادی (۱۳۳۳خورشیدی) طالب تغییراتی بود که در طول سال‌های بعد برای تحقق آنها به جد تلاش کرد و در نهایت امروز شاهد تحقق آنهاست. احساس نیاز جامعه به تغییر و تلاش برای نیل به آن همان چیزی است که باید در کشورهای توسعه‌نیافته افریقایی یا کشوری جنگ‌زده مانند افغانستان و حتی خود ما نیز رخ دهد.

ذخایر معدنی این کشورها در مقایسه با کشوری مانند ژاپن بسیار چشمگیرتر است، اما حالا یکی از فقیرترین کشورهای جهان از نظر وجود منابع معدنی، تبدیل به سومین اقتصاد قدرتمند شده و همچنین تبدیل به دومین تولیدکننده بزرگ فولاد به عنوان محصولی پایین دستی از مواد معدنی در کشورهای افریقایی و افغانستان برخلاف رویه‌ای که در ژاپن حاکم است، حجم سنگین و گوناگونی از مواد معدنی وجود دارد، اما اعضای آن حتی در تامین ابتدایی‌ترین نیازهای خود همانند امنیت، خوراک و پوشاک هم در تنگنا هستند. به نظر می‌رسد هیچ‌چیز عوض نمی‌شود مگر اینکه نیاز به تغییر، احساس و برای آن تلاش شود.


ثمن رحیمی‌راد
روزنامه‌نگار
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۹ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۳۹
کد مطلب: 40068
 
مرجع : روزنامه گسترش صمت