گروه معادن
 
مدیرکل بازرسی کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مطرح کرد:
ضرورت اجرای کامل آیین نامه ایمنی معادن برای تمامی بهره برداران
گروه معادن - مدیرکل بازرسی کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اجرای کامل آیین نامه ایمنی معادن را برای تمامی بهره برداران ضروری دانست و گفت: نظارتی داریم تا این آیین نامه اجرا شود.
به گزارش ماین نیوز، علی مظفری در حاشیه بازدید از معادن طبس اظهار کرد: به دلیل ماهیت پرخطری که کار در معادن دارد باید نگاه ویژه ای در مقوله ایمنی به آن داشت.

وی ادامه داد: کار در معادن زغال سنگ به دلیل وجود گرد زغال و گاز متان که می‌تواند خطر انفجار را در معادن ایجاد کنند.

وی افزود: از مصوباتی که شورای عالی حفاظت فنی در خصوص ایمنی معادن مطرح کرده اند آیین نامه ایمنی معادن است و با ۴۵۶ ماده از کاملترین آیین نامه هایی است که مصوبه شورای عالی حفاظت فنی کشور است.

وی تصریح کرد: اجرای این آیین نامه برای تمام بهره برداران معادن از ضروریات است.

وی افزود: اداره کل بازرسی کار در مجموعه حوزه معاونت روابط کار، وظیفه نظارتی را برعهده دارد تا این مجموعه آیین نامه ها در معادن کشور اجرا شود.

مظفری تصریح کرد: معادن کشور به نوعی در برخی زمینه ها تابع شرایط اقتصادی هستند که به نوعی می‌تواند تاثیرگذار باشد.

وی به راه اندازی زنجیره های اقتصادی مرتبط با حوزه کارگری و کارفرمایی در حوزه ایمنی اشاره کرد و افزود: با همکاری وزارت صنعت، معدن و تجارت و سایر شوراهای اجتماعی که در این حوزه داریم سعی می کنیم شاخص های ارتقا ایمنی در کارگاه ها را پیاده سازی کنیم.

مدیرکل بازرسی کار وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی با اشاره به اینکه مقوله ایمنی کارگران خط قرمز ما در بازرسی ها است، افزود: چنانچه شرایطی را ببینیم که ناایمن است همکاران اجرایی ما با ابلاغیه هایی که به کارفرما می‌دهند الزام آنها را برای شرایط ایمنی کارگاه طلب خواهند کرد.

وی تصریح کرد: اگر در زمان مقرر اصلاحیه صورت نگیرد اقدامات بعدی را پیگیری خواهند کرد.

وی اظهار امیدواری کرد تا با همکاری کارگران و حساس سازی مجموعه کارفرمایی کشور به مقوله ایمنی بتوانیم با کمک یکدیگر به ارتقای ایمنی در کارگاه های کشور دست پیدا کنیم.

مظفری مقوله حوادث ناشی از کار را موضوعی دانست که در همه کشورهای جهان به نوعی اتفاق می افتد و یکی از چالش‌های اجرایی در بحث ارتقاء ایمنی است.

وی افزود: ما آنچه را که باید پیش بینی کنیم، زیرساخت این مسئله است و بخشی از کار مربوط می‌شود به تدوین آیین‌‌ها و استانداردهایی که باید در کارگاه های کشور باید مورد توجه قرار بگیرد.

وی ادامه داد: زیرساخت‌ها و استانداردهای ایمنی اجباری در مقوله تجهیزاتی که در کارگاه های کشور مورد استفاده قرار می گیرد باید ورد توجه جدی باشد.

وی تصریح کرد: نیاز است که این زنجیره تقویت شود و دنبال آن هستیم که در این خصوص با همکاری سازمان‌های متولی و دیگر دستگاه‌ها بتوانیم قدم هایی را در این راستا برداریم.

مدیرکل بازرسی کار وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی گفت: آنچه که مشهود است ما در مقوله ایمنی در کارگاه ها اقدامات زیادی را انجام داده ایم ولی همچنان جای کار بسیار است.

معاون روابط کار وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی نیز در این بازدید هدف اصلی از بازدید از معادن طبس را ملاقات با افرادی که در این معادن مشغول به کار هستند، مدیران آنها و عرض خداقوت عنوان کرد.

احمد مشیریان مسئولیت ایمنی کارکنان را بر عهده وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی دانست و گفت: اینجا بحث های مربوط به کارگران و کارفرمایان را می شنویم و یکی از مهم ترین مشکلاتی که بیان شد در ارتباط با پرداخت حقوق به کارگران است و این مطالبات را اگر دیر بگیرند، خود به خود در پرداخت ها با مشکل مواجه می شوند.

مشیریان در ادامه از پیگیری این موضوع در تهران و پیدا نمودن راهکاری برای آن خبر داد.

وی افزود: یکی از وظایف اصلی امسال در راستای تاکیدات مقام معظم رهبری اشتغال است و تعاون و کار در این زمینه مسئولیت دارد و در این راستا از پروژه‌ بازدید کردیم که اشتغال زا است و برای این منطقه مفید است که بدنبال آن ۲۵۰ نفر مشغول به کار خواهند شد.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۵ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۲۱:۰۲
کد مطلب: 40034
 
مرجع : خبرگزاری مهر