گروه معادن فلزات گرانبها
 
طرح توسعه کارخانه طلای زرشوران تکاب به زودی آغاز می شود
گروه معادن >فلزات گرانبها - مدیرعامل شرکت گسترش معادن و صنایع معدنی طلای زرشوران تکاب گفت: عملیات اجرایی ساخت فاز دوم طرح توسعه کارخانه تولید طلای زرشوران به زودی آغاز می شود.
به گزارش ماین نیوز، مهدی قدمی روز چهارشنبه افزود: انتخاب پیمانکار جهت اجرای طرح توسعه کارخانه طلای زرشوران از میان 6 متقاضی نهایی شده است و عملیات اجرایی این طرح در اوایل پائیز امسال آغاز می شود.

وی بیان کرد: عملیات ساخت فاز دوم کارخانه طلای زرشوران در صورت تامین منابع مالی مورد نیاز در مدت 1.5 سال به پایان می رسد و با بهره برداری از آن 400 نفر صاحب شغل مناسب و پایدار می شوند.

وی ادامه داد: همچنین با افتتاح فاز دوم طرح توسعه کارخانه طلای زرشوران تکاب به عنوان بزرگترین واحد تولید طلای کشور، سالانه 2 تن طلا به ظرفیت تولید طلای کشور افزوده می شود.

قدمی گفت: اکنون کارخانه طلای زرشوران با ظرفیت تولید سالانه یک تن طلا فعالیت می کند و در مرداد امسال میزان تولید طلا در این کارخانه نسبت به زمان افتتاح کارخانه در سال 1393 تا 20 درصد افزایش داشته است.

مدیرعامل شرکت گسترش معادن و صنایع معدنی طلای زرشوران همچنین در خصوص مباحث مطرح شده در برخی رسانه ها مربوط به توقف فعالیت معدن طلای زرشوران نیز گفت: معدن طلای زرشوران تکاب تعطیل نشده است و فعالیت خود را ادامه می دهد.

قدمی با اشاره به جابجایی پیمانکار معدن طلای زرشوران اضافه کرد: با توجه به اینکه پیمانکار قبلی معدن طلای زرشوران عملکرد مناسبی نداشت، قرارداد همکاری آن با معدن طلای زرشوران فسخ شد و این معدن با پیمانکار جدید فعالیت می کند تا مناقصه های مربوط به شروع فعالیت پیمانکار اصلی انجام شود.

وی با بیان اینکه تمام حقوق عقب افتاده کارگران معدن طلای زرشوران تکاب از منابع شرکت گسترش معادن و صنایع معدنی طلای زرشوران پرداخت شده است، گفت: تمام کارگران معدن طلای زرشوران در قالب پیمانکار جدید بدون وقفه به کار خود ادامه می دهند و بکارگیری کارگران فعلی توسط پیمانکار جدید از شروط عقد قرارداد با پیمانکاران است.

وی افزود: بیش از 240 نفر در معدن طلای زرشوران مشغول به کار هستند که با احتساب کارگران بخش کارخانه، میزان اشتغال پایدار در مجتمع طلای زرشوران تکاب به بیش از 710 نفر می رسد.

به گزارش ایرنا کارخانه طلای زرشوران تکاب در آبان سال 1393 با حضور معاون اول رئیس جمهور و با ظرفیت اسمی سه تن در سال آغاز به کار کرد و
اکنون بیش از 470 نفر در این کارخانه مشغول به کار هستند.

معدن طلای زرشوران در کنار روستایی به همین نام در شهرستان تکاب در جنوب استان آذربایجان غربی واقع شده است و با 110 تن ذخیره طلای خالص، بالاترین ظرفیت تولید طلا در کشور را دارد.

کارخانه تولید طلای زرشوران نیز که در جوار این معدن ساخته شده، بزرگترین واحد تولید طلا در کشور است.

شهرستان تکاب دارای 2 معدن بزرگ طلا در مناطق آقدره و زرشوران و بیش از 50 معدن بزرگ سنگ های ساختمانی و تزئینی است و از این رو به عنوان یکی از مهمترین قطب های معدنی کشور شناخته می شود.

در حال حاضر در شهرستان تکاب چهار واحد فرآوری و تولید طلا و یک واحد بزرگ سنگبری مدرن فعالیت می کند و بیش از 2 هزار نفر در بخش معادن طلا و سنگ و صنایع وابسته به این معادن مشغول به کار هستند.

شهرستان تکاب با 80 هزار نفر در جنوبی ترین نقطه آذربایجان غربی و در منطقه ای کوهستانی قرار دارد.

بخش معدن و صنایع معدنی در چند سال اخیر به عنوان یکی از مهمترین ظرفیت های بالقوه شهرستان تکاب در زمینه تولید و اشتغال مطرح شده و بر همین اساس در یک سال گذشته برنامه های اقتصاد مقاومتی با اولویت ایجاد اشتغال در حوزه معادن در این شهرستان اجرا شده است.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۵ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۲۱:۳۵
کد مطلب: 40046
 
مرجع : خبرگزاری ايرنا